Im bliżej zimy, tym gorszy nastrój: zimny wiatr, nudny deszcz, zachmurzone niebo psują nastrój i tworzą pesymistyczny nastrój. W tym czasie zdolność do pracy zaczyna spadać, zmęczenie spada, chce się położyć na kanapie i nic nie robić - to jest wszystkim znane, a psychologowie nazywają to jesienną depresją.

Czym jest jesienna depresja?

Wielu ekspertów uważa, że ​​depresja, która pojawi się na jesieni, nie jest tak nieszkodliwa, jak wierzy większość, i koreluje jej pojawienie się ze zmianami w ludzkiej psychice związanymi z wejściem w okres przygotowań do zimy. Ciekawe, że jesień to czas smutku i depresji, związany z czasem, kiedy zwierzęta odchodzą na zimę, gdy robi się zimniej, a dzień świetlny skraca się.

Przyczyny jesiennej depresji

Przy takim porównaniu można się zgodzić i biorąc pod uwagę, że w tym czasie jest naprawdę letarg, senność, jest pewne awaria Na tym jednak nie koniec, a oficjalna medycyna twierdzi, że przyczyny depresji są bardziej złożone niż na pierwszy rzut oka wydaje się. Do głównych z nich należą:

 • brak substancji wchodzącej do mózgu serotoniny, zwany hormonem szczęścia;
 • obecność genetycznych predyspozycji do takich warunków;
 • długotrwały pobyt w stresujących warunkach.
jesienna depresja1

Oznaki jesiennej depresji

Szary dzień i niebo w chmurach nie wywołują uśmiechu, więc dobrze znane oznaki jesiennej depresji, takie jak apatia i niezadowolenie z własnego życia, drażliwość, zły nastrój, słabe wyniki, utrata zainteresowania biznesem, szybkie zmęczenie, mogą być uzupełniane przez innych. mniej istotne dla scharakteryzowania tego stanu:

 • obecność senności nie tylko wieczorem, ale w ciągu dnia;
 • utrata apetytu lub zwiększone zapotrzebowanie na żywność;
 • zmniejszona koncentracja;
 • pojawienie się stanów lękowych;
 • bezsenność

Takie oznaki depresji są możliwe w innych porach roku, ale na jesieni mogą "atakować", gromadzić się razem i powodować nieodwracalną szkodę osobie, szczególnie jeśli jest ona osłabiona przez choroby, problemy domowe, materialne i przemysłowe oraz konflikty rodzinne. Nie bez powodu statystyki przytaczają dane, że w tym okresie występuje najwięcej prób samobójczych.

Jak nie wpaść w depresję jesienią?

Chociaż zjawisko to jest przejściowe (jesienna depresja), to jednak, jak szybko można się go pozbyć, zależy w dużej mierze od osoby. Lenistwo, brak hobby, trudne relacje w rodzinie, poczucie samotności i niezadowolenia z życia pogorszą depresję. Aby tego uniknąć, możesz skorzystać z zaleceń, aby przezwyciężyć ten problem, a to będzie doskonałe zapobieganie jesiennej depresji:

 • załaduj się pracą: w domu lub w strefie podmiejskiej jest ich dużo;
 • spotykać się częściej z przyjaciółmi, którzy są pozytywni i potrafią znaleźć pozytywne chwile nawet w najtrudniejszych sytuacjach;
 • Zapisz się na fitness, jogę, siłownię lub basen i regularnie uczęszczaj na zajęcia.
jesienna depresja2

Jesienna depresja - jak sobie z tym poradzić?

Jesień to smutny czas iw tym czasie możesz leżeć na kanapie wieczorami, użalać się nad sobą, skarcić pogodę, krewnych, przyjaciół, lub możesz zachowywać się w inny sposób. I choć jesienne bluesy przechwytują niemal każdego, nie każdy posłusznie cierpi z tego powodu. Objawy pojawiają się mniej, tym więcej czasu spędzamy na przydatnych i przyjemnych zajęciach. Istnieją również wskazówki, jak pozbyć się depresji podczas zimnej jesieni. Najważniejszą rzeczą, która będzie potrzebna w tej walce z przygnębieniem i nudą pogody, jest chęć "wstrząśnięcia" i uczynienia swojego życia jaśniejszym i ciekawszym, a to może pomóc:

 • moda niezwykłe i jasne elementy odzieży;
 • dodatkowe oświetlenie w mieszkaniu;
 • przyjemna miękka muzyka w domu i jeśli to możliwe w serwisie;
 • ulubione interesujące zajęcia: fotografia, robótki, kreatywność techniczna, pisanie itp .;
 • zajęcia w grupach sportowych lub fitness.

Ponadto jesienna depresja zostanie pokonana, jeśli w diecie będą stosowane zdrowe pokarmy. Szczególnie dobre są sezonowe cytrusy i lokalne jabłka odmian zimowych oraz inne dary sadów i ogrodów. Nie będzie zbyteczne wspieranie ciała witaminami, ale lekarz lub farmaceuta w aptece i, oczywiście, wycieczki, wizyty na wystawach, teatry i koncerty pomogą je odebrać.

