Co to jest depresja poporodowa jest dobrze znana prawie każdej kobiecie rodzącej. Kiedy zamiast uczuć radości i szczęścia, strach i smutek osiądą w duszy. Ciągły niepokój, drażliwość, czasem nawet dziecko, zwątpienie, apatia - wszystko to są objawy tak zwanej depresji poporodowej.

Przyczyny pojawienia się tej choroby są w rzeczywistości liczne i różnorodne. W zależności od tego, jak długo trwa depresja poporodowa i jakie są jej przyczyny, możesz poszukać sposobów jej przezwyciężenia. Ponadto, jak radzić sobie z depresją poporodową, ma wpływ jej nasilenie.

Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

Lekarze wyróżniają kilka rodzajów śledziony po porodzie:

 1. Stres poporodowy jest po prostu stanem depresyjnym, który występuje u każdej kobiety kilka dni po porodzie. Taki nastrój uważany jest za całkiem naturalny ze względu na fakt, że kobieta stoi przed nią nieznane dotąd obowiązki. Zwiększa poczucie odpowiedzialności i niepokój o dziecko. Często łagodna depresja poporodowa ustępuje sama, gdy matka stopniowo przyzwyczaja się do swojej nowej roli, równowaga hormonalna wraca do normy, a laktacja staje się coraz lepsza.
 2. Kiedy zaczyna się prawdziwa depresja poporodowa , warto zastanowić się, jak się jej pozbyć. W przypadku depresji poporodowej kobieta może doświadczać zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest zmęczenie fizyczne i moralne. Sposoby wychodzenia z depresji poporodowej należy szukać wspólnie z małżonkiem, a także nie wahaj się poprosić o pomoc krewnych. Jak radzić sobie z depresją poporodową:
  • spróbuj zaplanować swój dzień tak, aby pozostało w nim, przynajmniej trochę czasu dla siebie: niech będzie pół godziny na kąpiel, manicure lub po prostu leżenie w ciszy;
  • Nie próbuj samodzielnie wykonywać wszystkich zadań domowych, niektóre obowiązki domowe mogą brać na siebie małżonek;
  • siedzieć z dzieckiem lub chodzić z nim na ulicy może być babciami, a tymczasem odpoczywać lub spokojnie przygotować się do gotowania;
  • pozbyć się depresji poporodowej, jeśli przynajmniej od czasu do czasu pamiętasz o sobie jako kobiecie: idź do salonu piękności lub zaktualizuj swoją garderobę - nie potrwa to długo, ale na pewno nastrój się podniesie;
  • nie zapominaj o przyjaciołach, komunikacja jak nigdy dotąd pomoże przezwyciężyć depresję poporodową;
  • jeśli sylwetka w lustrze nie jest zadowolona ze swoich form, powoduje negatywne uczucia, czas na ćwiczenia;
  • nic nie podniesie twojego ducha jak spacer na świeżym powietrzu, ponadto skutecznie pomaga zwalczyć depresję poporodową;
  • jak przezwyciężyć depresję poporodową
  • najważniejsze jest, aby pamiętać, że nawet jeśli jesteś matką, nie możesz kontrolować wszystkiego i nie ważne jak bardzo chcesz, nie możesz uratować dziecka od wszystkiego: będą dobre i złe dni, to wszystko jest naturalne. Uwaga i miłość, którą dziecko może w pełni otrzymać tylko od zdrowej matki.
 3. Jeśli potraktujemy depresję poporodową jako coś niepoważnego i nie będziemy z nią walczyć, to w przyszłości może się ona zmienić psychoza poporodowa . Jest to poważna choroba wymagająca opieki medycznej, a czasami hospitalizacji.

Warto wspomnieć, że depresja poporodowa występuje również u mężczyzn. Tato, oczywiście, są mniej podatni na tę chorobę, ale tak się też dzieje. W końcu pojawienie się dziecka wprowadza zmiany w życiu każdego członka rodziny.