Jatrogeneza to stan, który jest bolesny nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla jego otoczenia. Pacjent cierpiący na jatrogenię będzie miał ogólnie negatywny wpływ na całe otoczenie, a dla lekarza każdy błąd jego woli jest poważną tragedią.

Czym jest jatrogeneza?

Po raz pierwszy O. Bumke, słynny niemiecki psychiatra, opowiedział o tej chorobie. W swojej pracy naukowej podniósł temat zaburzeń psychicznych pacjenta z powodu niekompetencji lekarza. Bumke zwrócił uwagę na jatrogenne w 1925 roku, a problem jest nadal aktualne. Termin jatrogeneza jest interpretowany bardzo wąsko i oznacza chorobę, która ma bardzo negatywny wpływ na psychikę chorego. Jatrogenna choroba, którą lekarz bezpośrednio wywołał.

Jatrogeny w psychologii

Główną przyczyną wszystkich przypadków choroby są błędy medyczne, nieprawidłowe lub niewykwalifikowane zachowanie. Przypadkowe i nie zamierzone, ale zdarza się, że celowe. Z powodu analfabetyzmu lub nieadekwatności lekarz udziela pacjentowi pewnych informacji. Po takiej komunikacji pacjent staje się gorszy. Czasami choroba jatrogenna rozwija się na tle faktu, że lekarz nie przepisał właściwego leczenia, przepisał środki odurzające osobie skłonnej do nałogu. Na tym tle u pacjenta rozwinęła się zależność jatrogenna.

Choroby wywołane przez jatrogenię mogą występować w dwóch postaciach:

 1. W formie depresji . Pacjent będzie cierpieć zaburzenia psychiczne , może nie być w nastroju, wszystkie sądy będą pesymistyczne i nie zobaczy żadnej luki w życiu, spadnie samoocena. Jatrogenna depresja wymaga poważnego i jakościowego leczenia.
 2. Jatrogeneza może rozwijać się na tle hipochondrii . To jest strach przed zachorowaniem na nieuleczalną chorobę, nadmiernie wrażliwą na zdrowie. Ludzie myślą, że są chorzy, gdy nie są chorzy. A jeśli ich choroba jest prawdziwa, nie wierzą w lekarstwo, nawet jeśli jest to przeziębienie.
czym jest jatrogeneza

Przyczyny jatrogenne

Główną przyczyną jatrogenezy jest błąd medyczny. Niepiśmienny lekarz może powiedzieć pacjentowi około 20 lat, że z diagnozą, jak gdyby nie żył długo, nie osiągnął 40. Człowiek się denerwuje. Inteligentny lekarz pójdzie do innego lekarza, a pacjent, który wpadł w panikę, może rozwinąć zaburzenia jatrogenne, depresję i hipochondria .

Iatrogeny - gatunek

Wszystko, co wiąże się z tą chorobą, dotyczy bezpośrednio lekarza prowadzącego leczenie. Powodem może być personel medyczny, który skontaktował się z pacjentem. Jatrogeny i błąd medyczny, są to prawie synonimy słów, taka choroba może wystąpić z wielu różnych powodów. Istnieje kilka typów jatrogennych, z których każda jest spowodowana niekorzystną sytuacją.

Jatrogenne i jego rodzaje:

 1. Jatrogenne rokowanie - jest spowodowane przez lekarza, który pesymistyczny przepowiadał.
 2. Sistegenie - spowodowane niewłaściwymi i nieostrożnymi działaniami lub słowami pielęgniarki.
 3. Atrofarmakogeny - leki zostały przepisane niepoprawnie.
 4. Manipulacja jatrogenami jest wynikiem nieprawidłowych manipulacji medycznych.
 5. Jatrogenię diagnostyczną - występuje w przypadku nieprawidłowej diagnozy.
 6. Jatrogeny laboratoryjne - lekarz nie wyjaśnia ani nie wyjaśnia przypadkowo wyników diagnostyki.
 7. Milczenie jest spowodowane milczeniem lekarza.
 8. Egotogenny - dwóch pacjentów negatywnie wpływa na siebie nawzajem.
 9. Egogenia - związana z negatywem autosugestia .
 10. Informacja jatrogenna - pacjentka odczytała złą informację o chorobie lub pochodziła od analfabetyzmu.
przyczyny jatrogenne

Jatrogenny i psychogenny

Specyfika choroby polega na przeniesieniu choroby o charakterze emocjonalnym. Może rozwinąć się tylko w wyniku kontaktu z lekarzem lub innym personelem medycznym. Jatrogeneza jest typem psychogennym. Psychogenezy rozumie się jako mechanizm choroby, w którą zaangażowany jest wyższy układ nerwowy. Rozwój choroby może służyć jako czynniki jatrogenne.

 • niepożądany skutek w wyniku zażywania leku;
 • leki były przepisywane w nadmiarze, co doprowadziło do innych chorób;
 • lekarz niesłyszalnie napisał lub zrobił literówkę, w wyniku czego leczenie zostało przeprowadzone niepoprawnie;
 • zaniedbanie lekarzy i personelu;
 • niedostateczne wdrożenie niezbędnych procedur lub metod leczenia związanych z brakiem personelu medycznego.

Leczenie jatrogenne

Kwestia choroby jatrogennej jest bardzo dotkliwa we współczesnym świecie. Większość problemów wiąże się nie tylko z medycyną, ale z etyką zachowania. Pasja i spokój personelu medycznego muszą być połączone z życzliwością i uwagą, gotowością do pomocy. Jeśli mentalna jatrogenność jest nadal chwytana przez człowieka i nie ma siły, by się połączyć i poradzić sobie z nią, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Psychiatra lub psychoterapeuta pomoże ci znaleźć rozwiązanie i walczyć z chorobą.