Słuchanie nierefleksyjne jest szczególnym rodzajem percepcji słów rozmówcy, w którym słuchacz jest cichy, niezwykle uważny i nie komentuje w żaden sposób mowy, której słucha. W skrajnym przypadku możesz dodać frazę, która nie zawiera żadnej oceny. Istota nieodblaskowego słuchania jest dokładnie nie do rozważenia, ale po prostu do zaakceptowania tego, co mówi rozmówca.

Zasady przesłuchania nieodblaskowego

Taka umiejętność wymaga przestrzegania pewnych zasad, bez których nieodsłuchujące słuchanie nie będzie działać. Jest tylko kilka:

  1. Całkowita odmowa jakiejkolwiek ingerencji w mowę rozmówcy.
  2. Odmowa oceny percepcji słów wypowiedzianych przez rozmówcę.
  3. Koncentrując swoją uwagę właśnie na słowach rozmówcy, a nie na własnych osądach i myślach o jego słowach.

Odruchowe i nierefleksyjne słuchanie ma znaczącą różnicę: jeśli w pierwszym przypadku podkreśla się osobistą percepcję słów innych, to w drugim przypadku należy porzucić osobiste oceny.

Kiedy umiejętność nieodsłuchowego odsłuchu jest przydatna?

Najczęściej rozmówca stara się szybko rozłożyć swoje myśli, uczucia i uczucia na temat tego, co usłyszał, ale nie zawsze tak jest. Na przykład w różnego rodzaju negocjacjach, kiedy ważne jest zrozumienie, czego dana osoba chce, jest to przesłuchanie nierefleksyjne, które pozwoli ci zrozumieć rozmówcę tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli w rozmowie pojawia się napięcie, pojawiają się bolesne pytania, ważne jest, aby pozwolić osobie mówić, a nie próbować natychmiast przekonać osobę, że ma rację. To jest to podejście, które pomoże rozwiązać trudności, a nie stworzyć nowe. Jeśli widzisz, że ktoś chce wyrazić emocje, ale nie wie, od czego zacząć, pomóż mu w odpowiednim pytaniu: "Ty istota nieodblaskowego przesłuchania czy to przeszkadza? "lub podobnie. Następnie powinieneś zastosować metodę refleksyjnego słuchania, która pozwoli ci spokojnie opowiedzieć ci o tym, co chce powiedzieć.

Oczywiście, w przypadku dyskusji lub sporu, taka metoda jest całkowicie niemożliwa do zastosowania. W każdym rodzaju komunikacji biznesowej słuchanie nierefleksyjne prawie nigdy nie jest używane, ponieważ w tym przypadku za komunikacją stoją zupełnie inne zadania.