W szalonym tempie życia współczesny człowiek czasami nie ma czasu na najważniejszą rzecz - swój własny wewnętrzny świat. Zdolność do samodzielnej analizy i zrozumienia ich błędów jest niezwykle ważna dla każdej osoby. Proponujemy dowiedzieć się, jakie są metody refleksji i jaka jest refleksja emocjonalna.

Czym jest refleksja?

Eksperci twierdzą, że refleksja jest rodzajem uwagi jakiegoś podmiotu dla siebie, a także własnej świadomości, produktów własnej aktywności i ponownego przemyślenia. W tradycyjnym sensie - treść i funkcje ich świadomości, które obejmują struktury osobowe, myślenie, mechanizmy percepcji, podejmowanie decyzji, reakcje emocjonalne, wzorce zachowań i wiele więcej.

Refleksja w filozofii

Refleksja jest zwykle rozumiana jako termin filozoficzny, który charakteryzuje formę indywidualnego myślenia, którego celem jest zrozumienie jego działań. Refleksja w filozofii jest metodą, dzięki której można odkryć specyfikę duchowego i duchowego świata człowieka. Ważne jest, aby zrozumieć, że ta koncepcja, wraz z użyciem kategorycznego języka, jest w stanie scharakteryzować myślenie filozoficzne. Podsumowując, można argumentować, że cała filozofia jest odbiciem umysłu, który jest refleksją nad kategoriami takimi jak myśli i idee.

W ramach indywidualnych filozoficznych teorii i pojęć refleksja jest uważana za najbardziej istotną właściwość świadomości. Dzięki temu staje się jasne, że tylko istoty zdolne do bycia świadomym stanu własnej psychiki można nazwać świadomymi. Takie podejścia nie są jednak akceptowane przez zwolenników świadomej koncepcji świadomości.

Refleksja w psychologii

Uważa się, że refleksja jest w psychologii jedną z form introspekcji i jest odwołaniem świadomości jednostki do analizy ich myśli i działań. Jednym z pierwszych, którzy pracowali z tym pojęciem w psychologii, był A. Busemann. Był to pomysł, aby przypisać refleksję w osobnej sekcji. Jego zdaniem, pojęcie to oznacza transfer doświadczeń z zewnątrz do wewnętrzny świat osoba S. Rubenstein argumentował, że dojrzała pełnoprawna osobowość może powstać, jeśli dana osoba może zrozumieć granice swojego "ja". Taki proces wymaga zdolności do samoanalizy.

Poprzez działanie refleksyjne rozumie się zatrzymanie całego przepływu procesów myślowych i stanów. Istnieje pewne przejście od automatyzmu do świadomości, proces zrozumienia przez jednostkę własnego wewnętrznego świata. Rezultatem takiej działalności jest ukształtowanie charakterystycznego sposobu, aby osoba nie tylko myślała, zastanawiała się, ale także żyła jako całość.

rodzaje refleksji

Rodzaje refleksji

Czasami staje się istotne pytanie, jaka jest refleksja. Zwyczajowo rozdziela się następujące typy:

 1. Refleksja sytuacyjna - jest wskaźnikiem "motywacji" i "poczucia własnej wartości", zapewniającym włączenie podmiotu w sytuację, świadomość jego składników. Ten rodzaj refleksji obejmuje zdolność podmiotu do porównywania swoich działań z konkretną sytuacją, koordynowania i kontrolowania składników działania zgodnie z warunkami, które mogą się zmieniać.
 2. Retrospektywna refleksja - przyczynia się do analizy zakończonych działań i przeszłych wydarzeń.
 3. Perspektywa prospektywna - zawiera refleksje na temat przyszłych działań, prezentacji działań, planowania, wyboru najskuteczniejszych sposobów wdrożenia oraz prognozowania możliwych wyników

Refleksja i samorozwój

Bardzo ważne jest, aby rozwijać refleksję na temat zmiany osoby na lepsze. Do tego potrzebujesz:

 1. Potrafi analizować swoje działania po naprawdę ważnych wydarzeniach.
 2. Pomyśl o swoich działaniach i o tym, jak działania mogą wyglądać w oczach innych.
 3. Zakończ dzień analizując wszystko, co się wydarzyło.
 4. Czasami sprawdź swoją opinię o innych.
 5. Jak możesz komunikować się bardziej z ludźmi, którzy nie są tacy jak Ty.

