Często zdarza się, że osoba doświadcza emocji, jest to przydatne dla układu nerwowego, ale kiedy zaczynają manifestować się zbyt żywo i nieskrępowanie, to nie jest to już normą, ale zaburzenie osobowości lub niestabilność emocjonalna. Stan ten jest dość niebezpieczny, więc na pierwszy znak potrzeby poszukiwania kwalifikowanej pomocy.

Syndrom niestabilności emocjonalnej

Emocjonalnie wolicjonalna niestabilność jest dwojakiego rodzaju:

  1. Typ impulsywny Jego główną cechą wyróżniającą jest to, że człowiek zaczyna wykonywać nieoczekiwane i nierozważne akty, których nie można nazwać rozsądnymi tylko z powodu emocji, których doświadcza. Osoby z tym zaburzeniem źle reagują na krytykę, to znaczy mogą wykazywać agresję w odpowiedzi na proste i taktowne komentarze.

  2. Rodzaj obramowania Często objawia się w okresie dojrzewania, takie zaburzenie wyraża się w tym, że człowiek reaguje nadmiernie gwałtownie na każdą sytuację życiową, zaczyna wyolbrzymiać własne niepowodzenia. Często skutkiem tej niestabilności jest używanie narkotyków i alkoholu.
Przyczyny

Przyczyny zespołu niestabilności emocjonalnej są liczne, na przykład mogą wynikać z uraz psychiczny lub z powodu braku równowagi hormonalnej. Dlatego nie jest możliwe niezależne angażowanie się w leczenie, najpierw musisz przejść diagnozę i zidentyfikować czynnik, który spowodował wystąpienie tego zaburzenia. Głównym zadaniem krewnych i przyjaciół osoby z niestabilnością emocjonalną jest przekonanie ich bliskich do wizyty u lekarza, aby osiągnąć ten cel, będą musieli wydać dużo energii, ponieważ z reguły ludzie z tym zaburzeniem uważają, że są w porządku i nie chcą uznać problemu.