Maximalism jest najczęściej charakterystyczny dla nastolatków, ale niektórzy ludzie noszą go w sobie przez większość swojego życia. Takie podejście do życia charakteryzuje tendencję do skrajności we wszystkim: w żądaniach, w poglądach na życie, w ich roszczeniach. Dla takich ludzi jest tylko czerń i biel - i żaden odcień szarości. Są bezkompromisowe, nietolerancyjne i bardzo trudne do komunikowania się. Znaczenie słowa "maksymalizm" (od łacińskiego najwyższego, największego) oznacza chęć osiągnięcia wszystkiego naraz, przy minimalnym wysiłku.

Młodzieńczy maksymalizm: wiek

Z reguły maksymalizm w czystej postaci rozwija się, gdy dziecko nie jest już dzieckiem, ale jeszcze nie jest dorosłe, to jest od 13 do 17 lat. Czasami te granice mogą się zmieniać. W tym wieku dzieci zaczynają kłócić się z rodzicami , podejrzenie niekompetencji o współczesne życie, a opinia przyjaciół dla nich, z reguły, jest ważniejsza niż rada rodzicielska. Stąd i duża liczba absurdów i nonsensu, które często są robione przez chłopaków w tak trudnym wieku.

Nastolatkowie zaprzeczają wszystkiemu, co cenią ich rodzice, i chętnie przyłączają się do różnych rodzajów firm młodzieżowych i subkultury , w którym wszyscy myślą takimi, jakimi są - ścisłe rozróżnienie między dobrem a złem i absolutem, a nie rozróżnienie średnich opcji. Nastolatkowie uważają, że dorośli nie znają życia, zbytnio je mylą - i na pewno będą żyć o wiele łatwiej, ciekawiej i przyjemniej!

Gorliwość, gorący temperament, egoizm oraz brak doświadczenia życiowego często prowadzą nastolatków do bardzo katastrofalnych rezultatów - ale takie jest życie i wszyscy muszą popełniać błędy.

Warto zauważyć, że w naszych czasach można często spotkać ludzi w bardziej dorosłym wieku, którzy wciąż cechuje maksymalizm moralny. Zwykle wygląda to dość dziwnie, gdy osoba dorosła, która miała już za sobą dobre doświadczenia, wciąż pędzi od jednej skrajności do drugiej - ale w tym przypadku można uznać maksymalizm za cechę charakteru.

Młodzieńczy maksymalizm u dziewcząt

W fazie żeńskiej faza ta jest szczególnie interesująca. Dziewczyna, która kilka lat temu grała w lalki, nagle uświadamia sobie, że minął czas gier. Jest gotowa walczyć ze wszystkimi dla swoich nowo odkrytych ideałów, potrzebuje wszystkiego naraz, a na "słabość" jest gotowa zrobić wszystko, myśląc, że udowadnia siłę własnej osobowości i nie okazuje swojej słabości.

To w tym okresie dziewczęta rozpoczynają niesamowite eksperymenty z makijażem i ubraniami, aby wyglądać na starsze. Często wraz z tym "etapem dorastania" dziewczyny próbują naśladować bardziej doświadczonych przyjaciół, smakować i zakazać owoców, czy to seks, alkohol, palenie tytoniu czy narkotyki. Jest to chyba najbardziej negatywny aspekt, ponieważ delikatna psychika z tego powodu czasami powoduje zbyt poważne obrażenia.

Maksymalizm: jak skorzystać?

młodzieńczy maksymalizm u dziewcząt

Najważniejszą rzeczą, która daje maksymalizm, jest szalona energia. Jeśli wyślesz to we właściwym kierunku, możesz przygotować się do życia już od najmłodszych lat.

Najlepszy ze wszystkich, jeśli już przed nadejściem okresu dojrzewania dziecko zdecydowało się na swoje hobby. Ci, którzy zajmują się tańcem, sportem, rysunkiem i innymi twórczymi działaniami, które zazwyczaj zabierają dużo wolnego czasu, są mniej narażeni na negatywne konsekwencje maksymalizmu, na przykład próby "dorastania" tak szybko, jak to możliwe. A jeśli dziewczyna lub młody człowiek ma cel, by osiągnąć wiele w wybranej przez siebie dziedzinie, to ambicje, które towarzyszą maksymalizmowi, będą jedynie dodatkową motywacją. Najważniejsze jest ustalenie realistycznych celów i konsekwentne podejście do nich, a nie próbowanie wygrywania wszystkiego bez przygotowania.