To pozostawiło jedną z najtrudniejszych chwil w twoim życiu zwaną "porodem". Teraz jesteś szczęśliwą matką.

Ale czasami, szczególnie podczas pierwszej ciąży, mogą pojawić się problemy z twoim psycho-emocjonalnym pochodzeniem powikłania poporodowe lub w czasie narodzin dziecka. Na przykład, gdy cesarskie cięcie wykonywane jest do kobiety, lub kobieta z porodem traci dużą ilość krwi. Dziedziczność może również odgrywać rolę w wystąpieniu takiej choroby.

Ten stan emocjonalny nazywany jest "psychozą poporodową".

Dlatego kobiety w ciąży potrzebują wysokiej jakości przygotowania psychologicznego i fizycznego do porodu w celu zapobiegania tej chorobie.

Młode mumie, u których zdiagnozowano tę chorobę, powinny skontaktować się z dobrym specjalistą w sprawie przebiegu leczenia.

Na początku możesz nawet nie zauważyć objawów objawów poporodowej psychozy. Podobnie, twoi krewni mogą nie czuć, że ta choroba jest trudną diagnozą. Dlatego ważne jest, aby bliscy ludzie poważnie rozważali stan psychiczny młodej matki i traktowali ją ze zrozumieniem.

Psychoza poporodowa - przyczyny

Matki cierpiące na psychozę poporodową nie mają zaburzeń w okresie ciąży. Te kobiety, które były trudne do wyobrażenia przed poczęciem zespół napięcia przedmiesiączkowego , są najbardziej podatne na psychozę w okresie poporodowym.

Niestety, specjaliści nie potrafią określić konkretnych przyczyn tego stanu matki po urodzeniu dziecka. Główną wersją dzisiejszych naukowców jest to, że te zmiany stanu psychicznego wynikają ze zmian w układzie hormonalnym kobiecego ciała.

Najbardziej narażone na rozwój psychozy poporodowej są kobiety, które cierpiały na zaburzenia psychiczne w przeszłości, a także młode matki ze zdiagnozowaną schizofrenią i kobiety, które wcześniej stosowały narkotyki. Ale także psychoza może wystąpić u absolutnie zdrowych matek, które doznały stresu emocjonalnego po urodzeniu dziecka.

Objawy psychozy poporodowej

Pierwsze objawy tej choroby mogą pojawić się w ciągu kilku dni po porodzie. Jeśli zachowanie kobiety staje się niewystarczające: matka nie chce opuszczać domu na ulicy, odczuwa strach przed swoim dzieckiem bez powodu i nie pozwala nikomu zbliżyć się do niego - warto zabrzmieć alarmem.

Matka może odczuwać cały szereg emocji i uczuć dla swojego dziecka: zawsze może być blisko dziecka, nie pozwalać nikomu z rodziny na przyjście do niej, ale może też być reakcja - na przykład nienawiść do dziecka, gniew, absolutna obojętność. Te same emocje, które ona może mieć i innym krewnym.

Inną przyczyną niepokoju jest brak snu u matki, pomimo jej fizycznego i emocjonalnego zmęczenia. Mogą zacząć się halucynacje, głównie słuchowe. Ponadto może wystąpić delirium. Obsesyjne myśli, które dziecko chce ukraść, zabić, zranić, nie pozostawiają matki w spokoju. Kobieta przestaje reagować na swoje czyny, możliwe są silne przejawy agresji, próby morderstwa lub samobójstwa.

Konsekwencje i walka z chorobą

Rozważ metody radzenia sobie ze skutkami psychozy poporodowej. Oczywiście, po pierwsze, młoda matka musi jak najszybciej zwrócić się do psychiatry. Stan fizyczny kobiety może również wpływać na rozwój choroby. Dlatego, aby szybko powrócić do normalnego życia, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia psychozy poporodowej. Symptomy poporodowe Konieczne jest odizolowanie matki od dziecka, jeśli zaczęła zachowywać się nieodpowiednio - w tym celu można przyciągnąć babcię lub pozostawić dziecko z nianią.

Szczególnie w tej chwili dla matki ważne jest emocjonalne wsparcie bliskich. Konieczne jest komunikowanie się z nią, wspieranie, nie puszczanie siebie, odwracanie uwagi od negatywnych odbić i oczywiście opiekowanie się nią, aby uniknąć wypadków. Nie zostawiaj jej samej, zwłaszcza z dzieckiem. W tym okresie staraj się dać jej jak najwięcej czasu, a potem proces przyspieszania.

Ważne jest, aby wiedzieć, że najczęściej wynikiem tej choroby jest odzyskanie matki. Aby przyspieszyć ten proces, należy odpowiednio zażyć wszystkie leki przepisane przez lekarza prowadzącego i, co najważniejsze, we właściwym czasie i kontynuować leczenie aż do całkowitego wyzdrowienia. Warunkiem koniecznym tego jest również pełny sen, dobry wypoczynek, a także komunikacja i wsparcie bliskich. Pamiętaj - jeśli masz dodatek do rodziny, teraz myślisz nie tylko o sobie, ale także o dziecku.