Język ciała to zakodowana wiadomość o tym, jak osoba czuje się, w jakim jest stanie. Znajomość podstaw komunikacji niewerbalnej pomaga poznać siebie, rozmówcę i psychologów, aby dostroić się do klienta, co przyczynia się do budowania zaufania.

Co oznacza język ciała?

Językiem ciała jest psychologia, ponieważ nauka przywiązuje dużą wagę do tego zjawiska. Podczas ewolucji ludzkości język ciała uległ zmianie w zależności od grupy etnicznej, ale wiele gestów, mimiki twarzy są wspólne dla ludzi na całym świecie. Jak nazywa się język ciała? Psychologowie nazwali to zjawisko - komunikację niewerbalną. Język ciała to przekazywanie informacji za pomocą znaków niewerbalnych: gestów, mimiki twarzy i chodu.

Różnica między językiem ciała a językiem werbalnym

Niewerbalny język ciała jest językiem uczciwym i otwartym, trudno go w pełni sfałszować, a jeśli prosta osoba z minimalną wiedzą może nie zauważyć sztuczki, brak synchronii nie pozostanie niezauważony przez specjalistę. Różnica niewerbalnych systemów znakowych od werbalnego:

 1. Język ciała i gesty są bardziej starożytne.
 2. Komunikacja słowna wykorzystuje dźwięk, mowę i komunikację niewerbalną, zawiera bogate spektrum i obejmuje:
 • mimikra;
 • gesty;
 • pantomimiczny ;
 • kontakt wzrokowy;
 • płacz;
 • tonalność, barwa, zakres głosu (paralingwistyka);
 • przerwy w rozmowie, śmiech, płacz (eksfingwistyka).

Język ciała i język ciała - psychologia

Język ciała i gesty przyjęte przez psychologów, ekspertów od NLP, koncentrujące się na niewerbalnej informacji pochodzącej od osoby "czytającej" osobę jako mapę. Słynna hipnoza cygańska i zaskakujące przepowiednie prawdomówności opierają się na fakcie, że Cyganie są mistrzami czytania mowy ciała. Ten rodzaj wiedzy jest potrzebny każdemu, kto stara się poznać siebie i innych, może pomóc uniknąć błędów, "rzucić światło" na wiele rzeczy.

правило интерпретации языка тела

Zasady interpretacji mowy ciała

Co nam mówi język ciała? O wielu rzeczach, ale trzeba pamiętać, że po wyciągnięciu pewnej postawy, gestu, mimicznej wypowiedzi z ogólnego kontekstu, niemożliwe jest zrobienie właściwego wrażenia, będzie coś "bliskiego". Istnieją zasady dotyczące czytania mowy ciała:

 1. Wiek osoby, zawód, odciski pozycji na języku ciała - dziecko ma niewiele gestów, więcej mimiki twarzy, gesty są bardzo rozwinięte u dorosłych.
 2. Nadmierne gestykulowanie lub jego brak nie zawsze oznacza, że ​​osobowość jest zbyt emocjonalna lub, przeciwnie, zimna. Wysoko wykształceni ludzie z dużym zasobem słownictwa nie potrzebują nadmiernej gestykulacji, aby wyrazić siebie, więc mogą wyglądać emocjonalnie obojętnie z bogatą mową, ale nie zawsze tak jest.
 3. Pełna zgodność mowy, wyrazu twarzy, postawy, gestów - brak synchroniczności wskazuje, że osoba coś ukrywa, nie chce być odsłonięta, kłamie.

Język ciała - pozy

Komunikacja niewerbalna ujawnia osobę lepiej niż werbel, komunikując się z innymi, nasza podświadomość pobiera dane osobowe znacznie szybciej, ale nie zawsze jest to monitorowane przez świadomość, ponieważ wiele osób zna uczucie, gdy dana osoba nie jest złym człowiekiem, z którym odbywa się dialog, ale czymś w tym jest odrażający lub niewłaściwy - wszystko to, ponieważ podświadomy umysł zauważył, że umysł nie zauważył. Świadomie badając elementy komunikacji niewerbalnej, można interpretować osobowość osoby.

