Pierwsze dni po porodzie to ekscytujący okres, związany z wieloma trudnościami. Młoda matka dopiero zaczyna przyzwyczajać się do nowej roli. Zastanówmy się nad tym okresem, opowiemy o tym, co dzieje się z ciałem, jak zachowywać się w szpitalu położniczym.

Co dzieje się po porodzie w szpitalu położniczym?

Pierwsze dni po porodzie, podobnie jak cały wczesny okres poporodowy, często towarzyszą komplikacje. Pierwsze 2 godziny od chwili pojawienia się dziecka, kobieta jest w pręcie, czekając na odlot w zaświatach. Jeśli tak się stanie, młoda matka zostaje przeniesiona na oddział poporodowy. W tym czasie jest koniecznie odwiedzana przez lekarza, który jest zainteresowany dobrostanem, przeprowadza badanie i ocenia jej stan.

W pierwszym dniu po porodzie połóg daje odpoczynek. Często noworodek jest oddzielony od matki. Doprowadzić dziecko tylko do karmienia. Wieczorem dziecko w osobnym łóżku pozostawia na oddziale z matką. Kobiety otrzymują szczegółowe zalecenia, uczą się prawidłowo trzymać toaletę narządów płciowych dziecka, mówią o częstotliwości karmienia.

Co robić w szpitalu po porodzie?

Wczesny okres poporodowy kończy się 6-8 tygodni po pojawieniu się okruchów w świetle. Pierwsze dni charakteryzują się zwiększonym skurczem macicy macicy, co prowadzi do pojawienia się lochii - krwi z pochwy zawierającej pozostałości po porodzie, endometrium. Tak więc macica próbuje oczyścić, aby przywrócić poprzedni rozmiar.

W dzisiejszych czasach matka musi stale monitorować ich dobre samopoczucie. Mówiąc o tym, jak zachowywać się po porodzie w szpitalu położniczym, lekarze zauważają, że wdrożenie wszystkich zaleceń i instrukcji jest kluczem do szybkiego i pomyślnego okresu zdrowienia. W tym przypadku warto poświęcić czas sobie, jednocześnie nawiązując kontakt z noworodkiem, komunikując i troszcząc się o niego.

Odżywianie matki w pierwszych dniach po urodzeniu

jedzenie po porodzie w pierwszych dniach

Odżywianie po urodzeniu w pierwszych dniach powinno być ułamkowe. W tym samym czasie racja zawiera niezbędne mikroelementy i witaminy, które pomagają przywrócić siłę po urodzeniu dziecka. Warto pamiętać, że wraz z pojawieniem się dziecka kobieta powinna całkowicie rozważyć swoją dietę, szczególnie podczas karmienia piersią. Dla takich matek istnieje duża lista produktów, których od tej chwili nie można jeść. Oto niektóre z nich:

 • surowe warzywa i owoce;
 • rośliny strączkowe;
 • miód;
 • czerwone jagody;
 • owoce cytrusowe;
 • czarny chleb;
 • kawa;
 • produkty zawierające konserwanty i dodatki chemiczne.

Co mogą matki w szpitalu po porodzie?

Żywność po porodzie dla matki w szpitalu dobierana jest z uwzględnieniem słabości kobiecego ciała. Menu zostało zaprojektowane w celu maksymalizacji odzyskiwania mocy. Ale to prawie nic, co mama jadła w domu. Po pojawieniu się dziecka, krewni i przyjaciele wykorzystują wszelkie możliwości szybkiego zobaczenia noworodka w pierwszych dniach po ostatnim porodzie. Ale wizyty na oddziale położniczym są zabronione. Z tego powodu są zmuszeni do przenoszenia programów - matki są często proszone o przyniesienie do domu. Po dostawie istnieje dozwolona lista produktów w szpitalu, która obejmuje:

 • twarożek;
 • sfermentowane produkty mleczne;
 • pieczone owoce (jabłka);
 • beztłuszczowy, beztłuszczowy jogurt;
 • kompot z słodkich owoców;
 • lekka zupa jarzynowa;
 • owsianka: ryż, płatki owsiane, proso.

