Strach przed pająkami jest jednym z najczęstszych lęków. Logicznie, ten strach jest trudny do wyjaśnienia, ponieważ niewielu ludzi będzie miało przyjaciela, którego pająk mógłby wyrządzić krzywdę. Kobiety bardziej boją się pająków niż mężczyzn. Chociaż dotyczy to nie tylko pająków. Kobiety są ogólnie bardziej narażone lęki .

Dlaczego ludzie boją się pająków?

Psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy wysuwają różne teorie na temat tego, dlaczego ludzie boją się pająków. Wśród tych teorii można wyróżnić następujące:

  1. Czynnik społeczny Dzieci znosić wrogość pająków od dzieciństwa, obserwując, jak traktują je dorośli. Okazuje się, że niechęć pająków przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale w rzeczywistości wśród niektórych starożytnych ludów pająki uważano za święte, czczono je i uważano za obecność pająka w domu jako szczęście. Być może, gdyby zamiast kotów ludzie trzymali domy pająków, ten powszechny strach przed strachem stopniowo zanikałby.
  2. Mała wiedza . Jeśli chodzi o pająki, jest wiele nieprawdopodobnych informacji. W rzeczywistości jadowite pająki nie są tak bardzo. Co więcej, pająk nigdy się nie ugryzie, ponieważ zazwyczaj nie chce się z nim kontaktować.
  3. Pojawienie się pająka . Istnieje przypuszczenie, że człowiek boi się ogromnej liczby gatunków pająków i ich różnorodności. Hipoteza ta ma prawo istnieć, ponieważ na świecie istnieje około 35 tysięcy gatunków tych owadów, a naukowcy często odkrywają nowe gatunki.
jak pozbyć się strachu pająka

Jak nazywa się strach przed pająkami?

Strach przed pająkami nazywano arachnofobią. To słowo pochodzi od starożytnej Grecji. słowa "arachne" - pająk i "fobos" - strach. Ludzie, którzy patologicznie obawiają się pająków, nazywani są arachnofobami. Ale mówimy o silnym lęku, który uniemożliwia człowiekowi życie i ostro go powoduje negatywne emocje .

Jak pozbyć się lęku przed pająkami?

Psychoterapeuci oferują wiele metod na pozbycie się strachu. Ale wszystko to sprowadza się do spotkania lęk twarzą w twarz: rysowanie pająków, oglądanie programów o nich, chodzenie do terrarium. Jeśli strach jest tak silny, że na to nie pozwala, lepiej powierzyć ten problem wykwalifikowanemu psychoterapeucie.