Wiara w cud przewidywań i ludzi, którzy potrafią opowiedzieć o sobie wszystko (psychics, astrologów, palmistów) jest niezbędną potrzebą większości ludzi. Człowiek zawsze interesował się własnym przeznaczeniem: od czego się urodzi, jakie wrodzone cechy i talenty pomogą mu zrealizować siebie. Spojrzenie za zasłonę tajemnicy przyszłości jest pełne podziwu.

Co to jest efekt Barnuma?

Ostatnie strony popularnych odbitek są pełne horoskopów, cechy charakterystyczne dla różnych znaków zodiaku , przewidywania, tak mocno włączone w nasze życie, że czasopismo lub gazeta bez nich wydają się "świeże". Różne testy, w wyniku których udzielono odpowiedzi, dano osobie, że nauczy się najbardziej autentycznego o sobie. Efekt Barnuma to skłonność osoby, która wiąże się z jego szczerym zainteresowaniem swoim losem, do wiary w prawdziwość i dokładność pospolitych, banalnych stwierdzeń.

Efekt Barnuma w psychologii

Ross Stagner, amerykański psycholog, zainteresował się tym zjawiskiem i postanowił przeprowadzić eksperyment. Zaproponował, aby wypełnić 68 pracowników personalnych kwestionariuszem psychologicznym, który pozwala portret psychologiczny osoby . Stagner wziął 13 często spotykanych fraz z popularnych horoskopów i komponował ich osobiste portrety. Rezultat był oszołomiony: jedna trzecia uczestników odnotowała uderzającą dokładność opisu, 40% - prawda, a prawie nikt z funkcjonariuszy personelu nie uznał opisu za "absolutnie zły".

Efekt Barnuma-Forera - efekt subiektywnego potwierdzenia - jest zjawiskiem społeczno-psychologicznym, nazwanym od popularnego interpretatora, artysty cyrkowego F. Barnuma, który bawił amerykańską publiczność różnymi rodzajami mistyfikacji. Zaproponował termin Barnum effect - Paul E. Mil, twórca testu wieloczynnikowej osobowości (MMPI). F. Barnum uważał, że na świecie jest wielu głupców i każdy może coś zaoferować. B. Forer podjął eksperymentalnie to zjawisko.

efekt barnum

Eksperyment Forer

W 1948 roku Bertram Forer dał zadanie grupie ludzi do przeprowadzenia testów, a następnie eksperymentator zwolnił ich na czas przetwarzania wyników, ale nie było przetwarzania. Forer przekazał przybyszom ten sam rezultat opisu osobowości, zaczerpnięty z czasopisma astrologicznego. Efekt Forer w tym samym czasie pracował dokładnie nad pozytywnymi aspektami opisu. Wynik 5 punktów uznano za w pełni zgodny z opisem wyników testu. Średnia ocena wśród badanych wyniosła 4,26.

Tekst zawierał zwroty, które odpowiadają prawie wszystkim osobom:

 1. "Potrzebujesz potrzeby szacunku."
 2. "Czasami jesteś przyjazny, czasem dyskretny."
 3. "Wyglądasz na zdyscyplinowaną i pewną siebie osobę".
 4. "Masz wielki potencjał."
 5. "Czasami jesteś zawstydzony wątpliwościami."

Barnum Effect - Przykłady

Ludzie aspirują do poznania swojego losu, a do tego idą do psychiki, wróżki. Dla kogoś jest to po prostu rozrywka, inni boją się przejść krok bez czytania horoskopu. Zasadniczo są to niepokojące jednostki, dla których przyszłość jest niejasna. Jednym z ważnych czynników wiary w prawdziwość opisów jest "sława" lub "popularność" specjalisty (astrologa, pseudopsychologa). Efekt Barnuma w psychologii jest przykładem tego, że działa tylko na pozytywne przewidywania i jest aktywnie wykorzystywany przez specjalistów w takich dziedzinach, jak:

 • wszelkiego rodzaju wróżby;
 • fizjonomia;
 • socjonika;
 • astrologia;
 • diagnoza typu krwi, kolor oczu;
 • numerologia;
 • psychologia (popularne testy).
efekt przodka

Barnum Effect - Horoskop

Astrologia aktywnie i przez długi czas wykorzystywała efekt Barnuma do opisywania znaków zodiaku. Do tej pory za codzienną normę uważa się horoskop narodzin dla siebie i swoich bliskich za pomocą profesjonalnego astrologa. Wartość horoskopu - wysoki koszt usług / osobowość specjalisty / konkretne terminy (planety w siódmym domu itd.) - zwiększa poziom ludzkiej ufności w unikalny horoskop skompilowany, który naturalnie formuje zdarzenia z nim związane i ma tendencję do realizacji.

Efekt Barnuma jako narzędzie inżynierii społecznej

Efekt Barnuma lub efekt subiektywnego potwierdzenia przejawia się w pełni, z obecnością i zaangażowaniem wielu czynników. Psycholodzy (R. Hyman, P. Mil, R. Stagner, R. Treveten, R. Petty i T. Brock), którzy badali to zjawisko, zidentyfikowali najważniejsze punkty zaczepienia efektu:

 • ogólne, niejasne sformułowanie;
 • wiarygodność osoby przepowiadającej;
 • przekonanie osoby, że przepowiednia jest "wyjątkowa, wykonana tylko dla niego";
 • dopasowywanie wzorców (specyficzne atrybuty, określone narzędzia);
 • pozytywne cechy.
efekt barnum