Jednym z elementów, które odgrywają istotną rolę we wzmacnianiu naszego ciała, jest żelazo. Jednak nie każdy organizm ma zapewnioną niezbędną ilość, co prowadzi nie tylko do anemii, ale także do innych poważnych problemów zdrowotnych. W tym samym czasie kobiety cierpią na brak żelazo , ponieważ podczas menstruacji występuje znaczna utrata krwi, która obejmuje również żelazo. Jak rozpoznać niedoskonałość tego elementu w ciele?

Jak rozpoznać niedobór żelaza?

Objawy niedoboru żelaza w ciele kobiety są dość wskazujące. Jego wady można wykryć nawet bez badań laboratoryjnych:

  • wyraża się w szybkim tempie zmęczenie niemotywowane ataki osłabienia na tle zwiększonej drażliwości;
  • niedobór żelaza prowadzi do duszności i kołatania serca, a także częstych bólów głowy;
  • skóra staje się blada, a paznokcie i włosy stają się kruche.

Objawy niedoboru żelaza mogą objawiać się również w wzorcach zachowań, w szczególności może pojawić się tak zwany "zespół niespokojnych nóg", w którym dana osoba doświadcza pragnienia poruszania nogami przez cały czas. Również nawyki żywieniowe mogą się zmieniać: przy niewystarczającej ilości żelaza, z reguły kobiety mają chęć zjedzenia czegoś "w rodzaju", niezwykłego, ogólnie rzecz biorąc, "nie wiem co, ale chcę". Wszystko to dzieje się na tle zmniejszonego apetytu.

Ponadto, jeśli zaczynają się skoki temperatury ciała, prawdopodobnie masz niedobór żelaza, ale jak rozpoznać go, nie myląc go z innymi możliwymi bolesnymi warunkami? W przypadku niedoboru żelaza kończyny, niezależnie od temperatury ciała, stają się zimne i bardzo trudno je ogrzać. Brak tego elementu może powodować poważne problemy w pracy serca.

Brak żelaza jest szczególnie szkodliwy dla zdrowia kobiet w ciąży; Wykryte objawy niedoboru żelaza u kobiet w stanie ciąży są szczególnie wyraźne. Jeśli nie zostaną podjęte działania w celu zrekompensowania jego braku, niesie to ryzyko przedwczesnego porodu, jak również zmniejszenia masy ciała noworodka.