Mówiąc o tym, co można zjeść w szpitalu po porodzie, lekarze przypominają:

 • posiłki powinny być po 4 godzinach;
 • małe porcje;
 • Konieczne jest monitorowanie bilansu wodnego (co najmniej 1,5-2 litrów płynów dziennie).

Pierwsze dni po urodzeniu - opieka nad dzieckiem

Opieka nad noworodkiem w szpitalu położniczym po porodzie zaczyna ćwiczyć pielęgniarkę. Często zdarza się, że w kroczu matki występują luki, w których ruch jest ograniczony. Jeśli poród był normalny, to w pierwszych dniach po porodzie pielęgniarka zaczyna pokazywać i uczyć troski o okruchy, zaczynając od właściwego trzymania dziecka w ramionach. Niezbędną procedurą jest toaleta, która odbywa się codziennie. Obejmuje:

 • mycie;
 • leczenie nosa i oczu;
 • leczenie skóry;
 • mycie;
 • leczenie pozostałości pępowiny.

Uczucia po porodzie w pierwszych dniach

pierwszy dzień po urodzeniu

Pierwszemu dniu po porodzie w domu macierzyńskim towarzyszy uczucie harmonii, radości, z urzeczywistnieniem tak ważnego wydarzenia. Fakt ten jest związany ze wzrostem stężenia endorfin we krwi. Określają one duchy matki, radość. Ale często to zjawisko może zostać przyćmione konsekwencjami ogólnego procesu, z którym kobieta może się zmierzyć. Wśród nich:

 1. Trudności z oddawaniem moczu. Przez 8 godzin po porodzie kobieta powinna opróżnić pęcherz. Jeśli tak się nie stanie, narząd będzie zakłócał normalne skurcze macicy, proces regeneracyjny. Kiedy aktowi oddawania moczu towarzyszy ból, pieczenie, nieprzyjemne odczucia - konieczne jest poinformowanie o tym lekarza.
 2. Spastyczne zjawiska. Są one spowodowane przez intensywne skurcze macicy macicy. Przez kilkadziesiąt dni po pojawieniu się dziecka narząd zostaje zmniejszony o około 20 razy. Należy pamiętać, że ból może się nasilić w trakcie karmienia piersią. Jest to spowodowane produkcją oksytocyny, która stymuluje skurcze macicy.
 3. Ból w kroczu. Jest to związane z urazem i nadmiernym rozciąganiem włókien mięśniowych kanału rodnego. Po kilku dniach znikają same (3-4 dni).
 4. Problemy z krzesłem. Uważany za konsekwencję rozciągania mięśni brzucha i dna miednicy, co zapobiega normalnej czynności wypróżniania.

W jaki sposób USG po porodzie w szpitalu?

Badanie ultrasonograficzne po porodzie w szpitalu położniczym jest zalecane do badania jamy macicy. Badanie to pomaga ocenić układ rozrodczy, aby zidentyfikować komplikacje związane z procesem porodu na wczesnym etapie. Pamiętaj, aby przeprowadzić badanie z podejrzeniem pęknięcia macicy. W przypadku braku takiego zabiegu przepisuje się 3-4 dni od urodzenia dziecka.

Podczas przeprowadzania manipulacji przy użyciu metody przezbrzuszkowej - przeprowadzaj badania, umieszczając czujnik na przedniej ścianie jamy brzusznej. Ostrożnie zbadaj macicę. Zwykle jest to szczelina, umiarkowanie rozbudowana. Osobno, jama brzuszna jest oceniana pod kątem braku w niej krwi. Jeśli tak, można przepisać zabieg chirurgiczny.

Po wypisaniu ze szpitala po porodzie?

