Większość kobiet w ciąży osiąga od 5 do 20 kg nadwagi. Oczywiście każdy chciałby jak najszybciej wejść w życie. Sport po porodzie jest dozwolony dla kobiet, których poród minął bez komplikacji. W innych przypadkach lekarze zalecają wstrzymanie się od dużych obciążeń.

Sport po urodzeniu: kiedy zacząć?

Okres rekonwalescencji po porodzie i porodzie dziecka jest różny dla wszystkich. Sam będziesz się czuł, jeśli będziesz zdolny do dodatkowych obciążeń oprócz chodzenia z dzieckiem i prac domowych. Jeśli twoje ciało nie jest jeszcze mocne, a poza tym nie jesteś psychicznie przygotowany do wysiłku fizycznego, uprawianie sportów po porodzie może jeszcze bardziej zranić twoje ciało. W niektórych przypadkach prowadzi to do pogorszenia. depresja poporodowa .

Możesz samodzielnie ocenić swoje możliwości, przeprowadzając mały test. Połóż się na podłodze, ugnij kolana i próbuj podnieść ciało, jakbyś machał prasą. Nie powinieneś całkowicie wykonywać ćwiczenia - kiedy trochę się podnosisz, przesuń ręką po brzuchu: jeśli odległość między mięśniami brzucha jest mniejsza niż 3 cm, możesz zacząć ćwiczyć. W przeciwnym razie, jesteś fizycznie przeciwwskazany.

Jakie sporty mogę robić po porodzie?

Eksperci pozwalają w pierwszych dniach po porodzie angażować się w ćwiczenia poranne. Możliwe jest przejście do bardziej złożonych ćwiczeń tylko za zgodą ginekologa, nawet jeśli sam czujesz, że możesz uprawiać sport bez większego stresu.

Ważne jest zrozumienie nie tylko tego, kiedy możesz zacząć uprawiać sport po porodzie, ale także, jak zrobić to poprawnie. Konieczne jest regularne wykonywanie gimnastyki i stopniowe zwiększanie obciążenia. Za pierwszym razem wystarczy 5-10 ćwiczeń, po 1-2 tygodniach, kiedy poczujesz, że ciało jest silniejsze. Zacznij od lekkich ćwiczeń: przysiadów, zakrętów, chodzenia w miejscu. sport po porodzie Po 4-5 miesiącach możesz biegać, uprawiać jogę, pilates, a następnie przejść do aerobiku.

Kilka zaleceń

W okresie laktacja do uprawiania sportu należy kupić stanik podtrzymujący, dzięki któremu można zapobiec rozciągnięciu skóry i pojawieniu się rozstępów. Wykonując ćwiczenia, należy uważać, aby nie wykonywać nagłych i zbyt ciężkich ruchów. Szczególną uwagę należy zwrócić na mięśnie brzucha, ponieważ to właśnie ta część ciała wymaga wzmocnienia. I pamiętaj, że wynik można osiągnąć tylko przy regularnych treningach i odpowiedniej diecie.