Wcześniej ludzie mogli zapamiętać zdarzenia za pomocą wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Słowa i litery pojawiły się znacznie później. Pamięć figuratywna pomaga postrzegać i zapamiętywać informacje za pomocą obrazów i wrażeń.

Pamięć graficzna w psychologii

Ludzie muszą zapamiętywać informacje bez wkuwania, to jest naturalne. Od narodzin figuratywny pamięć dobrze rozwinięte u wszystkich dzieci, ale z wiekiem są przekwalifikowane i zmuszone powtarzać nudne słowa raz za razem. Badania ekspertów wykazały, że ludzie, którzy często wizualizują i prezentują wydarzenia, mogą pamiętać dosłownie każdego dnia - pod warunkiem długich i stałych szkoleń. Dzięki jednorazowemu wysłuchaniu informacji osoba będzie w stanie odtworzyć tylko 10% tego. Jeśli to przeczyta, liczba wzrośnie do 30%, ale jeśli połączysz pamięć wzrokową i słuchową, wynik zwiększy się do 50%. Co się stanie, jeśli wykorzystasz całą resztę zmysły ?

Rodzaje pamięci graficznej

 1. Wizualny Osoba postrzega informacje za pomocą obrazów, na przykład twarzy bliskiego przyjaciela, plakatu, ławki w pobliżu domu itp.
 2. Przesłuchanie . Zapamiętywanie odbywa się za pomocą dźwięku Twojej ulubionej piosenki, śpiewu ptaków, głosu przyjaciela, hałasu samochodów itp.
 3. Gustowne . Pamięć zachowuje smak napoju, słodycz deseru, gorycz pieprzu, kwas cytrynowy itp.
 4. Olfactory . Dość często ludzie pamiętają pewne wydarzenia, kiedy słyszą znajomy zapach (ulubione perfumy, przyprawy, dym z ognia itp.).
 5. Dotykowy . Dotyki pozwalają nam również na zapamiętanie wydarzeń. Może to być miękki grzbiet kotka, ciepło akumulatora, ból ręki od uderzenia.

Rozwój pamięci figuratywnej

 1. Zapamiętaj sekwencję kształtów geometrycznych. Powiązać każdą figurę w jakiś sposób. Na przykład kwadrat może być powiązany z oknem, a trójkąt - z górą.
 2. Jeśli chcesz zapamiętać kilka zdań, wymyśl krótką, ale interesującą historię i użyj każdego słowa z istniejącej frazy.
 3. Jeśli chcesz zapamiętać obce słowa, porównaj je z rosyjskimi sygnalizatorami i nadaj każdemu słowu obrazy.
 4. rodzaje pamięci graficznej
 5. Rysuj tylko jasne obrazy w wyobraźni. Graj z obrazami. Jeśli chcesz zapamiętać historyczną datę, wyobraź sobie jasny obraz. Daj każdej cyfrze sposób i atrybuty.
 6. Uczucia pomogą ci wzmocnić wszystkie poglądy. Wielu muzyków twierdzi, że widzą kolor muzyki, co pomaga im tworzyć prawdziwe arcydzieła.

Metoda pamięci figuratywnej polega na nauce pracy z dwiema półkulami w tym samym czasie, wtedy ludzie będą w stanie postrzegać świat wszystkimi zmysłami. Regularne ćwiczenia pomogą ci rozwinąć pamięć figuratywną, do tego potrzebujesz tylko cierpliwości.