Właściwie zbuduj podstawę wolną od drożdży domowy chleb łatwe i proste. Jedyne, czego od ciebie wymagasz, to bardzo mała ilość twoich wysiłków i czasu na dojrzenie produktu.

Zakwas chleb przaśny w domu - przepis

Składniki:

  • mąka pszenna - 410 g;
  • woda oczyszczona - 225 g;
  • kwiatowy miód ciecz - 10 g

Gotowanie

Początkowo, przyjmując przygotowanie bezdrożdżowego fermentu chlebowego, wymieszaj dwie trzecie szklanki wody, z taką samą ilością mąki i miodu, i pozostaw ciepłe przez dwa dni. W tym czasie masa powinna zacząć fermentować i poczuć kwaśny zapach. Dodaj do niej taką samą ilość wody i szklankę przesianej mąki, wymieszaj i wstaw do ciepłego miejsca na kolejny dzień. Teraz znów kończymy szklankę mąki, zalewamy dwie trzecie szklanki wody i zachowujemy ferment przez kolejne dwadzieścia cztery godziny. Na tym etapie zaczyn pieni się mocno i ma silny zapach alkoholu. Po raz ostatni dodajemy trochę mąki i trochę wody i odstawiamy na dwanaście godzin. Po zakończeniu fermentacji można umieścić go w szklanym słoju, przykryć pokrywką i przechowywać na półce w lodówce.

Jak zrobić drożdżowy chleb na kefirze bez drożdży?

Składniki:

  • mąka pszenna - 165 g;
  • kefir (najlepiej domowe mleko pełne) - 245 ml;

Gotowanie

Aby ugotować chlebowy zakwas na kefirze, wlej go do odpowiedniej głębokiej miski lub innego naczynia, które musi być przykryte dodatkową porcją gazy. Pojemnik zostawiamy z kefirem w warunkach pokojowych na trzy dni. W tym czasie sfermentowany produkt mleczny powinien być dobrze kwaśny i oddzielić płynną bazę. Teraz wlewamy mąkę do miski z kefirem w takiej ilości, aby uzyskać konsystencję ciasta, jak przy robieniu naleśników. Ponownie zakrywamy pojemnik gazą i pozostawiamy na stole na kolejny dzień, bez mieszania. Po upływie czasu wlej mąkę i ponownie osiągnij tę samą konsystencję. Po czterech godzinach zaczyn będzie gotowy.

Zalecamy stosowanie wystarczająco głębokiego naczynia o znacznie większej objętości niż początkowa ilość składników, aby uniknąć startowania startera, ponieważ masa spienia się i zwiększa objętość podczas procesu dojrzewania.

Jak przechowywać drożdżowy zakwas chlebowy bez drożdży?

Każdy zakwas chlebowy niekwaszony może być przechowywany w lodówce aż do zamierzonego użycia dziesięciu drożdżowy chleb na zakwasie czternaście dni. Po użyciu określonej ilości zaczynu do pieczenia lub po upływie określonego czasu, starter musi być "dość". Aby to zrobić, dodaj wodę i mąkę do słoika w takiej ilości, aby przywrócić pierwotną objętość i konsystencję produktu i pozostaw ją na sześć godzin w ciepłym miejscu, po czym ponownie umieśćmy ją w lodówce, przykrywając słoik pokrywką. Jeśli w tym czasie nie potrzebujesz kwasu, a planujesz go użyć znacznie później, aby zachować jego właściwości, wybieramy pewną ilość produktu i po prostu go wyrzucamy, a jego główna część jest również "karmiona" mąką i wodą, przywracając objętość.