Jako żywy organizm, obustronna symetria prawej i lewej strony ciała jest nieodłącznym elementem człowieka. Jednocześnie ta symetria nie jest idealna, żywym przykładem jest dominacja prawostronnych funkcji u praworęcznych i leworęcznych u leworęcznych, pewna różnica w wielkości nóg. Ale jeśli drobne różnice w kończynach są postrzegane jako norma, asymetria twarzy często staje się źródłem poważnego dyskomfortu psychicznego.

Czy asymetria twarzy jest normalna czy patologiczna?

Absolutnie symetryczne twarze nie istnieją, a niewielka różnica w proporcjach pomiędzy prawą i lewą połową jest podświadomie postrzegana przez nas jako harmonia. Venus Milo - standard kobiecej urody od czasów starożytnych - nie jest wyjątkiem. Asymetria twarzy objawia się w tym, że lewe i lewe ucho są nieco wyższe niż w prawej części, a nos jest lekko odchylony w prawo.

Z reguły prawa strona twarzy jest nieco szersza, cechy są bardziej ostre, mocne i odważne. Lewa połowa jest lekko wydłużona w osi pionowej i ma bardziej miękkie, wygładzone kontury. Jest dobrze znane postaciom publicznym, które przed obiektywem aparatu zawsze mają tendencję do obracania najbardziej zyskownego skrótu.

Taka naturalna asymetria twarzy nazywa się indywidualną. Nie jest widoczny gołym okiem i nadaje niepowtarzalności i urokowi osobowości. Korekta asymetrii twarzy jest wymagana tylko przy patologicznej różnicy proporcji, która jest zwykle równa 2-3 mm w pomiarach liniowych i 3-5 stopni w kątowych wymiarach.

Przyczyny asymetrii twarzy

W kręgach naukowych wymienia się ponad 25 powodów, ponieważ prawa i lewa strona osoby nie są dokładnie identyczne. Z grubsza rzecz biorąc, każda asymetria twarzy może być wrodzona, ze względu na specyfikę budowy kości czaszki lub nabytą. Wrodzone patologie są wyjaśnione dziedzicznością, wadami wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. Następnie włókna mięśniowe mogą uczynić je całkowicie niewidocznymi, a czasami na odwrót, podkreślają wady.

Przyczyny nabytej asymetrii twarzy są zróżnicowane, najczęściej są to traumy i przenoszone choroby:

  • zaciski zakończeń nerwowych (na przykład po udarze), zapalenie nerwu twarzowego;
  • upośledzenie widzenia (zez, duża różnica w ostrości wzroku pomiędzy prawym a lewym okiem);
  • Choroby zębów (nieprawidłowe zgryzanie, brak zębów po jednej stronie szczęki, wymuszone żucie po jednej stronie);
  • u dzieci asymetria twarzy często jest spowodowana kręczem szyi.

Nasze zwyczaje, mimikra i fizjologia odgrywają ważną rolę. Jeśli oczy są stale spieprzone, guma do żucia z jednej strony szczęki, spanie tylko po określonej stronie, prędzej czy później wpłynie to na twarz.

Leczenie asymetrii twarzy

Nie każda manifestacja nieproporcjonalności danej osoby wymaga interwencji medycznej. Jeśli przyczyna asymetrii twarzy leży w osłabieniu napięcia mięśniowego, bardzo pomocna jest gimnastyka twarzy i masaż z naciskiem na niektóre mięśnie mimiczne. Znakomicie ukrywa drobne wady prawidłowo dobranych włosów. Mężczyzna zostanie całkowicie przemieniony przez wąsy lub brodę, a kobiety mają potężną broń w walce z własną niedoskonałością.

Z poważnymi zmianami patologicznymi na ratunek przychodzi medycyna. Jak korygować asymetrię twarzy w każdym przypadku, konsultacja specjalisty powie: neurolog, okulista, dentysta, chirurg szczękowo-twarzowy, ortodonta. Głównym zadaniem: ustalenie przyczyny, a następnie leczenie asymetrii twarzy, będzie polegało na jej wyeliminowaniu, a jeśli nie jest to możliwe, korekcie konsekwencji. Chirurgia kosmetyczna w tym sensie jest ostatnią instancją, ale jej możliwości są naprawdę olbrzymie.

Asymetria osoby w psychologii

Przeprowadź eksperyment: prześlij swoje zdjęcie do dowolnego edytora grafiki (na zdjęciu należy patrzeć bezpośrednio na obiektyw, twarz jest podświetlona równomiernie). Teraz podziel go pionowo na dwie części dokładnie wzdłuż środkowej linii twarzy, a następnie na przemian lustruj prawą i lewą połówkę. Przyjrzyj się uważnie portretom złożonym z lewej i prawej połowy - zupełnie innym ludziom!

Co pokazuje asymetria osoby psychologom? O tym, jak wielka jest różnica pomiędzy waszymi działaniami, sposobem życia i sferą waszych emocji, О чем говорит асимметрия лица o poziomie wewnętrznej harmonii człowieka. W końcu prawa strona twarzy odzwierciedla pracę lewej półkuli mózgu, odpowiedzialną za logikę, myślenie, praktyczną stronę życia. Lewa strona jest projekcją uczuć i doświadczeń, i znajdują się pod kontrolą prawej półkuli. W związku z tym portret prawej połowy nazywa się "żywotny", a od lewej "duchowy".

Prof. A.N. Anuaszwili opracował i opatentował metodę wideo-komputerowej psychodiagnostyki i psychokorekcji (VKP). Przetwarzając "lewy" i "prawy" portret, program komputerowy daje bardzo dokładny portret psychologiczny, przewiduje zachowanie osoby w tej czy innej sytuacji, a także podaje rekomendacje dotyczące harmonizacji sfery praktycznej i duchowej jednostki. Profesor wierzy, że nawet codzienne spojrzenie na siebie "inne" może uratować wiele problemów psychologicznych.