Depresja poporodowa u kobiet nie jest zjawiskiem rzadkim. Może to być spowodowane stresem lub zmęczeniem po porodzie, częstym brakiem snu spowodowanym pojawieniem się dziecka, brakiem wolnego czasu, konfliktami w rodzinie lub zmianą kształtu. Ale warunkowo istnieją dwie główne przyczyny depresji poporodowej:

Pierwszy powód to fizjologia. Fizjologiczne zmiany zachodzące w ciele kobiety po porodzie wpływają na produkcję żeńskich hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu. W czasie ciąży hormony te wytwarzano w wystarczających ilościach, aby pomóc matce w ciąży radzić sobie ze stresem i różnymi problemami, ale po porodzie ilość tych hormonów znacznie się zmniejszyła. Niedobór estrogenu i progesteronu ma silny wpływ na układ nerwowy i wpływa na stan psychiczny i emocjonalny kobiet.

Drugi powód to psychologia. Najczęściej depresja poporodowa prowadzi do stresu psychicznego u młodych matek, które rodziły po raz pierwszy. Ciągłe myśli wynikające z kobiety, że nie radzi sobie z obowiązkami, popełnia błędy, nie rozumie dziecka, nie ma czasu, aby wykonać wszystkie poprzednie troski i wiele więcej, zmęczenie fizyczne i nowy styl życia, może to być druga przyczyna depresji poporodowej .

Jeśli u pacjenta wystąpią objawy depresji poporodowej, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania. W końcu sam stan depresji jest nieprzyjemny, zwłaszcza że depresja matki może negatywnie wpłynąć na małe dziecko. Zirytowana matka jest bardzo trudna do pełnej opieki nad dzieckiem, ponieważ znajduje się fizycznie tylko obok dziecka. Emocjonalnie, kobieta ma inne uczucia, na przykład niezadowolenie z faktu, że dziecko zajmuje zbyt dużo czasu, co nie jest tak bardzo pozostawione dla domowych obowiązków, ale także dla własnego odpoczynku. Taki stan matki może wywoływać takie uczucia u dziecka, ponieważ czuje to, czego doświadcza jego matka.

Od niezrozumienia żony mąż może popaść w depresję, a wtedy rodzina będzie zupełnie niezrozumiana i wzajemna drażliwość, wszyscy będą szukać winowajcy w sobie nawzajem. Mąż będzie niezadowolony z faktu, że prace domowe są martwe, a żona obwini męża za to, że jej nie pomógł. Nie najkorzystniejsze środowisko dla edukacji małego dziecka.

Oto miejsce wzajemnego wsparcia małżeńskiego. Wiele osób słyszało o depresji poporodowej, ale nie wszyscy zgadzają się przyznać, że to ona spowodowała wszystkie rodzinne kłótnie młodych rodziców - depresja po porodzie! Dlatego gdy pojawiają się pierwsze oznaki depresji poporodowej, natychmiast wypowiedz jej wojnę.

Leczenie depresji po porodzie

Jak pozbyć się depresji poporodowej i jak sobie z nią radzić? Leczenie depresji poporodowej u kobiet może być różnorodne, główną zasadą - jest uświadomienie sobie, że wszystkie trudności napotkane na tym etapie twojego życia - tymczasowe. Jak poradzić sobie z depresją poporodową, łatwo jest ustalić, określając prawdziwe przyczyny jej wystąpienia.

Depresja poporodowa zaczyna się rozwijać około miesiąc po porodzie. Ale są chwile, kiedy depresja przed porodem może przekształcić się w depresję poporodową. W takim przypadku możesz skontaktować się z psychologiem rodzinnym. Specjalista pomoże ustalić dokładną przyczynę depresji i pomoże ci zrozumieć siebie.

Czas trwania depresji poporodowej zależy od tego, jak długo będziesz w tej sytuacji. Jeśli natychmiast podejmiesz kroki w celu przywrócenia dobrego samopoczucia w rodzinie, to nie będzie śladu depresji. Należy pamiętać, że długi pobyt w depresji poporodowej może prowadzić do poporodowej psychozy. Psychoza poporodowa jest powikłaniem depresji poporodowej i może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych następstw: manifestacji maniakalnych, halucynacji słuchowych, zmian osobowości, nieprawidłowego myślenia, braku odpowiedniej samooceny, zaburzeń apetytu itp.

Aby samodzielnie przezwyciężyć depresję poporodową, musisz przestrzegać pewnych zasad:

  • mieć dość snu;
  • prowadzić aktywny tryb życia;
  • uprawiać sport (jeśli to możliwe);
  • Czas trwania depresji poporodowej
  • prawidłowo porządkować prace domowe;
  • nawiązać dawne stosunki seksualne z mężem;
  • dobrze zjeść;
  • uważaj na swój wygląd;
  • częściej na świeżym powietrzu.

Dziel się swoimi emocjami i uczuciami z mężem, dziel się pracami domowymi i odpoczywaj. Aktywność fizyczna i aktywność fizyczna przyczyniają się do rozwoju hormonów endorfin, które przyczyniają się do poprawy samopoczucia, są bardziej aktywne i wkrótce organizm przyzwyczai się do nowego stylu życia. Twoje życie będzie wypełnione radością i dobrobytem, ​​jeśli zawsze będziesz w dobrym nastroju i dobrej kondycji fizycznej.

I, oczywiście, nie zapominaj, że jesteś teraz MOM! Mama najpiękniejszego dziecka na świecie - TWOJEGO WŁASNEGO!