Chciwość to uczucie, które rozwija się we wczesnym dzieciństwie i z reguły może zakłócać normalne życie i narażać osobę na niezręczne sytuacje. Wszyscy znamy krótki żart: "Daj mi pigułki na chciwość. Tak, więcej, więcej! A jeśli przejdziemy do definicji, to dowiadujemy się, że skąpstwo i chciwość są niepohamowanym pragnieniem posiadania czegoś w dużych ilościach i nie dzielenia się nim z nikim. Nie trzeba dodawać, że jest to synonim chciwości, a chciwość znajduje się na liście grzechów głównych? ...

Problem chciwości

Nie tylko człowiek cierpi na chciwość, ale także jego rodzina. Chciwość czasami przejawia się nie tylko w dużych rzeczach, ale także w drobiazgach, kiedy na przykład mężczyzna zaczyna wymyślać kobietę za pomocą drogich, jego zdaniem, kosmetyków, a nawet kupowania drogich produktów dla całej rodziny. Jednak chciwość człowieka pod tym względem jest również niebezpieczna, podobnie jak chciwość kobiety, która nie mniej skutecznie terroryzuje całą rodzinę.

Chciwość często staje się przyczyną rozwodów lub kłótni, ponieważ osoba cierpiąca na tę niedoskonałość stale wyrzuca krewnym i domaga się nieredukowalnych oszczędności na wszystko, co może. Zazwyczaj chciwa osoba nie zdaje sobie sprawy z tej jakości i odnosi ją do gospodarki.

Czy chciwość powoduje ubóstwo?

Jednak przykłady, jak ludzka chciwość rodzi ubóstwo, są najłatwiejsze do znalezienia w biznesie. Gdy dana osoba otwiera swoją firmę, wymaga ciągłych inwestycji i aktualizacji, aby przyciągnąć klientów i nadal działać z powodzeniem. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, chciwy biznesmen może uznać, że inwestowanie w reklamę nie jest już konieczne. Jak również nie trzeba wymyślać innowacji. I w tym przypadku, od jego chciwości do ubóstwa, naprawdę nie ma wiele, od takiego podejścia pigułka chciwości przynieść duże straty finansowe. Jest to klasyczny przykład tego, jak psuje się chciwość ludzi.

Nie należy mylić chciwości z logiką i planowaniem wydatków, chciwość zawsze posuwa się za daleko i nie zna granic. Często współistnieje z małostkowością: kiedy osoba, która przewraca miliony, okazjach z babcią na rynku, powala już i tak niską cenę domowych warzyw.

Jednak umiarkowana chciwość czasami jest pomocna. Jeśli dana osoba odmawia zakupu rzeczy, w których nie ma specjalnej potrzeby, to zwiększy jedynie swoje oszczędności. Ponadto, chciwi ludzie rzadziej wpadają w haczyki oszustów, ponieważ nie zgadzają się rozstać z ich oszczędnościami.