Jedno z częstych pytań przyszłych matek odnosi się bezpośrednio do tego, ile jest w szpitalu po porodzie. Lekarze nie mogą dać jasnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek jest wyjątkowy - odzyskiwanie układu rozrodczego odbywa się w różnym tempie. Czynniki wpływające na oświadczenie to:

 • sposób dostawy (naturalny, Cesarskie cięcie );
 • stan matki i dziecka;
 • brak powikłań.

Gdy ogólny proces nie miał komplikacji, dziecko i już w pierwszych dniach po porodzie matka z dzieckiem czuje się świetnie, wypisanie z placówki medycznej może trwać 3-4 dni. Po wykonaniu cięcia cesarskiego kobieta może wrócić do domu nie wcześniej niż 7-10 dni. Przez cały ten okres matka jest pod kontrolą lekarzy ze względu na wysokie ryzyko powikłań poporodowych (krwawienia z macicy).

jak zachowywać się po porodzie w szpitalu

Pierwsze dni po porodzie w domu

Pierwszemu dniu po porodzie w domu towarzyszą pewne niedogodności. Z powodu braku doświadczenia, kobieta primipara potrzebuje pomocy i wskazówek od bliskich. Lekarze zalecają gruntownie przygotować się na przybycie nowego członka rodziny. Aby dziecko miało być wyposażone w oddzielny kącik w środku z łóżeczkiem. Mama musi w pełni stosować się do zaleceń i instrukcji lekarzy wydanych w przeddzień zwolnienia.

Czego mama potrzebuje po porodzie w domu?

Wszystko za jednym razem nie można kupić. Z tego powodu wiele kobiet w procesie zakupu niezbędnych rzeczy i akcesoriów do opieki nad dzieckiem. W takim przypadku nie możemy zapomnieć o sobie. Tak więc, po porodzie w domu, wielu nadal przetwarza szwów, nadal brać leki przepisane przez lekarza. Co do spraw niezbędnych do opieki nad dzieckiem, lista może być kontynuowana w nieskończoność. W tym przypadku są tacy, którzy mają pierwszą potrzebę:

 • pieluszki ;
 • mokre chusteczki;
 • nożyczki;
 • bawełniane podkładki i patyczki;
 • pipety;
 • kremy i maści;
 • pieluszka, podkoszulki.

Pielęgnacja szwów po porodzie w domu

Przed wypisem pielęgniarka proceduralna mówi kobiecie, jak sobie z tym poradzić szwy po porodzie w domu. Przeprowadzaj tę procedurę co najmniej 2 razy dziennie. Przed jego wdrożeniem niezbędne są zewnętrzne genitalia toaletowe. Jako środek antyseptyczny używaj zieleni diamentowej lub słabego, wodnego roztworu nadmanganianu potasu. W tym samym czasie po każdej wizycie w toalecie należy myć zwykłą wodą.

Opieka nad dzieckiem po szpitalu położniczym

Opieka nad dzieckiem po wypisaniu ze szpitala leży na ramionach matki. Ważne jest, aby pamiętać o trzymaniu toalety, która obejmuje:

 1. Pielęgnacja oczu. Wacikiem nasączonym przegotowaną wodą obie oczy są wcierane w kierunku od zewnątrz do mostka nosowego.
 2. Zmywa. Prowadzone w razie potrzeby, po każdym akcie defekacji. Dziewczynek - od początku do końca, koniecznie. Wysuszyć pieluszkę za pomocą ruchów bibułą, osuszyć krocze.
 3. Przetwarzanie pępowiny. Użyj roztworu alkoholu, nadtlenku, jasnozielonego.
 4. Pielęgnacja uszu. Wata jest zwijana w wić, zwilżona sterylnym olejem wazelinowym i oczyszczana z kanałów słuchowych.
 5. Pielęgnacja nosa. Wisząca wici wyprodukowana ze sterylnej waty.
 6. Dbaj o nagietki. Przycinanie nie jest konieczne krótko, aby nie zaszkodzić. Użyj pincety lub specjalne, małe nożyczki dla dzieci .