W odległości 35 km od stolicy Danii to spokojne i przytulne miasteczko Roskilde. Jego atmosfera sprawia, że ​​zanurzasz się w miarowym i niespiesznym tempie życia.

Miasto nosi imię króla Ro i święte duńskie źródła, które wciąż można znaleźć w pobliżu. W 1658 r. Zakończył się rozejm, który zakończył wojnę między Danią a Szwecją. Kiedyś Roskilde była stolicą duńskiego królestwa, rezydencją królów i najważniejszym ośrodkiem religijnym.

Atrakcje Roskilde

Mimo prowincjonalnego stylu życia i stałego tempa życia, miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. I nie jest to zaskakujące, ponieważ Roskilde jest bogata w atrakcje, z których główna jest po prostu zanurzona w atmosferze średniowiecza.

  1. Prawdopodobnie główną atrakcją miasta i jednym z najważniejszych zabytków kultury w Danii jest Katedra w Roskilde . Jego budowa była w latach 1060-1080. Od XV wieku katedra w Roskilde służy jako sklepienie grobowe dla duńskich monarchów. Do tej pory pochowano 39 osób z królewskiej krwi. Katedra znajduje się 10 minut spacerem od stacji kolejowej. Średni koszt to około 60 CZK, dzieci są bezpłatne.
  2. Kolejnym obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Roskilde jest Muzeum statków wikingów . Co zaskakujące, można zobaczyć pięć prawdziwych statków, które zostały podniesione z dna fiordu Roskilde. Stwierdzono, że dwa z nich to statki bojowe Wikingów. W porcie Roskilde znajduje się muzeum, około 20 minut spacerem od stacji. Wizyta kosztuje 120 CZK, wstęp dzieci poniżej 18. roku życia jest bezpłatny. Za dodatkową opłatą w wysokości 95 CZK można nawet jeździć na łodzi Wikingów.
  3. Nie traćcie z oczu budynku ratusza . Wznosi się nad centralnym placem Staendertorvet. Sam budynek jest dołączony do dzwonnicy kościoła św. Laurentia i dostosowane do architektury wieży. Budynek pochodzi z XIX wieku.
  4. Roskilde ma również swój własny Pałac Królewski . Znajduje się obok katedry. Budynek pochodzi z 1733 roku i został wykonany zgodnie z projektem Laurits de Tourach. Dziś w Pałacu Królewskim mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wejście wynosi około 50 CZK.
  5. Więcej informacji o historii miasta można znaleźć bezpośrednio w muzeum miejskim Roskilde . Charakterystyczne jest to, że znajduje się on natychmiast w dwóch budynkach i został otwarty w 1929 roku. Muzeum jest bogate w kilka unikatowych eksponatów, których historia sięga czasów prehistorycznych. Koszt wizyty wynosi około 25 koron.
  6. Co jeszcze warto zauważyć w tym cudownym mieście, więc jest to najstarsze Dania kolejowa . Został położony między Roskilde i Kopenhaga w 1847 roku, a jego długość wynosiła 31 km. Aby uczcić 1000-lecie miasta, trzy duże rzeźby w postaci waz zostały przekazane miastu. Można je obserwować natychmiast po opuszczeniu budynku stacji. Pomnik ten jest również swoistą cechą miasta i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.
Королевский дворецКафедральный соборРатуша
Железнодорожный вокзалМузей кораблей викинговВазы Роскилле

Festiwal w Roskilde

Jednak Roskilde nie jest znana z całej Europy. W każdym lipcu miasto dosłownie roi się od fanów muzyki rockowej, ponieważ to tutaj odbywa się coroczny festiwal Roskilde - jeden z głównych duńskich festiwali . Trwa on nieprzerwanie od 1971 roku, a organizator jest organizacją non-profit, więc wszystkie zebrane fundusze idą na wsparcie życia kulturalnego kraju jako organizacji charytatywnej.

Około 150 zagranicznych zespołów występuje corocznie na festiwalu w Roskilde. Samo wydarzenie jest rodzajem złożonego wydarzenia. Obejmuje to koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, różne seminaria, a nawet pokazy filmowe. Występ grup muzycznych odbywa się na wolnym powietrzu. Festiwal trwa 8 dni.

Nawiasem mówiąc, bilet można wygrać wygrywając tradycyjny, nagi wyścig. Ogólnie rzecz biorąc, koszt zwiedzania na czas trwania festiwalu wyniesie około 1900 koron. Z całą pewnością można stwierdzić, że festiwal Roskilde jest największą tego typu imprezą w Europie.

Фестиваль в РоскиллеГолый забег на фестивале

Hotele i restauracje Roskilde

Możesz zatrzymać się w Roskilde w jednym z wielu hoteli. Bardzo demokratyczne ceny, w porównaniu z hotele w stolicy , a także dogodna lokalizacja i przytulny pokój mogą zaoferować Państwu hotel Bed & Breakfast Roskilde C. Dla miłośników przyrody na brzegu cieśniny znajduje się kemping Camping and Cottages . Czterogwiazdkowy hotel Comwell Roskilde zapewnia miłośnikom komfortu i usług. Jeśli jesteś turystą budżetowym, powinieneś zwrócić uwagę na hostel Danhostel Roskilde , w którym za bardzo rozsądną cenę otrzymasz łóżko i śniadanie.

W Roskilde jest także wiele miejsc, w których można wygodnie i niedrogo przekąsić. Na przykład na centralnym placu miasta znajduje się kawiarnia Vivaldi . Oto smaczne i satysfakcjonujące dania tradycyjnymi potrawami Dania kuchni duńskiej porcje będą zadowolone z ich hojności, a na obiad odejdziesz od 70 do 250 koron. "Mała perła gastronomiczna" nazywa się restauracja Mumm . Ta instytucja jest najbardziej odpowiednia na późny obiad z rodziną lub obiadem z partnerami biznesowymi. Ale bądź przygotowany na to, że ceny tutaj są na dość wysokim poziomie.

Хостел Danhostel RoskildeОтель Comwell RoskildeКемпинг в Роскилле Camping and Cottages
Restaurant SnekkenКафе VivaldiРесторан Mumm

Jak dostać się do Roskilde?

Łatwo dostać się do Roskilde. Kopenhaga regularnie jeździ pociągami, całkowity czas podróży trwa około 30 minut. Opłata wynosi 96 koron. Ciekawostką jest fakt, że te pociągi są bardzo wygodne w porównaniu do miejskich, a niektóre z nich są dwupiętrowe, co pozwala cieszyć się jeszcze bardziej otoczeniem miasta.

Jeśli podróżujesz samochodem, to w Roskilde, weź Rte 21. Aby dostać się do centrum, zjazd na zjazd Rte 156. Dostępny i przestronny parking znajduje się w pobliżu Muzeum statków Wikingów.