Zwrot "efekt bumerangu" oznacza dwa różne zjawiska, z których jeden jest pojęciem z dziedziny psychologii, a drugi jest obserwowany w naszym codziennym życiu. Rozważymy oba z nich.

Efekt bumerangu w psychologii

W psychologii efekt bumerangu jest wynikiem działania komunikatu, przeciwieństwa tego, czego się spodziewano. Mówiąc prosto, jeśli powiedziano ci, żeby nie myśleć o niedźwiedzie polarnym, wszystkie twoje myśli będą skoncentrowane na tym zwierzęciu. Im więcej starasz się o tym nie myśleć, tym więcej myślisz. To efekt zostało udowodnione przez serię eksperymentów.

W życiu ma wiele zastosowań, opisuje popularną frazę "zakazany owoc jest słodki". Jeśli coś zabraniasz dziecku, rozpalasz tylko jego ciekawość, dlatego psycholodzy radzą, aby nie zabronić działania, ale rozpraszać uwaga na dziecko na coś innego. Jednak ten sam mechanizm działa w odniesieniu do dorosłych.

Efekt bumerangu w życiu

W zbiorowej świadomości pod tym zwrotem odbierana jest nieco inna sytuacja. Jeśli zapytasz kogoś, jak działa efekt bumerangu, najprawdopodobniej usłyszysz, że ten efekt opisuje powrót do osoby, którą robi. Innymi słowy, jeśli popełniłeś nieprzyzwoity czyn, w przyszłości ktoś popełni nieprzyzwoity czyn wobec ciebie.

Zastanówmy się nad życiowymi przykładami tego, jak może się ujawnić efekt bumerangu w związkach i miłości:

  1. Jedna bardzo młoda dziewczyna, przeklinając swoją starszą siostrą, wyrzekła się jej z faktu, że zaszła w ciążę w wieku 17 lat i została zmuszona do aborcji, nazywając najbardziej nieprzyjemne słowa. Kiedy skończyła 17 lat, zdarzyło się, że zaszła w ciążę, a także dokonała aborcji. Później miała komplikacje, a jej zdolność do posiadania dzieci jest teraz kwestionowana.
  2. Kobieta pracująca jako pielęgniarka za skromne pensje potrzebowała nocnych zmian, by uzyskać więcej. Jednak w nocy nie chciała zajmować się chorymi i dziećmi, które leżały bez rodziców, nakłuła Dimedrol, aby zasnęli i nie przeszkadzali jej. wpływ bumerangu na relacje Kilka lat później, gdy rodziła, jej dziecko krzyczało, bolało, niespokojnie. W tej sytuacji możesz łatwo zobaczyć efekt bumerangu.
  3. Młoda dziewczyna zakochała się w żonatym mężczyźnie i pomimo faktu, że miał żonę i małe dziecko, nawiązała z nim związek. Kiedy się rozwiódł, zainteresowanie nim zmalało, a ona poszła do innej, z którą poślubiła się kilka lat później. Teraz, gdy ma małe dziecko w ramionach, jej mąż został bardzo młodą kochanką i złożył pozew o rozwód. W tym przypadku efekt bumerangu jest bardzo wyraźny.

Jednak wierzyć w efekt bumerangu, czy nie, to sprawa osobista. Każdy sam decyduje o tym pytaniu.