Czy chciałbyś, aby domowy chleb był nie tylko smaczny, ale i tak zdrowy, jak to tylko możliwe? Następnie przygotuj starter, który będzie doskonałą alternatywą dla drożdży i sprawi, że pieczenie bujne bez ich udziału.

Chleb niekwaszony chleba na zakwasie na chleb w domu - przepis

Składniki:

 • woda oczyszczona - 510 ml;
 • szyszki chmielowe - 3 łyżki stołowe. łyżki ze zjeżdżalnią;
 • kwiatowy miód ciecz - 20 g;
 • mąka pszenna.

Gotowanie

 1. Na początek wlej wodę do rondla, podgrzej do wrzenia i wyrzuć zdemontowane szyszki chmielu na płatkach.
 2. Gotuj zawartość garnka przez kwadrans w umiarkowanym cieple, po czym filtrujemy bulion i pozostawiamy do ostygnięcia do temperatury 40 stopni.
 3. Teraz dodaj miód do płynu chmielowego, mieszaj, aż się rozpuści, i stopniowo zacznij wlewać mąkę i mieszaj masę za pomocą trzepaczki.
 4. Staramy się uzyskać teksturę zaczynu jak gęstą kwaśną śmietanę, po czym pokrywamy pojemnik pokrywką i pozostawiamy ją ciepłą przez dwadzieścia cztery godziny.
 5. W idealnej sytuacji masa powinna wzrastać w objętości od dwóch do dwóch i pół razy, po czym może być wykorzystana do upiec niekwaszonego chleba.

Domowy chleb na zakwasie żytnim bez drożdży

Składniki:

 • woda oczyszczona - 400 ml;
 • mąka żytnia - 400 g

Gotowanie

 1. Rozpoczynamy przygotowania cennego zakwasu żytniego na chleb, po prostu mieszając w misce sto mililitrów oczyszczonej, podgrzanej do czterdziestu stopni wody i tej samej ilości mąki żytniej. Powinieneś dostać masę o konsystencji pasty, o grubości przypominającej domową śmietanę.
 2. Zostawiamy pojemnik przykryty wilgotną ściereczką ze starterem w cieple i ciszy na jeden dzień w celu wytworzenia procesu fermentacji. Od czasu do czasu należy wymieszać podstawę rozrusznika.
 3. Następnego dnia dodaj kolejne sto mililitrów wody, sto gram mąki i dokładnie wymieszaj masę. Opuszczamy ferment przez kolejne dwadzieścia cztery godziny.
 4. Po upływie tego czasu bąbelki powinny być wyraźnie widoczne na powierzchni startera, emitując delikatny syk.
 5. Ponownie dodajemy kolejną porcję mąki i wody do zaczynu i pozostawiamy do fermentacji.
 6. Po kolejnym dniu dodaj pozostałą porcję wody i mąki żytniej do startera, wymieszaj miksturę i odstaw ją na kolejny dzień.
 7. W tym czasie masa powinna wzrosnąć co najmniej dwukrotnie, uzyskać żywą powierzchnię i wytworzyć charakterystyczny syk i kwaśny, ale przyjemny aromat.
 8. Teraz możesz wykorzystać połowę zaczynu do robienia chleba. Pozostała część może być "dość" z mąki i wody i ponownie umieścić błąkać się na dzień, a następnie zdecydowane być przechowywane w lodówce.
 9. W celu długotrwałego przechowywania należy co tydzień nakarmić zakwas inną porcją mąki i wody, a po aktywacji fermentacji umieścić go z powrotem w lodówce na tydzień.

W podobny sposób można wytwarzać drożdże nie tylko z żyta, ale także z mąki pszennej. Przy właściwych proporcjach, wysokiej jakości komponentach, a także w idealnych warunkach temperaturowych, efekt będzie taki sam.

Jak zrobić chleb na zakwasie na rodzynki?

Składniki:

 • nieumyte rodzynki - garść;
 • woda oczyszczona - 510 ml;
 • cukier granulowany - 2 łyżeczki;
 • mąka żytnia - 340 g

Gotowanie

 1. Aby przygotować rodzynkę starterową, nie wolno zanurzać jej w szklance wody na krótki czas, a następnie ugniatać lub posiekać i wrzucić do tej samej wody, podgrzewając ją do czterdziestu stopni.
 2. Dodaj łyżeczkę granulowanego cukru i pół porcji mąki do wody z rodzynkami, wymieszaj, przykryj ściereczką i podgrzej na dzień.
 3. Z biegiem czasu filtrujemy masę przez sito lub gazy, wyrzucamy rodzynki i dodajemy pozostały cukier, mąkę do ciekłej bazy, mieszamy i pozostawiamy masę do fermentacji przez kolejne dwadzieścia cztery godziny.
 4. W rezultacie otrzymujemy skuteczny rozrusznik do podnoszenia domowego pieczywa bez drożdży.