Jedną z pierwszych roślin warzywnych, z którymi ludzkość się spotkała była kapusta: była uprawiana w regionie śródziemnomorskim na długo przed naszą erą. Następnie warzywo znalazło się również w innych krajach europejskich, a już w średniowieczu stało się integralnym składnikiem wielu kuchni narodowych: niemieckiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej itd. Z kapusty gotowano, przygotowywano dodatki, jako nadzienie do ciast. Szczególną uwagę należy zwrócić na kiszoną kapustę, ponieważ jest to nie tylko bardzo smaczny, ale także niezwykle użyteczny produkt.

Przydatne właściwości i kiszona kapusta kaloryczna

Ta warzywna przekąska zawiera wiele witamina C - 30 mg na 100 g. Co więcej, w kiszonej kapuście jest w związanej formie, a zatem nie obawia się ekspozycji na ciepło, w przeciwieństwie do wolnego kwasu askorbinowego, który jest prawie całkowicie zniszczony przez ogrzewanie. Dlatego kapusta taka może być bez strachu gulasz, gotować, dodawać do gorących zup.

Inną ważną witaminą zawartą w kapuście jest witamina U lub czynnik przeciwwrzodowy, który skutecznie leczy zapalenie żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także ma właściwości antyhistaminowe, ułatwiając manifestację różnego rodzaju alergii pokarmowych.

Ponadto, zgodnie z obserwacjami specjalistów z Centrum Badawczego Ministerstwa Rolnictwa w Finlandii, w procesie fermentacji kapusty, powstają związki o działaniu przeciwnowotworowym przeciwko takim formom raka, jak piersi, płuca, wątroba i jelita.

Kiszona kapusta jest niezbędna podczas diety mającej na celu zmniejszenie masy ciała, ponieważ jest to produkt bardzo niskokaloryczny: 20-25 kalorii na 100 g kiszonej kapusty.

Nawiasem mówiąc, oprócz tradycyjnego sposobu kwaszenia: kiedy to warzywo jest posiekane, posmarowane solą i ułożone pod uciskiem, jest przepis na kapustę z burakami: tak zwana kiszona kapusta "na południu". W celu przygotowania kapusty kapustę pocięto na 4-6 części i umieszczono w pojemniku z dużą ilością świeżo oczyszczonych buraków, przypraw i soli, a ucisk położono na wierzchu. Serwowane, drobno posiekane i przyprawione olejem roślinnym. Kaloryjska kiszona kapusta z burakami ma około 30 kilokalorii.

Kaloryczne potrawy z kiszonej kapusty

Być może jednym z najbardziej znanych potraw, w których główną bohaterką artykułu jest wiodący składnik, jest tradycyjna rosyjska zupa. Gotowane są w bulionie mięsnym, grzybowym, rybnym lub warzywnym, w którym warzywa są najpierw doprowadzane do gotowości, a następnie duszone aż do uzyskania charakterystycznego korzennego smaku i smaku. Skład może się różnić w zależności od obszaru przygotowania: w centralnych regionach Rosji głównym mięsem do ich przygotowania był mostek wołowy, podczas gdy w regionach południowych coraz częściej wykorzystywano do tego celu wieprzowinę. Dokonali korekt i stanowisk prawosławnych, podczas których zabroniono używania potraw mięsnych, a także dostępności niezbędnych produktów i finansowego dobrobytu tych, którzy je przygotowali.

Na przykład wyróżniona "bogata" lub "pełna" zupa, na którą składały się:

  • część warzywna - zazwyczaj składająca się z kiszonej kapusty;
  • mięso - często kilka odmian, na przykład: mostek wołowy, szynka, kurczak;
  • grzyby - suszone, świeże lub solone, najczęściej używane grzyby białe;
  • korzenie - marchew, korzeń pietruszki;
  • przyprawy - cebula, seler, koper, czarny pieprz, liść laurowy.

Taką zupę napełnia się specjalnym batem składającym się ze śmietany i gęstej śmietany, zmieszanej w proporcji 4: 1. Oczywiste jest, że takie danie może sobie pozwolić tylko na bogatych ludzi, a nawet wtedy tylko w przypadku braku stanowisk religijnych. zupa kapusta kiszona kalorii Zawartość kalorii w "pełnej" kapuście wynosi około 100 kilokalorii na 100 g produktu.

Gospodarka - wersją tego dania była tak zwana "pusta" zupa, na którą składały się tylko kiszona kapusta, cebula, marchewka i korzeń pietruszki. Oczywiste jest, że kalorie również nie są grube: 15 -20 kcal na 100 g.

Kolejne wspólne danie z kiszonej kapusty - winegret: sałatka warzywna, która oprócz kapusty gotuje buraki, ziemniaki i fasola a także solone lub kiszone ogórki. Czasami zamiast fasoli dodajemy zielonego groszku. Filled - olej roślinny, ocet. Zawartość kalorii tej sałatki z kiszonej kapusty wynosi 115 kalorii.

Ten produkt może być również używany jako osobne danie: do tego kiszona kapusta jest mieszana z dowolnym olejem roślinnym, kalorie w tej sałatce będą nieco około 50 kilokalorii na 100 g.