Konflikty są integralną częścią życia każdej osoby. Problem najbardziej bezbolesnego rozwiązywania sytuacji nie jest nowy, istnieje nawet specjalna nauka zajmująca się problemami rozwiązywania konfliktów - konfliktu. A problem konfliktów ojców i dzieci wydaje się tak stary jak świat. Tysiące lat temu starsze pokolenie skarżyło się na niedbalstwo, brak wykształcenia, brak dyscypliny, cynizm i powierzchowność młodzieży. Tak więc inskrypcja na starożytnym babilońskim glinianym naczyniu z 30 wieku pne głosi: "Młodzież jest skorumpowana w otchłań duszy. Młodzi ludzie są podstępni i nieostrożni. Dzisiejsza młodsza generacja nie będzie w stanie zachować naszej kultury ". Podobny napis został znaleziony na grobowcu jednego z egipskich faraonów. Mówi, że nieposłuszna i nieszczęśliwa młodzież nie może rozszerzyć wielkich czynów swoich przodków, stworzyć wielkich zabytków kultury i sztuki i bez wątpienia będzie ostatnią generacją ludzi na ziemi.

Odtąd niewiele się zmieniło. Z wysokiego poziomu doświadczenia, dorośli patrzą na "dziecięce wybryki", zapominając o czasie, kiedy sami byli dziećmi i nastolatkami, jak bardzo chcieli żyć i uważali się za zdolnych do poruszania gór. I wydaje się każdemu z pokoleń, że "oni byli inni, nie pozwalali sobie na takie", a jeśli młodsze pokolenie nadal będzie się zachowywało obrzydliwie, świat zatopi się w otchłani i zginie. Młodzi ludzie patrzą na to z obrzydzeniem, uważają rodziców za "oderwanych od życia" i myślą (ale, na szczęście, rzadko mówią): "Jakie masz prawo mnie nauczyć?" Rodzinne kłótnie i spory powtarzają się z każdym kolejnym pokoleniem ludzi. Ale jak często my, rodzice, myślimy o tym, czy prawidłowo rozwiązujemy dyskusyjne sytuacje i konflikty z naszymi dziećmi? W końcu wpływ konfliktów rodzinnych na dziecko jest ponad wszelką wątpliwość - przyzwyczajeni do poddawania się sile rodziców będą się bali argumentować i nalegać na siebie, podczas gdy ci rozpieszczeni przez permisywność dojdą do bezdusznych egoistów, którzy są obojętni na potrzeby innych. Tymczasem sposoby rozwiązywania konfliktów z dziećmi nie różnią się zbytnio od ogólnych zasad rozwiązywania trudnych sytuacji. Czas dowiedzieć się, jak rozwiązać konflikty poprawnie.

Odwieczny konflikt pokoleń: ojcowie i dzieci

Żadna rodzina nie może się obejść bez konfliktów między dziećmi i rodzicami. I nie ma w tym nic strasznego, ponieważ "właściwe" konflikty pomagają rozładować napięcie między jego uczestnikami, umożliwiają znalezienie rozwiązania kompromisowego bez szkody dla interesów jednego z członków rodziny, a co za tym idzie, tylko wzmocnienie relacji. Ale wszystko to dotyczy tylko rozsądnie rozwiązanych konfliktów. Częściej spory i kłótnie stają się przyczyną ukrytych obelg, kompleksów psychologicznych, a nawet mogą powodować rozłam w rodzinie.

Jak rozwiązywać konflikty dzieci i rodziców?

Aby konflikt przebiegał sprawnie, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  1. Nie szukaj winnych między innymi. Trudno oprzeć się pokusie obwiniania innej osoby, ale staraj się powstrzymywać i patrzeć na sytuację oczami innych.
  2. Nie "miażdżyć" dziecka swoim autorytetem. Fakt, że jesteś starszy, nie oznacza, że ​​każdy powinien podporządkować się swoim interesom, aby cię zadowolić. Dzieci mają taką samą osobowość jak dorośli i również potrzebują szacunku.
  3. Zainteresuj się życiem i opinią dziecka, doceniaj jego zaufanie. Najważniejszą rzeczą w rodzinie są normalne, przyjacielskie i ufne relacje. W tym przypadku, nawet jeśli dziecko popełniło błąd, może przyjść i podzielić się swoimi problemami z rodzicami, a nie ukrywać ich ze strachu lub wstydu. I tylko w tym przypadku rodzice mają szansę pomóc dziecku w odpowiednim czasie, a czasem nawet go uratować. Oczywiście, musisz zbudować relację zaufania z góry, a nie wtedy, gdy otwarta konfrontacja już się rozpoczęła, a dziecko akceptuje każde twoje zdanie "z wrogością".
  4. Nie szantażuj ("Jeśli nie zrobisz, jak mówię, nie dostaniesz kieszonkowego".
  5. Staraj się zachowywać spokojnie lub odkładaj rozwiązanie konfliktu na moment, w którym zarówno ty, jak i dziecko uspokójcie się, "uspokójcie się".
  6. Spróbuj znaleźć rozwiązanie kompromisowe. Sytuacja, w której jedna zaspokaja jego interesy i potrzeby kosztem innej, jest zła. Aby wybrać najbardziej odpowiednią metodę rozwiązania konfliktu, zapytaj dziecko, jakie jest wyjście z obecnej sytuacji. Po zestawieniu wszystkich opcji wybierz jedną lub zaoferuj dziecku wersję rozwiązania konflikty między dziećmi a rodzicami problemy.

Konflikty między rodzicami a dorosłymi dziećmi mogą być jeszcze bardziej intensywne niż w przypadku małych dzieci lub nastolatków. Rzeczywiście, w tym przypadku dzieci są już w pełni ukształtowanymi osobowościami mającymi własne zasady i przekonania. Ale nawet w tym przypadku wszystkie powyższe metody pozostają prawidłowe i skuteczne.

A co najważniejsze - pamiętajcie, że młodsze pokolenie nie jest ani lepsze, ani gorsze - jest po prostu inne. I gdyby nie te różnice, gdyby nie było sporów i konfliktów między dziećmi a rodzicami, nie byłoby postępu, a ludzie wciąż polowali na takie dzikie zwierzęta, żyjąc w jaskini.