Według statystyk, od 1 do 2% populacji buduje relacje (zarówno przyjaźń, jak i romans), manipulując swoim partnerem. Często obiekty manipulacji nie podejrzewają nawet, że są podporządkowane woli innej osoby i działają zgodnie z jego pragnieniami, zapominając o sobie, o swoich interesach i potrzebach. Co więcej, nawet po przerwie obiekt manipulacji nie odczuwa ulgi. Przeciwnie, tacy ludzie są głęboko zakochani w swoim partnerze i przez wiele miesięcy, a nawet lat odczuwają niewiarygodną sympatię do osoby manipulującej nimi.

Niebezpieczeństwo związku opartego na manipulacji polega na tym, że jeden z partnerów zmuszony jest myśleć, że to on ponosi winę za problemy powstające w procesie interakcji. Czuje się głęboko nieszczęśliwy, doświadcza negatywnych emocji, ale nawet nie domyśla się prawdziwych przyczyn tego, co się dzieje. W tym artykule wymieniamy uniwersalne oznaki zachowań manipulacyjnych, które mamy nadzieję pomogą ci zidentyfikować negatywne trendy na wczesnym etapie relacji, a także techniki ochronne, aby zapobiec smutnemu doświadczeniu. Należy zauważyć, że czasami ci, którzy nie są scharakteryzowani przez kontrolę psychiczną, mogą nieświadomie przyjąć taktykę manipulacji. Tutaj będzie konkretnie o świadomym wpływie psychologicznym, gdy podmiot, jak klasyczna gra karciana, celowo finalizuje kompetentną strategię.

Jedną ze zwykłych metod stosowanych przez manipulatorów jest zamiana lub zniekształcenie informacji: "Wszystko poszło nie tak ...", "Czy jesteś w swoim umyśle? ...". Manipulator zaprzecza faktom przytoczonym przez jego partnera, zmuszając w ten sposób do zwątpienia w siebie, w swoim zdrowiu psychicznym zniekształca obraz tego, co się dzieje. Aby oprzeć się tej formie kontroli psychologicznej, konieczne jest prowadzenie pamiętnika i szczegółowe opisywanie wszystkich wydarzeń, które mają miejsce. Zaleca się również omówienie tego, co dzieje się z krewnymi lub psychologiem.

Manipulator jest bowiem nieodłącznym elementem odrzucającym poczucie winy. Nigdy nie przyznaje, że się mylił. Tacy ludzie będą cię oskarżać o wszelkie wykroczenia, aby zrzucić odpowiedzialność. Na przykład, koledzy z pracy będą kwestionować twoją wydajność, gdy ich własne wskaźniki będą stale niskie. Aby nie tracić czasu, zalecamy, aby nie wchodzić w konflikt z takimi osobami.

W sytuacji klasycznej manipulacji temat często wyolbrzymia emocje. Celem tego zachowania jest wyeksponowanie drugiego w złym świetle, aby poczuła się jak zła osoba. Na przykład, w sytuacji, gdy starasz się wyjaśnić, że czegoś nie lubisz, reakcją prowokatora może być: "Tak więc, jestem złą osobą. Więc myślisz? ". Bardzo często takie uwagi można wyrazić w wystarczająco agresywnej formie, aby nie dać podmiotowi manipulacji możliwości wypowiedzenia się inicjatorowi.

Pamiętaj, że o wiele łatwiej jest podporządkować człowieka swojej woli, która jest całkowicie zależna od partnera. Dlatego jednym z podstawowych zadań takich osób jest kontrolowanie czasu, otoczenia, a nawet emocji zmanipulowanego. Stopniowo temat będzie uwydatniał Twoją uwagę tylko na nim, uzależnia Cię od harmonogramu, starasz się, abyś odszedł od rodziny lub bliskich przyjaciół. Twoje hobby, które dawało Ci przyjemność, zostanie zakwestionowane. W końcu spędzisz czas tak, jak chce manipulator. Ponownie zastanowisz się, co daje ci radość i pozytywne emocje oraz podzielasz hobby manipulatora.

Ważne jest, aby wiedzieć, że manipulacja psychologiczna, chociaż nie ma wyraźnych zewnętrznych objawów, może wpływać na twoje zdrowie. O wiele łatwiej jest zidentyfikować niezdrowe relacje, gdy otrzymywane są zagrożenia o charakterze bezpośrednim. Zwróć uwagę na siebie, swoje uczucia i doświadczenia. Znajomość podstawowych strategii prowokacji i kontroli pomoże ci znaleźć wiarygodnych ludzi i uniemożliwić im wejście w twoje życie.