Odbicie w sporcie

Często można usłyszeć o koncepcji refleksji w sporcie i kulturze fizycznej. Tutaj termin ten rozumiany jest jako szczególna umiejętność, która ma na celu samoświadomość, zdolność do śledzenia własnych emocji, działań, zdolności do analizy i oceny. Mówiąc wprost, jest to rodzaj rozmowy z samym sobą. Nauka podstaw refleksji nad lekcjami kultury fizycznej w szkole nie jest łatwa i wieloaspektowa. Jest oczywiste, że niemożliwe jest nauczenie go w jednej lekcji. W tym samym czasie proces ten jest wielopoziomowy i stale się komplikuje.

Co wpływa na zdolność osoby do refleksji?

Jest coś takiego jak osobista refleksja. Jeśli mówimy o zdolności do refleksji, mogą się rozwijać, podobnie jak wszystkie inne umiejętności w kontekście określonego działania. Te możliwości mogą być reprezentowane w ramach określonej struktury. Przykładem może być struktura myślenia i komunikacji. Osoba zdolna do refleksji można nazwać osobą, która może skutecznie rozwiązywać problemy, szukając wyjścia z trudnej sytuacji, przemyśleć swoją własną świadomość.

metody refleksji

Ćwiczenia refleksyjne

Takie ćwiczenia dotyczące refleksji podczas treningu nazywane są bardzo skutecznymi:

 1. Autoportret - przyczynia się do kształtowania umiejętności rozpoznawania nieznanej osobowości, rozwoju umiejętności opisywania ludzi z różnych przyczyn. Tutaj musisz sobie wyobrazić, że musisz spotkać nieznajomego i musisz opisać siebie, aby mógł cię rozpoznać. Taka praca powinna odbywać się parami.
 2. Bez maski - pomaga usunąć emocjonalny i behawioralny faszyzm, stworzyć umiejętności szczerych wypowiedzi, aby przeanalizować twoje "ja". Każdy uczestnik otrzymuje kartę, na której znajduje się fraza bez zakończenia. Bez przygotowania musisz wypełnić frazę. Odpowiedź musi być szczera.
 3. Tak - pomaga poprawić umiejętności empatia i refleksja. Grupa musi być podzielona na pary. Jeden z uczestników musi powiedzieć frazę wyrażającą jego stan, nastrój lub uczucie. Następnie drugi uczestnik musi zadawać pytania.
 4. Karuzela - pomaga tworzyć umiejętności szybkiego reagowania podczas kontaktu. Ćwiczenie to obejmuje szereg spotkań, każdorazowo z nową osobą. Tutaj ważne jest, aby łatwo nawiązać kontakt, podtrzymać rozmowę i pożegnać się.
 5. Jakość - przyczyni się do rozwoju celu samoocena . Każdy musi napisać co najmniej dziesięć pozytywnych i co najmniej dziesięciu negatywnych cech, a następnie je uszeregować. Ważne jest, aby zwracać uwagę na pierwsze i ostatnie cechy.

Jak pozbyć się refleksji?

Jeśli stan refleksji jest przygnębiony i istnieje chęć pozbycia się go, oto kilka cennych wskazówek od psychologów:

 1. Ważne jest, aby przyjąć zasadę, aby jako pierwszy pozdrawiał ludzi.
 2. Musisz być spokojny, a przynajmniej udawać, że jesteś osobą pewną siebie. Najpierw wyprostuj ramiona i podnieś podbródek.
 3. Nie bój się patrzeć ludziom w oczy. Tak więc dla osoby będącej przedmiotem zainteresowania będzie jasne, że z pewnością się odwzajemni.
 4. Ważne jest, aby nauczyć się rozmawiać. Możesz zacząć od tych osób, z którymi jest naprawdę bardzo łatwy i przyjemny.
 5. Autotraining. Od czasu do czasu musisz przypomnieć sobie o własnym znaczeniu i wyjątkowości.
 6. Trzeba próbować zrobić coś, z czego istnieje strach. Jeśli uda ci się osiągnąć to, czego wcześniej brakowało duchowi, możesz być pewien, że zwycięstwo jest przed nami.