Fobia to silny obsesyjny, niekontrolowany strach przed czymś. Trudno sobie nawet wyobrazić, ile fobii może zdarzyć się zwykłym ludziom w XXI wieku.

Co, Twoim zdaniem, jest najczęstszą fobią? Możliwe, że ktoś uważa, że ​​jest to arachnofobia - lęk przed pająkami lub klaustrofobią - lęk przed ograniczoną przestrzenią lub w najgorszym ahluofobiya - strach przed ciemnością. Nawet strach przed strachem jako fobią ma również miejsce w nowoczesnym społeczeństwie.

Oczywiście wszystkie te założenia nie są nieuzasadnione, ponieważ wielu z nas boi się wszystkich powyższych, ale nie jest to najczęstsza fobia. Pierwszym miejscem na liście najczęstszych fobii wśród osób w każdym wieku i narodowości jest tanatofobia - lęk przed śmiercią.

Jaka jest różnica między lękami i fobiami?

Strach jest naturalną reakcją obronną człowieka. Od pojawienia się ludzkości jako gatunku, strach był jednym z mechanizmów samoobrony w sytuacjach ekstremalnych. Gdybyśmy nie odczuwali strachu, spróbowalibyśmy przepłynąć ocean bez strachu lub obejść krawędź dachu wieżowca. Strach przestaje być naturalny, gdy jego wystąpienie nie jest uzasadnione. W tym przypadku strach zaczyna przejmować myśli osoby i zamienia się w fobię.

Fobia to strach przed czymś, co przekształca się w prawdziwy problem dla człowieka. Im więcej czasu osoba żyje w strachu, tym trudniej wyleczyć swoją chorobę psychiczną zwaną fobią.

Różne fobie nie tylko uniemożliwiają osobie zajmowanie wysokiej pozycji w społeczeństwie i pełnienie funkcji społecznych, ale towarzyszą jej także fizyczne manifestacje. Wśród typowych objawów fobii są:

 • zawroty głowy;
 • drżenie;
 • uduszenie;
 • zwiększone pocenie;
 • drętwienie kończyn.

Jakie są obawy?

Różne fobie są niesamowite. Jeśli uważasz, że wszystkie z nich są powiązane z czymś naprawdę strasznym i zagrażającym życiu, to się mylisz. Niektóre osoby mają fobie, których przedmiotem mogą być niewinne przedmioty lub zjawiska od pierwszego wejrzenia, zwracamy uwagę na ocenę 5 najbardziej bezsensownych fobii.

 1. Anthophobia - strach przed kwiatami.
 2. Akrobofobia - obawiaj się, że nie zrozumiesz znaczenia przeczytanego tekstu.
 3. Somnifobia to strach przed zaśnięciem.
 4. Dekstofobia - strach przed przedmiotami po prawej stronie.
 5. Tetraphobia - strach przed liczbą 4.

Strach i fobia - sposoby na pokonanie

Fobia jest zaburzeniem psychicznym opartym na doświadczonej wcześniej traumatycznej sytuacji. Aby pozbyć się lęków i fobii, które prześladują cię od wielu lat, powinieneś skontaktować się z psychoterapeutą lub psychologiem. Leczenie lęków i fobii jest osobnym kierunkiem w pracy psychoterapeutów, ale sukces leczenia zależy od klienta, każdy przypadek jest wyjątkowy i nie podlega żadnej uogólnieniu.

Jak pozbyć się fobii i strachu?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się lęków i fobii. Jeśli zauważysz, że masz nieuzasadniony lęk przed czymś, to wtedy, gdy znajduje się on na etapie jego powstawania, masz szansę na pokonanie go samemu. Rozważ możliwość przezwyciężenia strachu zgodnie z metodą E. Jacobsona. Musisz przejść przez 3 etapy, zanim pozbędziesz się obsesyjnych lęków.

 1. Nauczyłem się relaksować, odruchowo. Przeprowadza się w 3 etapach. Na pierwszym etapie musisz nauczyć się rozluźniać wszystkie mięśnie ciała. W drugim etapie musisz nauczyć się rozluźniać te grupy mięśni, które nie są w to zaangażowane jak pozbyć się fobii i lęków moment strachu. Na przykład, jeśli stoisz, musisz rozluźnić mięśnie ramion i pleców. Na ostatnim etapie musisz obserwować siebie i próbować określić, które grupy mięśni wytrenujesz w momencie doświadczania negatywnych emocji i ewentualnie starzeją się, aby zmniejszyć stopień stresu. To znacznie zmniejsza dotkliwość lub siłę doznania w momencie, gdy pojawia się uczucie strachu.
 2. Zidentyfikuj bodźce wywołujące niekontrolowany strach. Musisz sporządzić listę sytuacji lub przedmiotów, które powodują strach od mniej do więcej, zgodnie z metodą rankingu.
 3. Formacja relaksu zamiast strachu. Przeczytaj ponownie listę i wyobraź sobie sytuacje, które powodują strach. Postaraj się zmienić dla relaksu uczucie niepokoju, które przejawia się w napięciu pewnych mięśni ciała. Relaksacja ciała znacznie zmniejsza poziom lęku i zmniejsza skutki stresu i lęków na osobę.