Przedwczesne porody to takie komplikacje ciąży, w których pojawienie się dziecka następuje na długo przed terminem. Zastanów się nad naruszeniem, nazwijmy jego przyczyny, typy, wymień konsekwencje i podstawę działań zapobiegawczych.

Co może spowodować przedwczesne porody?

Lekarze identyfikują kilka grup czynników, których obecność powoduje wczesne pojawienie się dziecka. Wśród wszystkich szczególnych miejsc zajmują następujące przyczyny przedwczesnego porodu:

 • obecność aborcji, spontaniczne poronienia w wywiadzie;
 • anatomiczne wady macicy;
 • niewydolność szyjkowo-szyjna;
 • zapalne i zakaźne choroby układu rozrodczego;
 • infekcja układu moczowo-płciowego (odmiedniczkowe zapalenie nerek);
 • choroby somatyczne: nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia tarczycy;
 • nerwowe przeciążenie i stres.

Zagrożenie przedwczesnym porodem

Oprócz powyższych przyczyn przedwczesnego porodu dziecka, położnicy identyfikują i czynniki predysponujące. Kiedy się pojawiają, zostaje naprawione zagrożenie pojawieniem się dziecka przed terminem. Ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane:

 • nadużywanie leków;
 • picie alkoholu;
 • nadmierny wzrost masy przyszłej matki (przyrost masy ciała w przypadku ciąży przekracza 12 kg);
 • nierównowaga hormonalna;
 • nadmierna aktywność fizyczna, intensywna praca;
 • łożysko previa.

Przedwczesna dostawa - czas

O przedwczesnym porodzie, lekarze mówią, kiedy dziecko rodzi się w przedziale 22-37 tygodni. W zależności od określonego czasu pojawienia się dziecka podaje się:

 • bardzo wcześnie (22-27 tygodni), masa ciała okruchów 500-1000 g;
 • wcześnie (28-33 tygodnie), masa dziecka wynosi 1000-2000, rokowanie dla takich dzieci jest bardzo korzystne;
 • przedwczesne porody, okres 34-37 tygodni, masa ciała dziecka osiąga 2500 g.

Urodzenie przedwczesne - z jakiego tygodnia dziecko przeżyje?

Poród przedwczesny w 26. tygodniu często daje korzystny wynik. Natychmiast w tym czasie dojrzewa układ oddechowy. Zsyntetyzowana jest specjalna substancja - środek powierzchniowo czynny. Zapobiega spadkowi tkanki płucnej, odgrywa ważną rolę w pierwszej inspiracji. Pojawienie się okruchów we wcześniej określonym czasie wymaga podłączenia do urządzenia sztucznego oddychania.

Jeśli chodzi o rentowność wcześniaków, rozwój technologii medycznych i sprzętu pomaga dbać o dzieci ważące od 500 g. Ale takie przypadki są rzadkie. Z powodu dużej niedojrzałości narządów i układów, wśród wcześniaków występuje wysoki wskaźnik śmiertelności. Sami lekarze twierdzą, że szansa na przeżycie ma te okruchy, których masa ciała przekracza 1000 g, a pojawiły się na świetle po 28 tygodniach i później.

признаки преждевременных родов на 30 неделе

Objawy przedwczesnego porodu

Aktualność odniesienia do lekarzy na początku pracy przed terminem odgrywa ważną rolę. Z tego powodu każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, jak rozpoczynają się przedwczesne porody, których symptomy są następujące:

Objawy przedwczesnego porodu w wieku 30 tygodni są podobne do objawów, które kobieta w ciąży zauważa w momencie porodu. Słabe bóle w dolnej części brzucha, tak jak w przypadku menstruacji, które z czasem rosną. Kobieta w ciąży zauważa wyciek płynu owodniowego. Ich objętość jest niewielka. Pojawienie się takich znaków powinno być powodem wczesnego odwołania się do instytucji medycznej.

Przedwczesne porody - powikłania

W przypadku przedwczesnego porodu zaleca się kobietom w ciąży położenie się, podjęcie środków uspokajających i wezwanie karetki pogotowia. Aby wyeliminować skurcz i zmniejszyć liczbę walk, zaleca się, aby nie stosować Shpa. Podczas umieszczania kobiety w szpitalu lekarze określają przyczynę, która spowodowała przedwczesne narodziny miękiszu i próbują go wyeliminować. Czasami można zatrzymać proces rodzenia dziecka. Jednocześnie przepisuje się leki zmniejszające pobudliwość i kurczliwość macicy.

Jednocześnie prowadzone są działania terapeutyczne mające na celu zwiększenie żywotności płodu. Lekarze przeprowadzają konserwację zapobiegawczą zespół cierpienia u noworodka - upośledzenie oddychania, z powodu niedojrzałości układu oddechowego. Kiedy nie można utrzymać ciąży, lekarze pracują nad zarządzaniem porodem przedwczesnym.

W takim przypadku znieczulenie jest obowiązkowe. Gdy termin wynosi mniej niż 34 tygodnie, a waga dziecka jest mniejsza niż 2000 g, wykonuje się cięcie cesarskie. Co się tyczy komplikacji, warto zauważyć, że przedwczesna manifestacja dziecka zawsze charakteryzuje się szybkością. Z tego powodu zwiększa się ryzyko naruszeń takich, jak:

 • uraz porodowy;
 • luki krocze i mięśnie pochwy
 • nieskoordynowana aktywność zawodowa - naruszenie kolejności skurczów (redukcje są bardzo bolesne, nie ma całkowitego rozluźnienia włókien mięśniowych w szczelinach).
 • zakażenie układu rozrodczego - znaczny rozwój zapalenia błony śluzowej macicy, ropienie szwów od nacięcia krocza.
признаки преждевременных родов на 28 неделе

Poród przedwczesny - konsekwencje

Po przedwczesnym porodzie lekarze przywiązują dużą wagę do stanu noworodka. Dziecko zostaje umieszczone w kuvezie, gdzie powstają warunki zbliżone do tych w łonie matki. Spośród kontrolowanych parametrów wskazujących pozytywną dynamikę, pozycję centralną przyjmuje masa. Pielęgniarki codziennie ważą, obserwując dynamikę masy.

Zapobieganie przedwczesnym porodom

Nazywając objawy zagrożenia przedwczesnym porodem, warto zauważyć, że ich pojawienie się jest bezpośrednim wskazaniem do hospitalizacji kobiety w ciąży. Kobieta jest monitorowana, leki są przepisywane. Pojawiające się oznaki przedwczesnego porodu w 28 tygodniu wskazują na zbliżające się pojawienie się dziecka. Że tak się nie stało, należy przedsięwziąć środki zapobiegawcze:

 • eliminacja infekcji dróg rodnych na etapie planowania ciąży;
 • wczesna rejestracja w klinice przedporodowej przy początku ciąży;
 • terminowe analizy.