Transpersonalny kierunek w psychologii opisuje zmienione stany świadomości, kiedy wykracza poza granice konkretnej osoby lub duszy. Wiele informacji dotyczących tego tematu jest bezpośrednio związanych z interpretacją snów, uczuć, które powstają po zażyciu łagodnych narkotyków, uczuciach opisanych podczas medytacji oraz innych stanach związanych z nietrwałymi zmianami w aktywności mózgu.

Psychologia transpersonalna jako nowy trend w psychologii

Przedstawiciele tego kierunku zakładają, że istnieją Siły Wyższe, ale jednocześnie wykluczają jakiekolwiek powiązania z którąkolwiek z istniejących religii. Głównym kierunkiem w badaniu jest zestaw stanów świadomości, które mogą wypełniać nieznane prawa. Ludzka psychika nie jest ograniczona, na przykład, przez mózg, biografię, wychowanie, a zatem umysł może "podróżować". Pozwala to zrelaksować się, aktywować proces odzyskiwania, zdobyć nową wiedzę, inspirację itp. Model psychiki w psychologii transpersonalnej skupia się głównie na praktykach wschodnich, dlatego przedstawiciele często organizują seminaria na temat właściwego medytowania i ćwiczenia technik oddechowych. W tym kierunku badane są różne warianty świadomości i doświadczeń, które mogą drastycznie zmienić istniejące wartości i pomóc w zdobyciu integralności osoby.

Dzisiaj terapia transpersonalna jest bardzo popularna. Wiele osób doświadcza nieprzyjemnych wrażeń podczas sesji, którym mogą towarzyszyć problemy z oddychaniem, nudności i dławienie. Dlatego taką działalność powinien prowadzić wyłącznie ekspert, który jest w stanie kontrolować takie państwa.

Książki o psychologii transpersonalnej

Po raz pierwszy szczegółowo opowiedzieli o tym obszarze w 1902 roku, a William James to zrobił. Wielu specjalistów pracowało nad rozwojem psychologii transpersonalnej, wśród których są: A. Maslow, S. Grof, M. Murphy i wielu innych. Dzisiaj jest wiele literatury na temat psychologii transpersonalnej, oto kilka popularnych publikacji:

  1. "Poza mózgiem. Narodziny, śmierć i transcendencja w psychoterapii. " Autor - S. Grof . Książka przedstawia ważne obserwacje ludzkiej psychiki dotyczące obszarów, których nie da się wytłumaczyć istniejącymi naukami i teoriami.
  2. "Bez granic. Wschodnie i zachodnie sposoby osobistego rozwoju. " Autor - K. Wilber. Autor przedstawia prostą do zrozumienia koncepcję ludzkiej świadomości, na podstawie której proponuje się kilka form terapii. Każdy rozdział zawiera konkretne ćwiczenia, które ułatwiają i przyspieszają zrozumienie opisanych informacji.
  3. "Szaleńcze poszukiwanie dla siebie. Przewodnik po rozwoju osobistym przez kryzys transformacji. Autorzy - S. Grof i K. Grof . Ta książka o psychologii transpersonalnej jest przeznaczona dla osób, które doświadczyły tego lub do tego książki z dziedziny psychologii transpersonalnej moment doświadcza duchowego kryzysu. Informacje podane w tym wydaniu pomogą nie tylko osobie mającej problemy, ale także jego bliskim osobom.
  4. "Zmienione stany świadomości." Autor - Ch . Tart . Wielu ludzi przynajmniej raz w życiu zastanawiało się nad tym, co obecnie znajduje w rzeczywistości lub we śnie. Książka wyjaśnia, że ​​człowiek nie zawsze może to szczerze wytłumaczyć, ponieważ istnieje ogromny nieznany obszar aktywności umysłowej. Autor próbował także zilustrować, w jaki sposób można wywołać zmienioną świadomość.

To tylko niewielka lista książek na temat psychologii transpersonalnej. Większość publikacji napisanych przez słynnego amerykańskiego psychologa Stanislava Grofa.