Standardy są potrzebne tylko w sferze biurowej, a w życiu często bardziej przydatne jest zdobycie umiejętności niestandardowego myślenia. Pozwala osobie tworzyć, tworzyć coś nowego, rozwijać się w pożądanej sferze. Na szczęście, nawet jeśli nie jest to twoja własność wrodzona, zawsze możesz ją rozwinąć.

Jak rozwinąć niestandardowe myślenie?

Teraz, kiedy wszędzie królują stereotypowe myśli, klisze w mowie i inne produkty naszej przestarzałej edukacji tego samego typu, bardzo trudno jest znaleźć źródło inspiracji i zobaczyć codzienną rzeczywistość z nowej strony, wcześniej niezbadanej.

Wszyscy milionerzy i wybitni, odnoszący sukcesy ludzie zawsze twierdzą, że ważne jest, aby nauczyć się myśleć nadzwyczajnie, porzucić zwykłe ramy i wzorce, ponieważ tylko ten sposób jest odpowiedni dla głównych osiągnięć.

Aby rozwijać tę cenną jakość w sobie, musisz regularnie dawać sobie zagadki i zadania dla niestandardowego myślenia, ponieważ tylko regularne treningi prowadzą do widocznych rezultatów. Jeśli każdego dnia twój mózg rozwiąże kilka zagadek tego rodzaju, wtedy w normalnych sytuacjach zaczniesz spierać się z czasem w taki sam sposób jak poprzednio. Ponadto pomogą rozwinąć niestandardowe myślenie i książki napisane przez wspaniałych ludzi, którzy osiągnęli wiele w życiu.

Ćwiczenia dla rozwoju niestandardowego myślenia

Zastanów się kilka ćwiczeń, które warto ćwiczyć, aby twoje myśli stały się bardziej kreatywne, a mózg oferuje niezwykłe możliwości.

  1. Elastyczność ćwiczeń i produktywne myślenie. Bierzesz dowolny przedmiot. Absolutnie jakikolwiek - na przykład kubek z rozdrobnionym uchwytem, ​​doniczka, widelec. Pięć minut iw tym czasie wymyśl maksymalną ilość aplikacji dla tego obiektu. Oprócz szczerze głupich odpowiedzi, wszystko jest brane pod uwagę. Najlepiej jest zaangażować się w grupę lub przynajmniej dwie, aby obecny był duch konkurencji.
  2. Ćwicz w stowarzyszeniu. Weź kilka zupełnie różnych przedmiotów. Na przykład okno i taśma klejąca, drzwi i ziemia, pluszowy miś i buty. Zanotuj 5 minut i wymień jak najwięcej wspólnych znaków dla tych przedmiotów. Przy każdej kolejnej implementacji tego ćwiczenia łatwiej i łatwiej odnajdziesz podobieństwa.
  3. Ćwicz do opisu. Wyobraź sobie obiekt lub osobę, którą dobrze znasz. Zaznacz 3 minuty i bez opisu ustnie lub na piśmie opisuj wybrany przedmiot, wyrażając mimochodem swoje myśli i uczucia do niego.
  4. Niestandardowe zadania. Wykonaj jedno z zadań (lub wymyśl samemu przez analogię) i wymyśl maksymalną liczbę możliwych rozwiązań. Mogą to być: krab + jaskółka =, lód + krzesło =, 2 * 2 = .... Im więcej otrzymasz odpowiedzi, tym większa jest Twoja pomysłowość.
  5. Ćwicz na opisie. Weź dowolną parę przeciwnych słów: czarnobiały, zimowy - letni, zimny - upał i przemyśl do nich jak rozwijać myślenie nieszablonowe jak najwięcej przymiotników opisujących je jako możliwe. Na przykład ciemność (matowa, tajemnicza, nieoznaczona) i światło (jasne, anielskie, śnieżne).
  6. Ćwicz, aby myśleć. Pomyśl o każdej standardowej sytuacji. Na przykład: "matka wróciła do domu z pracy", "kocioł gotowany", "szczekanie psa". Zanotuj 5 minut i wymyśl maksymalną liczbę kontynuacji zdania - im ciekawiej, tym lepiej.

Jeśli kiedyś ćwiczyłeś lub trenowałeś mięśnie, wiesz, że możesz uzyskać wyniki tylko przy regularnych ćwiczeniach. Prawo to działa równie dobrze zarówno dla ciała, jak i mózgu. Nie czekaj na wyniki po trzech ćwiczeniach - ćwicz codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu, a za miesiąc zobaczysz wyniki.