Zamknięcie jest zwykle postrzegane jako negatywna cecha charakteru, co daje wiele niedogodności dla właściciela. Osoba zamknięta jest trudna do nawiązania kontaktu, nawiązuje nowe znajomości, obawia się nieznajomych, nie przystosowuje się dobrze w nowym zespole, trudno jest otworzyć duszę innym. A wszystko to wcale nie wynika z miłości do samotności: czasami tacy ludzie szczególnie chcą być w kontakcie z innymi, tylko z tym są trudności.

Przyczyny zamknięcia

Psychologowie izolacji są uważani za problem dzieciństwa. Wtedy to z reguły niektórzy faceci stali się towarzyscy i wyzwoleni, podczas gdy inni - nieśmiały i zamknięty. Jednak dziecko dorasta, a wraz z nim rosną problemy, a często samotność i izolacja idą w parze.

Często dzieci same się wycofują z powodu częstych kłótni rodziców, które pojawiają się na jego oczach. A jeśli dziecko przyciąga takie wymiany, problemy mogą być jeszcze poważniejsze. Dziecko może próbować stać się niepozornym, tajemniczym, mieć problemy z komunikacją. Aby zapobiec temu rodzajowi izolacji, często wystarczy poprawić mikroklimat w rodzinie.

Dzieci, które cierpią na brak komunikacji, dorastają zamknięte. Dzieci, które żyły w środowisku innych dzieci, regularnie chodziły na spacery lub uczęszczały do ​​przedszkola, z reguły nie mają takich problemów. Ale jeśli dziecko spędza dużo czasu z dorosłymi, którzy zawsze są zajęci swoimi sprawami i, co gorsza, lekceważą dziecko, to izolacja jest najbardziej oczywistym scenariuszem. Przyzwyczaja się, że nikt się nim nie przejmuje, a przyzwyczaja się do zabawy z samym sobą.

Najlepiej jest rozpocząć korekcję zamknięcia nawet wtedy, gdy pojawia się pierwszy sygnał - dziecko nie chce komunikować się z rodzicami iz nikim. Ponadto może rozwinąć się lęk przed nieznajomymi i poważnymi problemami w przyszłości. W niektórych przypadkach wymagana jest pomoc psychologa.

Jak pozbyć się izolacji?

Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak przezwyciężyć zamknięcie. Najpierw musisz spróbować ustalić, skąd pochodzi, od kiedy i jak się rozwija. Jeśli problemy pochodzą z głębokiego dzieciństwa, najprawdopodobniej nie będziesz w stanie poradzić sobie bez pomocy psychoanalityka.

Często ta funkcja może być powiązana z twoimi kompleksami. Na przykład kompletność i izolacja na pierwszy rzut oka są luźno połączone, ale w rzeczywistości wszystko jest o wiele poważniejsze: z obawy przed potępieniem wycofujesz się w sobie. W tym przypadku musisz radzić sobie z kompleksami iw ten sposób przezwyciężyć swoją nieumiejętność.

Często dziewczęta, nawet o bardzo przyjemnym wyglądzie, nie mogą tego rozpoznać iz tego powodu ograniczają swoją komunikację. W tym przypadku konieczna jest zmiana wyglądu, zrobienie wszystkiego, aby pasowało do ciebie tak bardzo, jak to możliwe, a wtedy twoja izolacja zniknie sama.

Zadbaj o siebie, na przykład, zmień fryzurę lub ułóż manicure, utwórz kosmetyczne maski - wszystko to stopniowo da ci pewność siebie w wyglądzie. Możesz nosić ładne ubrania, nie ubieraj się w ciemne golfyjak pozbyć się izolacji i stare dżinsy. Obserwuj swój chód i postawę.

Każda osoba łatwo komunikuje się z tymi, z którymi ma podobne zainteresowania. Dlatego obowiązkowym krokiem jest uczestnictwo w każdej grupie hobbystycznej, udział w kursach lub zajęciach. Tam można znaleźć podobnie myślących ludzi i łatwo się z nimi komunikować. A po tym, jak znacznie powiększy się twój krąg powiązań, łatwiej będzie nawiązać kontakt z innymi ludźmi.

Najostrzejszym, ale skutecznym sposobem przezwyciężenia powściągliwości jest świadome przekraczanie twoich lęków. Jeśli boisz się porozmawiać z nieznajomym, podejdź do ludzi na ulicy i spytaj o czas. Jeśli nie chcesz się spotkać - zajrzyj na strony randkowe. Robiąc to, czego się wcześniej obawiałeś, pokonujesz swój strach.