Witaminy z jesiennej depresji

Idea ta od dawna jest zakorzeniona w umysłach ludzi, że witaminy zgromadzone w okresie letnim wystarczą, aby przetrwać okres jesienno-zimowy kosztem domowych przetworów i potraw przygotowanych ze świeżo mrożonych jagód i warzyw. Rzeczywiście, wszystko to wspiera energię, ale trzeba stale dbać o to, aby organizm otrzymał wsparcie witaminowe.

Dietetycy mówią, że aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy, należy codziennie spożywać co najmniej 400 gram świeżych owoców i warzyw. Wśród produktów szczególnie przydatnych na tę porę roku można wyróżnić kapustę, świeżą i sfermentowaną, buraki, zielony groszek, ziemniaki, jabłka, wszelkiego rodzaju orzechy, suszone morele, suszone śliwki, owoce cytrusowe.

Witaminy na depresję można znaleźć w morskich rybach i owocach morza, w dietetycznym mięsie z kurczaka, królika, indyka, wątroby. Ich spożycie uzupełnia ciało aminokwasami omega-3 i omega-6 oraz witaminami A, D, K, grupą B i innymi. Nie zapominajcie, że główni dostawcy witaminy C, tak niezbędne dla zapobiegania jesienna śledziona i przeziębienia, to dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, kiwi. Uzupełnienie ich spożycia w organizmie wymaga kompleksów witaminowych, które można zakupić w sieci aptek.

witaminy na depresję

Dieta depresji

Poradzenie sobie z jesiennym lenistwem, nudą i apatią pomoże prawidłowo zorganizować jedzenie, które obejmuje żywność bogatą w witaminy, a także naturalne leki przeciwdepresyjne. Odżywianie w depresji powinno obejmować, oprócz witamin, pokarmy bogate w mikro- i makroelementy, minerały, kwasy tłuszczowe. Specjaliści od żywienia opracowali specjalną dietę, która pomaga łagodzić niszczące skutki jesiennej depresji, aw wielu przypadkach całkowicie ją pozbyć.

Dieta z jesiennej żywności powinna obejmować dania z ryb morskich z dodatkiem marchewki, szpinaku, brokułów i rzodkiewki. W menu powinny znaleźć się orzechy, płatki owsiane i gryczane, ser, naturalne masło, produkty mleczne. Lepiej jest przyprawiać sałatki z zimowych warzyw z nierafinowanym olejem roślinnym. Z napojów będą użyteczne napary z wiesiołka, kompoty z suszonych owoców, galaretka żurawinowa i inne jagody, kakao, gorąca czekolada.

Filmy z jesiennej depresji

Odwiedzanie wystaw, koncertów, oglądanie filmów będzie dobrym wsparciem dla zdrowia podczas jesiennej pogody i bluesa. Dla wielu filmy mogą być doskonałymi antydepresantami psychologicznymi. Jednak żadne odpowiednie, ale afirmujące życie filmy z depresji, między innymi melodramaty, komedie i filmy przygodowe, muszą znaleźć swoje miejsce.

 1. Sięgając do nieba (Niemcy, 1997) . Dir. Thomas Ian. Film opowiada o dwóch przyjaciołach skazanych na śmierć, którzy oddają się wszystkim poważnym rzeczom, jednak mistrzowska praca reżysera sprawia, że ​​widzowie doceniają każdą chwilę życia.
 2. World Warrior (USA, 2006) . Dir. Victor Salva. Film o sportowcu gimnastycznym uciszy intruza w każdym z nich i pomoże docenić to, co mamy.
 3. Duże ryby (USA, 2004) . Dir. Tim Burton. Film, w którym każdy z nas widzi rzeczywistość na swój własny sposób. Reżyser usunął nie tylko interesującą historię, ale także obraz, który pozostanie w Twojej pamięci przez długi czas.
 4. W moim sercu tańczę (Wielka Brytania, 2004) . Dir. Damien O'Donnell. Film o ludziach na wózkach inwalidzkich, z których wielu może tylko zazdrościć.
 5. Eternal Sunshine of Spotless Mind (USA, 2004) . Dir. Michel Gondry. Jesteśmy przyzwyczajeni do innego Jima Carreya, ale w tym filmie odsłania on wszystkie swoje dramatyczne talenty. Film powie Ci, że życie nie jest komputerem i nic nie można usunąć przez naciśnięcie jednego klawisza.
 6. Zapłać innym (USA, 2004) . Dir. Mimi Leder. Ten film opowiada o małym chłopcu o wielkim sercu. Po ukończeniu pracy domowej, on sam, nie zdając sobie z tego sprawy, stworzył potężny i unikalny system wzajemnej pomocy.
 7. Red dog (Niemcy, 2011) . Dir. Krzywa Stenders. Film o psie, który pomógł wielu osadnikom odnaleźć się nawzajem. W mieście, gdzie mieszkała, wzniesiono pomnik.

Czy umierasz z powodu depresji?

Depresja jest poważnym stanem psychicznym, który można i trzeba przezwyciężyć. To prawda, że ​​można go pokonać tylko wtedy, gdy dana osoba ma pracę, przyjaciół, hobby, miłe zmartwienia. Dzieje się tak jednak, gdy występuje ciężka depresja spowodowana stratami, problemami, konfliktami, które nie zostały rozwiązane przez długi czas. Może to być spotęgowane przez złą pogodę, wczesny zmierzch, rzadkie słoneczne dni. W takim przypadku możliwe są zgony.