Wartość ludzkich postaw w przestrzeni:

 • głowa jest "osadzona" w otwartych dłoniach, łokcie są na stole - język ciała dziewczyny, która chce być zauważona przez mężczyznę w pokoju, chce wyglądać atrakcyjniej;
 • skrzyżowanie rąk na klatce piersiowej "precel" - ogrodzenie, introwersja, przejaw niepewności;
 • kurczenie się - osoba w stanie ochrony;
 • z powrotem do drugiej osoby - niechęć do komunikowania się;
 • dłoń podpory podbródek - nuda, brak zainteresowania;
 • głowa pochylona w kierunku rozmówcy - szczerze interesuje się rozmową.
язык тела мимика

Język ciała - mimikra

Jak rozumieć język ciała, czasami bardzo ważne jest uzyskanie wiarygodnych informacji o osobie, mowę można wyostrzyć, aby nikt nie wątpił w szczerość mówiącego, ale nie należy zapominać, że ciało "żyje" w swoim rytmie i bardzo wyraźnie pokazuje prawdziwy stan osoby. Co demonstruje mimikę twarzy:

 • oczy są szeroko otwarte, brwi sięgają do góry, a kąciki ust mają tendencję do opadania - człowiek jest zaskoczony;
 • zmrużone oczy, usta mocno ściśnięte - znak gniewu;
 • wymarły wygląd, spłaszczone brwi, obniżona głowa - smutek, żal pożera osobę;
 • uśmiechnij się w jednym kąciku ust - uśmieszek, niedowierzanie;
 • uśmiechać się ustami bez oczu - nieszczerość.

Język ciała - ruch

Język ciała i ciało są bardzo interesujące do obserwowania w dynamice - to może wiele powiedzieć. Elementy języka ciała, interpretacja ruchów:

 • bawiąc się kciukami, próbując wepchnąć je do kieszeni marynarki lub spodni - mężczyźni często robią to, gdy chcą pokazać swoją wyższość, oznakę agresji seksualnej, arogancji;
 • dotykanie siebie, dekorowanie - niepokój, niepewność, próba uspokojenia;
 • zerkając na zegar, telefon komórkowy, stukając stopą - znudzenie, niecierpliwość, chęć wyjścia;
 • tarcie oczu mówi o zmęczeniu;
 • głaskanie podbródka - skupianie się, rozważanie czegoś;
 • krawędź palącego "tnącego" ruchu - niecierpliwość, agresja.
язык тела в танце

Język ciała w tańcu

W tańcu, jak nigdzie indziej, język duszy i ciała nie manifestuje państwa. Od czasów starożytnych taniec zawierał w sobie to, czego nie wolno było mówić, i możliwe było zaszyfrowanie wiadomości w formie gestów. Indyjskie tańce demonstrują żywe emocje, w których kobieta wyraża swoje uczucia poprzez tysiące mikroskopijnych ruchów oczami, rękami i obracaniem głową. Taniec powie dużo. Przedstawiciele pięknej połowy ludzkości i mężczyzn są często zainteresowani pytaniem: jak rozpoznać język ciała w tańcu par i zrozumieć partnera lub partnera?

W tańcu występuje "ukryty" język ciała:

 • uściska dłonie, usuwa palce z uchwytu - sygnalizuje, że partner mocno trzyma rękę;
 • ręka jest zdejmowana z ramienia partnera z bliskiego kontaktu - dyskomfort, potrzeba więcej miejsca, ważne jest, aby poluzować ramiona;
 • partnera ciała, aby dążyć do ścisłego uścisku - pragnienie bycia bliżej;
 • piosenka się skończyła, a kontakt zostaje zachowany - lubić bycie z partnerem, chce znowu tańczyć.

Język ciała i charakter

Książki o języku ciała pisane są przez specjalistów zajmujących się badaniem ludzkich zachowań, głównie psychologów, psychoterapeutów zorientowanych na ciało, NLP - wszyscy oni są ekspertami w niewerbalnym przejawianiu osoby, twierdząc, że język ciała jest związany ze stanem, uczucia w tej chwili i niektóre pozy. a mimikra jest przejawem charakteru.

