Wśród różnych chorób psychosomatycznych rośnie liczba zaburzeń, takich jak aleksytymia. Dziś jego objawy występują u ogromnej liczby osób - od 5 do 25% ogółu ludności. Dane różnią się znacznie, ponieważ termin ten oznacza różne cechy psychologiczne i odchylenia w stopniu.

Czym jest aleksytymia?

Aleksytymia nie jest chorobą psychiczną, ale funkcjonalną cechą ludzkiego układu nerwowego, która wyraża się w niezdolności do wyrażania swoich myśli słowami. W języku greckim termin ten można przetłumaczyć jako "bez słów na uczucia". Ludzie z tą dewiacją mają trudności z określeniem i opisem własnych uczuć i emocji, przede wszystkim koncentrują się na wydarzeniach zewnętrznych, które naruszają wewnętrzne doświadczenia.

Aleksytymia w psychologii

Alexitimia w psychologii jest pogwałceniem emocjonalnych funkcji człowieka, ale nie chorobą. Odchylenia nie są związane ze zdolnościami umysłowymi jednostki, nie mają na nią wpływu, a przyczyny rozwoju tego zespołu są trudne do zidentyfikowania. Psychologia uważa zjawisko aleksytymii za czynnik ryzyka chorób psychosomatycznych. Termin ten był używany po raz pierwszy w latach 70. XX wieku. Oglądanie pacjentów z zaburzenia somatyczne , psychoanalityk Peter Sifneos odkrył, że nie są w stanie przekazać ustnej formy swoim doświadczeniom. Stopień nasilenia zaburzenia może być inny.

aleksytymia

Aleksytymia - przyczyny

Jak każdy problem psychologiczny, aleksytymia osoby ma źródła pierwotne, które stały się przyczyną tego zespołu. Oddziel dwa jej typy - pierwotne i wtórne, czyli stabilną właściwość osobowości lub tymczasową reakcję na problem. W pierwszym przypadku przyczyny są genetyczne lub wewnątrzmaciczne: zakłócenie struktur mózgu, tłumienie impulsów kierowanych do kory mózgowej przez układ limbiczny. Zespół wtórny obejmuje przyczyny psychoemotoryczne: autyzm, stres, szok, cechy relacji w rodzinie i wychowanie.

Alexitimia - znaki

Obecność tego zespołu wskazuje, że osoba jest skoncentrowana na doświadczeniach nerwowych i jest zamknięta na nowe doświadczenie. Osoby cierpiące na "niezdolność do wyrażania emocji" są bardziej niż inne skłonne do depresji i rozwoju chorób, takich jak choroby serca, astma oskrzelowa, nadciśnienie, jadłowstręt itp. Główne objawy aleksytymii to:

  • niemożność opisania gamy pojawiających się emocji i zrozumienia uczuć rozmówcy;
  • substytucja uczuć poprzez działania w większości sytuacji życiowych;
  • niemożność odróżnienia emocji od fizycznych doznań;
  • zaniedbanie intuicji lub jej całkowity brak;
  • rzadkie lub bezemocjonalne sny (ludzie w nich wykonują codzienne czynności);
  • ograniczona wyobraźnia, uniemożliwiająca twórczą pracę;
  • konkretność, logiczna czystość, uporządkowane myślenie.

Jak rozmawiać z osobą z aleksytymią?

Ktoś mógłby pomyśleć, że aleksytymia to choroba, która nie zakłóca codziennego życia. W rzeczywistości niezdolność do wyrażania i identyfikowania emocji poważnie utrudnia komunikację. A rozwój chorób wtórnych sprawia, że ​​leczenie tego zespołu jest konieczne. Bliscy ludzie muszą mieć cierpliwość, aby przekonać aleksytistę do szukania pomocy u psychoanalityka. Nie naciskaj na osobę, która jest "ślepa emocjonalnie", na niego zła. Cierpienie na ten syndrom pomaga "ogrzać dom": miłość, romans, pozytyw, zrozumienie.

czym jest aleksytymia

Alexitimia w twórczych zawodach

Osobowość Alexitimiczna ma bardzo ograniczoną wyobraźnię, nie jest w stanie zrozumieć swoich uczuć i reagować na uczucia innych. W życiu aleksymicznym nie ma radości i pragnienia czegoś nowego. Są zbyt pragmatyczni i nie wiedzą, jak się wyrażać. Dlatego kreatywne specjalności dla osób z tym zespołem są przeciwwskazane i prawie niemożliwe. Ale kreatywność pomaga radzić sobie z tą dolegliwością, na przykład promuje terapię sztuką rozwój wyobraźni .

Alexitimia - sposoby leczenia

Wrodzona aleksytymia jest trudna do leczenia, ale z nabytą formą rzeczy jest lepsza. Wyniki są przekazywane za pomocą psychoterapii: techniki takie jak hipnoza, sugestia, terapia psychodynamiczna i gestalt. Mają na celu pomóc pacjentowi w wyrażaniu uczuć. Czasami wymagane jest leczenie farmakologiczne - stosowanie środków uspokajających w celu blokowania ataków paniki, łagodzenia stresu emocjonalnego, depresji, lęku. Ważne jest, aby pamiętać, że w walce z zespołem aleksytymii leczenie może być długotrwałe.

Alexitimics powinien brać bezpośredni udział w eliminowaniu objawów ich dolegliwości. Często psychoterapeuci udzielają swoim pacjentom pracy domowej nad rozwojem wyobraźni i świadomości: prowadząc dziennik, czytając fikcję, uprawiając sztukę - malarstwo, muzykę, taniec itp. Ludzie uczą się rejestrować swoje uczucia i emocje, nie bać się ich i nie blokować ich. Przydaje się rozwijać w różnych kierunkach, aby nie odkładać się na swoim problemie.

Niemożność wyrażenia uczuć w słowach jest nieprzyjemną cechą osobowości, ale dzięki niemu można i co najważniejsze poprawić, jeśli pojawia się w łatwej formie. Ważne jest, aby nie rozpoczynać rozwoju syndromu, aby nie powodował poważniejszych dolegliwości. Choroby psychosomatyczne, które pojawiają się z powodu patologii, oraz objawy psychopatologiczne (depresja, stres itp.) Muszą zostać szybko wyeliminowane.