Ponury jest niezrozumiałym pojęciem dla wielu, co jest darmowym tłumaczeniem terminu "obskurantyzm" i tłumaczone z łaciny jako "zaciemniające". Może być stosowany w różnych sferach życia, poczynając od religii i kończąc na rządach.

Czym jest ten obskurantyzm?

Ideologiczny nastrój, oparty na wrogim stosunku do nauki, kultury i wolności osobistej, nazywany jest obskurantyzmem. Jako zorganizowany przepływ pojawił się w okresie rozpoczęcia postępu naukowego i technicznego. Wielu ludzi, mówiąc, że jest to obskurantyzm, mówi o kultach demonów. Ten prąd opiera się na kilku pomysłach:

 • szkodliwość wychowywania dużej liczby osób;
 • niszczycielski wpływ rewolucji naukowej i technologicznej;
 • sprzeciw wobec jakichkolwiek reform mających na celu zwiększenie indywidualnej wolności osobistej.

Mrok i ignorancja

Choć może to zabrzmieć smutno, ale obskurantyzm i ignorancja są składnikami współczesnego społeczeństwa, które w rzeczywistości są wadami. Jeśli porównamy aspiracje współczesnych ludzi i tych, którzy żyli w latach 60. i 70., różnica jest wyjątkowa. Obskurantyzm doprowadził do tego, że ludzie przestali szukać edukacji (fizycznej, historycznej, matematycznej), wierząc, że to strata czasu i zarabiać pieniądze możesz i bez niego. Aby poznać wszechstronną osobę, nie jest łatwo. To, co doprowadzi do tego trendu, jest niejasne, ale perspektywy, niestety, są godne pożałowania.

obskurantyzm

Pseudonauka i obskurantyzm

Ostatnio popularne są astrologiczne prognozy, techniki pracy z energiami, telekineza i inne kierunki, które w rzeczywistości nie mają żadnego naukowego potwierdzenia, chociaż nie ma w nich żadnych niedociągnięć. Wszystko to jest pseudonauką, która jest przykładem obskurantyzmu niereligijnego. Wynika to z faktu, że nauka wykazuje nadmierny konserwatyzm w odniesieniu do nowych alternatywnych prądów i takie argumenty są na łasce obskurantyzmu.

Ortodoksyjny obskurantyzm

Interakcja religii i obskurantyzmu jest widoczna od samego początku rozwoju myśli ludzkiej. Dowiadując się, co oznacza obskurantyzm w nurtach religijnych, warto zwrócić uwagę na wrodzony konserwatyzm, ponieważ ich zadaniem jest zachowanie moralnej pozycji społeczeństwa. Religijny obskurantyzm przejawia się w negatywnym nastawieniu do wszelkich innowacji. Kapłani twierdzą, że ludzie muszą przestrzegać wszystkich zasad kościelnych, chodzić regularnie do kościoła, stosować się do zakazów i tak dalej.

Czasami religia przynosi ulgę i jako przykład można przynieść Internet, który do niedawna kościół nazywano diabelską manifestacją, ale po chwili opinia ta została zmieniona, a różne oficjalne strony internetowe diecezji, parafii itp. Pojawiły się w sieci. W innych sprawach nadal zachowuje się obskurantyzm. Warto zauważyć, że przejawia się ona nie tylko w ortodoksji, ale także w innych religijnych kierunkach.

Obskurantyzm rządowy

To smutne stwierdzenie, ale ludzie zajmujący stanowiska rządowe dokładają wszelkich starań, aby zapobiec rozwojowi i tworzeniu problemów. Obskurantyzm rządowy przejawia się w usuwaniu istniejących problemów w nauce, kulturze, edukacji i tak dalej. Istnieje lista metod, które używają obskurantyzmu:

 • imitacja działalności naukowej;
 • tworzenie fałszywych dokumentów;
 • dezinformacja społeczeństwa;
 • stosowanie różnych manipulacji;
 • tworzenie tajnych społeczności;
 • niszczenie utalentowanych i inteligentnych ludzi;
 • tłumienie dysydentów.
obskurantyzm

Jak radzić sobie z obskurantyzmem?

Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się obskurantyzmu w różnych sferach życia, nie będzie łatwo go wykorzenić. Walka z obskurantyzmem wiąże się z kilkoma działaniami, ale należy pamiętać, że nie zawsze są one oczywiste.

 1. Zaangażuj społeczeństwo w otwartą dyskusję na temat istniejących problemów.
 2. Zakazanie podejmowania ważnych decyzji w trybie autonomicznym.
 3. Aktywnie rozpowszechniaj informacje i demonstruj brak wykształcenia i własny interes osób działających przeciwko postępowi.
 4. Aby przezwyciężyć współczesny obskurantyzm, możliwe jest rozpowszechnianie nauki w godnej formie, która pomoże rozproszyć istniejącą ignorancję.
 5. Opozycja wobec braku kultury i totalitaryzmu, która jest podstawą rozwoju obskurantyzmu.
 6. Pomagaj i promuj wolność twórczości, w tym naukowej.