Nierzadko zdarza się, że można usłyszeć od małej dziewczynki: "Kiedy jestem dorosły, zdecydowanie poślubię mojego tatę". Chłopcy w wieku trzech lub pięciu lat często mówią, że poślubiają swoją matkę, a ona urodzi ich braci lub siostry.

Kompleks Edypa według Freuda implikuje psychologiczny konflikt między instynktem dziecka, aby pochwycić rodzica przeciwnej płci w kategoriach seksualnych a zakazem tego działania. Freud mówił o kompleksie Edypa u dzieci na początku ubiegłego wieku, ale dopiero po kilkudziesięciu latach jego teorii został uznany.

Konieczne jest leczenie kompleksu edypalnego w dzieciństwie. Im szybciej, jako rodzic, poradzisz sobie z tym problemem, tym mniej komplikacji będziesz mieć w przyszłości. Kiedy czujesz, że ta psychologiczna choroba objawia się intensywnie w dziecku, ważne jest, abyś utrzymywał kontakt z dzieckiem, próbował dowiedzieć się, jakie uczucia ma w stosunku do rodzica innej płci, co teraz czuje, jakie myśli ma na temat ojca lub mamy. Bądź szczery i słuchaj swojego dziecka, w żadnym wypadku nie przeszkadzaj mu - daj mu szansę otwarcia się i mówienia. Pomoże to przeanalizować sytuację i przemyśleć jej rozwiązanie. Jeśli zachowujesz się stanowczo i wytrwale w rozwiązywaniu kompleksu Edypa, będziesz w stanie rozwiązać ten problem u swojego dziecka.

Kompleks Edyp u kobiet

Kompleks Edypa u dziewcząt wyraża się w szczególnym ubóstwieniu ich ojca. Dorastając, dziewczyna może nawet zacząć zachowywać się agresywnie i negatywnie w stosunku do matki, z powodu zazdrości. Ponadto, w przyszłości dziewczęta z taką diagnozą mogą mieć problemy z komunikowaniem się z płcią przeciwną, budowaniem własnych relacji, ponieważ "takie jak tata" nie są łatwe do znalezienia.

Jeśli rodzice są w stanie utrzymywać harmonijne relacje w rodzinie, a ojciec nie będzie zwracał nadmiernej uwagi na dziewczynkę, to z czasem dziecko będzie mogło pozbyć się kompleksu Edypa, stając się równe matce. Zaufanie i ciepłe relacje między matką i córką w tym okresie ich związku będą ważne, a ojciec z kolei powinien starać się rozwinąć w swoim dziecku cechy, które pomogą jej w przyszłości. stać się kobiecym .

Ważne jest, aby pozbyć się kompleksu Edypa w dzieciństwie, inaczej dziewczyna, aw przyszłości kobieta może mieć poważne problemy psychologiczne. Może pozostać na zawsze zakochana w swoim ojcu, w tym doskonałym mężczyźnie. Może to pociągać za sobą odmowę budowania własnego życia osobistego, lub kobieta połączy swój los z człowiekiem, który jest znacznie starszy od jej - w najlepszym przypadku.

Kompleks Edypa u mężczyzn

Freud za jednym razem wyraził swoją opinię, że kompleks Edypa jest karą dla całego mężczyzny. Kiedy kompleks Edypa zaczyna objawiać się u chłopców, ważne jest, aby uratować dziecko przed tą psychologiczną chorobą na czas. U chłopców z Edypa kompleks wyraża się następująco: dziecko ma pragnienie posiadania matki seksualnie, a wtedy postrzegają swojego ojca jako rywala. Wszystko to dzieje się oczywiście na poziomie podświadomości. Ważne na czas Kompleks Edypa u mężczyzn rozwiązać ten problem, w przeciwnym razie dziecko może doświadczyć poważnych zaburzeń psychicznych.

W dzieciństwie kompleks Edypa może zniknąć, jeśli czas zostanie mu poświęcony i poważnie potraktuje problem dziecka. Szczególnie ważne w tym okresie są harmonijne relacje między rodzicami.

Jeśli twój chłopak ma silne pragnienie, aby zostać jego żoną, pokaże silny fizyczny i uzależnienie emocjonalne od ciebie, powinieneś zwrócić na to uwagę i zacząć zajmować się problemem. Przede wszystkim powinien istnieć harmonijny związek między mężem i żoną. Stopniowo chłopiec zacznie kopiować odważne zachowanie ojca, a problem zniknie sam.