Nie ma takiej osoby na świecie, która przynajmniej raz nie spotka się z nieprzyjemnym uczuciem czkawki. Kiedy ktoś zdawał się silnie wciągać linę w nas, powodując dreszcze całego ciała. Dlaczego zjawisko czkawki i jakie uprzedzenia z nią związane? Co zrobić, jeśli czkniesz i jak długo może trwać ta dolegliwość? Wszystkie szczegóły poniżej.

Co sprawia, że ​​człowiek czknie?

Z pewnością słyszałeś od znajomych lub znajomych dość powszechne zdanie: "Ikayu cały dzień. Przypomina sobie prawdopodobnie kogoś. " Autor tego słynnego uprzedzenia już nie ma, ale szczerze wierzy, że kiedy czkniesz, znaczy, że ktoś dziś dużo pamięta. I takie przypadki oczywiście się zdarzają. Ale jest też całkiem prawdopodobne, że dorośli i pozornie poważni ludzie muszą ponownie wyjaśnić, że czkawka jest procesem fizjologicznym i nie powstaje od zera. Ale dlaczego czkamy?

Mechanizm jest dość prosty. W naszym ciele znajduje się X para nerwów czaszkowych, które nazywane są jednym słowem - nerw błędny. Zapewnia unerwienie wielu mięśni w całym ciele, a także błonę śluzową. Nerw błędny jest łącznikiem między narządami wewnętrznymi a ośrodkowym układem nerwowym. Od klatki piersiowej przez wąski otwór w przeponie, przechodzi do jamy brzusznej do innych narządów wewnętrznych. Przegroda przepony, składająca się z mięśni i ścięgien, jest bardzo wąska. To ona jest głównym powodem, dla którego osoba czknie. Jeśli ciało nie otrzymało pokarmu przez długi czas, a osoba pośpiesznie zaczyna jeść duże kawałki, przechodzą one przez przełyk i ranią nerw błędny. Po naciśnięciu jest podrażniony, co może prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu wielu narządów. Dlatego też, gdy nerw błędny nie jest w porządku, ciało wysyła sygnał alarmowy do układu nerwowego, który aktywuje nerw odpowiedzialny za skurcz przepony, co oznacza nieprzyjemne "szarpanie" wrażeń podczas czkawki.

W swej istocie czkawka jest wynikiem działania nerwu przeponowego, który pulsuje i powoduje gwałtowny skurcz. W tym przypadku występuje ostre zamknięcie głośni, dzięki czemu słyszymy dźwięk, który jest zwyczajowy podczas czkawki.

Przyczyny Czkawka

Poza pośpiesznym i nieuprzejmym jedzeniem istnieje wiele powodów, dla których ludzie czkają. Wśród nich:

  • zużycie zimnej wody w dużych ilościach;
  • niewygodna postawa (dzięki której nerw jest ściśnięty);
  • strach (w którym występuje ostry westchnienie);
  • małe dzieci zaczynają czkać, gdy zamarzają.

Poważniejszym powodem, dla którego osoba często czknęła, jest słaby system nerwowy, silny stres lub szok nerwowy. Ponadto, jeśli czkawka towarzyszy nudnościom, bólom brzucha lub nadmiernemu ślinianiu, może to być przejawem chorób wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego lub przejawem choroby wrzodowej, która wymaga dodatkowych badań.

Co, jeśli dana osoba ma czkawkę?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy czkniesz? Aby pomóc Twojemu ciału, musisz wykonać kilka prostych kroków:

Что делать если человек икает
  • rozciągnąć jak najwięcej;
  • weź kilka głębokich i dobrych westchnień;
  • weź głęboki oddech i wstrzymaj oddech;
  • nie oddycha się wypić szklankę wody na 10-12 łyków;
  • połóż szklankę wody na stole, pochyl się jak najmocniej, ściskając ręce za plecami i pijąc wodę w 10-12 małych łykach.

Poprzez takie działania nacisk na nerw błędny zostanie znacznie zredukowany. Doprowadzi to do jego uwolnienia i zniknięcia czkawki.

W rzeczywistości zwykle trwa nie dłużej niż 15 minut. Nawiasem mówiąc, czkawka jest odruchiem bezwarunkowym i nie można ich sztucznie wywołać.