Na przykład, osoba jest ciągle niezadowolona z czegoś, często zirytowana, charakterystyczną dla niego mimiką są: spłaszczające się brwi, nawet zmarszczka na czole, opuszczone kąciki ust, twarz jako zamarznięta maska ​​- tak postać jest odciśnięta na twarzy. Demonstrowana postawa: ramiona opuszczone, ukłon w tył. Radosna osoba - wyraz jej twarzy jest otwarty: szczery uśmiech, nie rozciągnięty "od ucha do ucha", lecz dążenie do kącików oczu. Ramiona są otwarte, plecy proste, wygląd jest dobry i nawet oczy się uśmiechają.

Kobiety w języku ciała

Ogólny obraz języka niewerbalnego dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, co przejawia się w stresujących sytuacjach, wszystko jest tutaj powszechne. Specyficzny język kobiecego ciała staje się wtedy, gdy kobieta przyciąga atrakcyjnego mężczyznę, a następnie język ciała wymaga ujawnienia kobieca seksualność . Jak się objawia:

 • zachowanie staje się nudne lub zalotne (nie zawsze);
 • podczas spaceru, potrząsa biodrami;
 • rzuca jedną nogą na drugą - charakterystyczną postawę;
 • strzela do oczu;
 • leniwe spojrzenie, oczy błyszczące, źrenice rozszerzone;
 • bawi się kolczykiem w uchu, butem na stopie;
 • dotyka włosów, skręca pasmo na palcu;
 • dotyka przez przypadek;
 • nieznacznie eksponuje części ciała (podnosi rękaw, krawędź spódnicy);
 • często liże usta, patrzy w lustro.
как выучить язык тела

Jak się uczyć języka ciała?

Obserwacja jest codzienną praktyką, która pomaga zobaczyć, jak dana osoba odróżnia się od słów. Nawet z powierzchowną obserwacją widać, że kobiecy język ciała i gesty różnią się od męskiego. Co jeszcze jest ważne? Bez znajomości języka ciała trudno jest nauczyć się interpretować innych - wszystko zaczyna się od samopoznania. W przyszłości, rozmawiając z innymi ludźmi, warto skupić się na niewerbalnej manifestacji jaźni osoby: pozycji w przestrzeni, uśmiechu, gestach.

Język ciała - książki

Dla tych, którzy są poważnie zainteresowani tym, jak osoba wyraża się poprzez ruchy ciała, mimikę twarzy i gesty, możesz przestudiować odpowiednią literaturę i zacząć uważniej obserwować ludzi. Język ciała i język ciała - psychologia, książki polecane do czytania:

 1. " Język ciała ". The ABC of Human Conduct J. Fast. Książka jest interesująca dla samopoznania, można śledzić, w jaki sposób ciało reaguje na różne sytuacje, aby zobaczyć jego "klipy", a autor cytuje różnice w gestach różnych ludzi, które przydadzą się tym, którzy lubią podróżować do innych krajów.
 2. " Widzę, o czym myślisz " D. Navarro. Autor książki ma wieloletnie doświadczenie w FBI i zna prawie wszystko na temat ludzkich zachowań. Wiele uwagi poświęca się komunikacji niewerbalnej rozpoznać kłamstwo .
 3. " Język migowy. Jak czytać myśli bez słów. 49 prostych zasad "O. Sergeeva. W różnych sytuacjach człowiek ujawnia się z różnych stron, a jego ciało mówi wymownie o tym, jaki jest teraz jego właściciel. Wyrazy, które są wymawiane, to 20%, wierzchołek góry lodowej, a gesty i ruchy w wysokości 80% to cała prawda.
 4. " Język ciała dla liderów " G.K. Kinsey. Dla tych, którzy chcą budować zaufanie do siebie i wzbudzać wiarę we własne osoby w innych, jak zachowywać się podczas wywiadu, w firmie, aby zobaczyć innych, jaka to jest osoba - jest to bestsellerowa książka.
 5. " Nowy język gestów ". Wersja rozszerzona A. Pease, B. Pease. Autorzy książki, znani psycholodzy na 20-letnią praktykę, badali wielu ludzi w różnych sytuacjach, więc język ludzkiego ciała od dawna nie jest dla nich tajemnicą.