Dosłownie to słowo jest tłumaczone jako "bez słów na uczucia". Alexitimia - jako problem psychologiczny - jest cechą osoby i cechą jego osobowości, w której diagnozuje się następujące wady:

 • niezdolność do właściwej oceny sytuacji;
 • wielkie trudności w opisywaniu emocji własnych i innych;
 • trudności w rozróżnianiu między odczuciami cielesnymi a emocjami;
 • brak wyobraźni;
 • szaleństwo na bodźcach zewnętrznych;
 • ignorowanie wewnętrznych uczuć;
 • brak myślenia emocjonalnego, gdy przeważa logiczny i konkretny;
 • brak intuicji i wyobraźnia.

Wszystkie te aspekty mogą objawiać się równocześnie w tym samym czasie, ale nie można wykluczyć przewagi jakiejś jednostki.

Badanie aleksytymii

Aby zidentyfikować etap i poziom aleksytymii, należy zastosować różnorodne techniki i testy. Termin został zaproponowany w 1973 roku przez Petera Sifensa. W swojej pracy opisał obserwacje dotyczące pacjentów z kliniki psychosomatycznej. Byli bardzo skonfliktowani i podatni na stres. Praktycznie pozbawieni wyobraźni, trudno im było opisać swoje uczucia i znaleźć właściwe słowo do przekazania informacji.

Alexitimia - znaki

A zatem osoby cierpiące na alikozemię bardzo trudno zrozumieć swoje uczucia i emocje. Dlatego nie mogą sympatyzować z innymi ludźmi. Są dalekie od emocji i emocji innych ludzi. Dla nich to nie jest jasne i bardzo trudno jest sympatyzować z nikim i okazywać litość. Doświadczenie pokazuje, że tacy ludzie mają prymitywną pozycję życiową, są nieaktywni, nieaktywni i infantylni. W konsekwencji, całość takich cech prowadzi do tego, że osobowość staje się konflikt i nie chce znaleźć kompromisów , który nie wie, jak działać w zespole.

Aleksytymia i choroba

Warianty pochodzenia tej choroby i podobne odchylenia mogą wynosić dwa:

 1. Jeśli dana osoba rodzi się z takimi cechami charakteru, to nie zmaga się z własnymi wadami, tk. nie uważa tego za konieczne.
 2. Mogą być nabyte i mieć charakter tymczasowy. Przyczyny tego zachowania nie zostały jeszcze ujawnione, ale zakłada się, że taki stan pojawia się po doświadczonym stresie i długotrwałej depresji. Każdy cierpiący na tego typu zaburzenia psychiczne ma negatywne doświadczenia w sytuacjach, które dramatycznie zmieniają optymistyczny pogląd na pesymizm. Choroba ta stanowi ochronę ciała przed zewnętrznymi bodźcami.

Aleksytymia - leczenie

Niestety, aleksytymia prawie nie nadaje się do psychoterapii. W rzadkich przypadkach, na różnych etapach rozwoju, psychoterapia może być skuteczna. Jeśli okażesz się oznaki aleksytymii, wiedz: "Nikt ci nie pomoże, oprócz ciebie". Możesz się wyleczyć, tylko jeśli tego chcesz.

 1. 12 prawdziwych metod leczenia jest przedstawionych twojej uwadze, ale możesz wymyślić wiele innych: swoje i nowe! Powodzenia!
 2. Odwróć uwagę od sztuki. Zainteresuj się pracą innych ludzi lub stwórz siebie.
 3. Kreatywność to Twój najlepszy przyjaciel!
 4. Znajdź siebie i rozwijaj się w różnych kierunkach, które cię interesują.
 5. Nie siedź bezczynnie. Jeśli masz coś do zrobienia, wtedy nie będziesz miał czasu, aby pomyśleć o głupich rzeczach.
 6. W każdej chwili swojego życia szukaj piękna.
 7. W dowolnym temacie, który cię otacza Leczenie aleksytymią spróbuj rozważyć piękno.
 8. Bądź zaskoczony.
 9. Podróż.
 10. Ucz się i rozwijaj.
 11. Jeśli czegoś nie lubisz u kogoś, zacznij zmieniać świat ze sobą. Zmień się, popraw.
 12. W szczęśliwych chwilach swojego życia słuchaj siebie. Co czułeś? Co teraz czujesz? Staraj się zapamiętać te emocje najlepiej jak to możliwe. Komunikować się ze sobą. Spróbuj wyjaśnić sobie, jakie są twoje doświadczenia i emocje.