Satsebeli to tradycyjny słodko-kwaśny sos kuchni gruzińskiej. Dobrze pasuje do potraw mięsnych: kiełbasek, szaszłyk wieprzowy cielęcina jagnię . Nadaje się do dowolnych dań z drobiu, fasoli i bakłażanów. Tak więc, kurczęta tytoniu w połączeniu z gruzińskim sosem satsabel powodują rozkosz dla wielu. Możesz przyprawić dania zimnym i ciepłym sosem.

Wiele osób mówi o tym, jak przygotować sos satysabowy, ale w wersji oryginalnej w domu są wykonane z owoców i orzechów. Główne składniki sosu: kwaśny sok z niedojrzałych winogron, jeżyn lub granatu, rosół z kurczaka, orzechy włoskie, kolendra, mielona papryka czerwona, czosnek, szafran i sól. W niektórych przepisach na sabel, pokrzywa, berberys, dereń, śliwka wiśniowa, ocet podawany z miętą są dodawane.

Orzechy włoskie są mielone z solą, czosnkiem, papryką i kolendrą. Rosół z kurczaka, sok owocowy i szafran dodaje się do mieszaniny.

Satsebeli z pastą pomidorową

W nowoczesnych kuchniach popularniejszy jest sos pomidorowy satsabel. Oparty jest na pomidorowej pasty. Wysokiej jakości gęsta pasta pomidorowa jest kluczem do sukcesu pysznego sosu saucepot. Jego skład jest opisany poniżej.

Składniki:

 • pasta pomidorowa - 200 g;
 • woda - 100-200 ml;
 • winogronowy albo jabłkowy ocet - 1 łyżka;
 • czosnek - 2-3 ząbki;
 • przyprawa hop-suneli - 1 łyżka stołowa;
 • sucha adzika - 1 łyżeczka;
 • kolendra - 1 duża paczka zieleni;
 • czarny pieprz i sól - do smaku.

Gotowanie

W domu gotowanie sosu satsabel jest proste:

 1. Najpierw musisz wybrać dobrą pastę pomidorową. Jak to zrobić? Możesz zaufać tej etykiecie i przeczytać kompozycję. Ważne jest, aby pasta pomidorowa nie zawierała skrobi i cukru. Zewnętrznie makaron ze skrobią przypomina żel (coś w galarecie). Wysokiej jakości pasta pomidorowa ma gęstą strukturę, bogatą czerwoną barwę i nie kapie z łyżki.
 2. Drobno pociąć kolendrę na zielono rękami, nie należy używać blendera. W kuchni gruzińskiej nie ma dużo zieleni, nie bój się "posunąć się za daleko" z kolendrą.
 3. Obierz czosnek, przeciśnij przez specjalną prasę i wymieszaj z zieleniną, pieprzem, chmielem-suneli, octem i adżiką. Adżykę można zastąpić szczyptą czerwonego pieprzu.
 4. Adżyka dodaje pikantny sos. Po raz pierwszy mniejszy Adzhiki powinien "nie oddychać ogniem". Ważne jest, aby pamiętać, że prawdziwa ostrość sosu objawi się w godzinę, gdy czosnek jest pobierany.
 5. Wymieszaną mieszaninę zmieszać drewnianym tłuczkiem. Dzięki octu ujawniają się smaki składników.
 6. Dodaj pomidor, dobrze wymieszaj.
 7. Dodaj wodę. Średni stosunek wody do pomidora wynosi 1: 1, ale wszystko zależy od grubości pasty pomidorowej i od pragnienia kucharza.
 8. Pozostaje dokładnie wymieszać wszystko i sól do smaku.

Pachnący sos pomidorowy gotowy do satyry! W lodówce może być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku przez około 7 dni. Druga receptura sosu jest podawana tylko na zimno, nie zaleca się go podgrzewać.

Satsebeli na zimę

Dla miłośników ochrony możesz zaoferować jeszcze jedną opcję - satsebi na zimę.

Składniki:

 • świeże pomidory - 1 kg;
 • czerwona papryka - 0,5 kg;
 • czerwona gorzka papryka - 0,5 - 1 strąk;
 • czosnek - 3-4 duże goździki;
 • seler - 1 pęczek;
 • kolendra - 1 wiązka;
 • sól i cukier do smaku.

Gotowanie

przepis na sos satysabeli

Z tych produktów otrzymasz nie mniej pyszny sos z sabebel. Przepis jest prosty, a gotowanie zajmie trochę czasu. Przez maszynę do mięsa pomiń pomidory ze skórką, złóż na sicie, aby zlać nadmiar płynu. Pozostałe składniki przewijają maszynę do mięsa i mieszają się z pomidorami. Dodaj sól i cukier do smaku. Postaw ogień, mieszając powoli, aby doprowadzić do wrzenia. Zagotuj sos w wysterylizowanych szklanych butelkach. Dodatkowa sterylizacja nie jest konieczna. Zakryj szyjkę butelki kawałkiem plastikowego worka i mocno dokręć.

Każda gospodyni poprawi receptury zgodnie ze swoimi upodobaniami. Jak przygotować satsbeli dla swojej rodziny, ty decydujesz.