Wszyscy byliśmy tak uczeni myśleć w jednym kierunku, że niestandardowy pomysły Postrzegany jako coś genialnego, a czasami wywrotowego. Właśnie dlatego ostatnio wiele uwagi poświęca się rozwojowi myślenia lateralnego, czyli niestandardowego. Ta umiejętność jest szczególnie ważna dla menedżerów wyższego szczebla, ponieważ na stanowiskach kierowniczych myślenie w standardowych kategoriach jest obarczone dużym ryzykiem dla biznesu.

Korzystanie z myślenia lateralnego

Elementy kreatywności są potrzebne w każdym zawodzie, fakt ten znany jest od dawna, ale został uznany tylko w warunkach współczesnego rynku. Pierwszą próbą było uregulowanie zasad myślenia lateralnego, Edward de Bono. Już pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia był w stanie ocenić perspektywy otwarte dzięki kreatywnemu podejściu do każdego procesu biznesowego. Dziś jego autorytet w dziedzinie kreatywności jest bezdyskusyjny, warto więc przytoczyć kilka wskazówek Edwarda Bono na temat rozwoju myślenia lateralnego (niestandardowego).

  1. Uważaj każde zadanie za całkowicie nowe, nie pozwalając na użycie klisz i standardowych rozwiązań.
  2. Pokaż wątpliwości.
  3. Rozważ opcje ogólne.
  4. Weź pod uwagę nowe pomysły i rozwijaj je.
  5. Poszukaj nowych punktów wejścia, które mogą stać się nieoczekiwanym wsparciem.

Również Edward de Bono jest autorem recepty, zwanej "linią telefoniczną z podświadomością". Jego istotą jest zdolność do odprężenia zajętego mózgu. Na przykład sam mistrz uwielbia spędzać wakacje, uprawiać ogród, słuchać muzyki lub śpiewać ptaki. Podczas tak zrelaksowanej rozrywki odpoczywający mózg wysyła różne wiadomości, które często różnią się od siebie niestandardowymi. Taki rozwój niestandardowego myślenia sposób pomaga de bono w tworzeniu reklam i promocji. Prostota tej techniki pozwala na jej użycie przez kogokolwiek, tylko ze względu na jej skuteczność wymagane jest, aby przed resztą mózg był ciągle naładowany czymś, wtedy gwałtowne odejście od codziennego życia naprawdę przyniesie rezultaty.

Nawiasem mówiąc, ludzie z niestandardowymi myślenie byli zawsze i to oni są właścicielami wszystkich wybitnych odkryć. Na przykład wybitny fizyk Niels Bohr, zdając egzamin, zaskoczył swojego egzaminatora, wymyślając 6 sposobów użycia barometru do pomiaru wysokości wieży. Wśród nich nie było ani jednej ogólnie przyjętej wersji, która byłaby tak nudna dla ucznia, że ​​postanowił wymyślić coś własnego.