Człowiek jest bytem społecznym, a jego rozwój musi odbywać się w społeczeństwie, w otoczeniu własnego rodzaju. Źródło i główny warunek rozwoju umysłowego pochodzą z zewnątrz. Tam, w społeczeństwie, osoba postrzega doświadczenie innych ludzi. To prawda, że ​​to nie jest tylko absorbowanie informacji, to wymiana, która jest konieczna do oceny ludzi wokół nich i ich formowania samoocena .

W normalnych warunkach rozwoju umysłowego człowieka, moralności, zasad, charakteru, preferencji, zainteresowań, woli i zdolności są tworzone. To wszystko, co nazywamy "ludźmi".

Trzy warunki dla rozwoju umysłowego

Istnieją tylko trzy warunki normalnego rozwoju umysłowego. Obejmują one bardzo szeroki zakres:

  • normalna funkcja mózgu;
  • komunikacja;
  • indywidualna aktywność.

Przy normalnym funkcjonowaniu mózgu wszystko jest jasne - jeśli dziecko rodzi się z genetycznymi wadami mózgu, nie ma potrzeby rozmawiania o standardowym rozwoju osobowości.

Komunikacja jest pierwszą częścią interakcji ze społeczeństwem. Naturalna ludzka potrzeba dla komunikowanie się - w rzeczywistości jest to potrzeba poznania siebie i innych ludzi. Chcemy docenić i docenić. Wizję własnego "ja" tworzymy tylko poprzez komunikację i interakcję ze światem.

Aktywność jednostki jest drugą połową koncepcji interakcji ze światem. Osoba nie tylko akceptuje, ale także daje. Aktywność to tempo rozwoju, a jej brak wskazuje na defekt. Od urodzenia pokazujemy aktywność ruchową, słuchową i wzrokową. Niemowlęta impulsywnie poruszają kończynami, uważnie obserwują, słuchają i wyrażają swoje uczucia wzrokiem i dźwiękiem.

Z natury jesteśmy aktywnie współdziałającymi istotami. Dlatego społeczeństwo wpływa na rozwój osoby jedynie pośrednio, interakcyjnie i nie wypełniając informacji.