Satsabeli (prawdopodobnie pisanie sabibeli) to jeden z tradycyjnych sosów kuchni gruzińskiej, ugotowany na bazie owoców (w postaci świeżych soków) z dodatkiem posiekanych orzechów, przypraw, czosnku i aromatycznych ziół. Obecnie w Internecie można znaleźć przepisy na zimowe talerze, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić ten sos z pomidorami, słodką papryką i orzechami jako głównymi składnikami (autentyczność i niezawodność tych przepisów budzą pewne wątpliwości). Co więcej, według słynnego eksperta kulinarnego V. V. Pokhlebkina (autorów artykułu w Wikipedii, nawiasem mówiąc, zgadzam się z nim), sos gruziński przygotowywany jest w wersji klasycznej z dobrze wykonanymi produktami (a to wcale nie są pomidory) . Weź tę opinię jako podstawę i możesz gotować.

Przepis na klasyczny sos salsa

Składniki:

  • orzechy włoskie
  • sok z niedojrzałych winogron, granatu lub jeżyny, lub mieszankę tych soków w dowolnych proporcjach;
  • bulion mięsny lub rybny lub woda (w zależności od potraw serwujemy sos);
  • czosnek;
  • ostra papryka czerwona;
  • Imereti szafran i / lub chmielowa mieszanka przypraw;
  • zielona kolendra i kilka innych ziół.

Gotowanie

Grubo w moździerzu czosnku i czerwonej papryki z odrobiną soli. Jądra orzechów są mielone w dowolny dogodny sposób. Jeszcze lepiej je funt. Zmieszaj zmiażdżone orzechy i pieprz czosnkowy zmiażdżoną masę z sokiem owocowym (lub ich mieszaniną, powinna być słodka i kwaśna), dodaj przyprawy i posiekane warzywa. Warto pominąć to wszystko za pomocą miksera. Wlej trochę wody lub rosołu. Przygotowując sos w proporcjach, skupiamy się na własnych preferencjach smakowych.

Sos Satsabeli serwowany jest z potrawami mięsnymi i rybnymi, zarówno zimnymi, jak i ciepłymi.

Jak przygotować satsebi na zimę?

Wiele osób interesuje się tym, jak w domu przygotować się, przygotować na zimę taką wspaniałą przyprawę, jak sos satay.

Pewne jest, że tylko woda powinna być obecna w składnikach do zimowania, a nie do bulionu. Ogólnie rzecz biorąc, rozsądnie jest nie dodawać wody, ale aby skoncentrować satsebelis (woda zostanie dodana tuż przed posiłkiem, o ile jest używana). Ponadto należy zauważyć, że nierozcieńczone soki owocowe, w pewnym stopniu, same w sobie są dość dobrymi konserwantami, co oznacza, że ​​nie należy ich rozcieńczać. Prawdopodobnie ma sens przy zachowaniu dodawania niewielkich ilości naturalnego octu owocowego w przybliżonych proporcjach 2-3 łyżki. łyżki i cukier 1 łyżka. łyżka na 0,5-1,0 litrów sosu.

Gotowanie

Sos zrobiony z rozgniecionych orzechów, zagęszczony sok owocowy z cukrem, przyprawami, ziołami i czosnkiem, ale bez dodawania wody, włożyć do pojemnika (rondel z uchwytami i pokrywką) i umieścić w dużym pojemniku, tak aby dno mniejszej miski nie dotykało u dołu więcej. W dużym garnku zalać wodą. Sos pasty sojowej pasteryzujemy w łaźni wodnej przez 20 minut przy słabym wrzeniu wody w zewnętrznym pojemniku (można użyć głębokiej miski o małej średnicy z wysokimi ścianami). jak zrobić satsabel na zimę Wrzucamy sos do sterylizowanych słoików, wlewamy każdą potrzebną ilość octu i zwijamy je sterylizowanymi pokrywkami, a następnie odwracamy i przykrywamy starym kocem, aż ostygnie. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Możliwe jest zachowanie, by tak rzec, koncentratu-pół-skończonego sosu z satsebeli ze wszystkimi składnikami, ale bez orzechów, i dodać orzechy i wodę tuż przed podaniem na stół. Jeśli taki półprodukt zostanie przefiltrowany, może być przechowywany w butelkach, bez sterylizacji, co jest bardzo wygodne.