Udowodniono nauce, że ciągłe ćwiczenia i gry na rzecz rozwoju pamięci i uwagi mogą opóźniać procesy starzenia się neuronów mózgu, a także zapobiegać wielu chorobom ośrodkowego układu nerwowego związanym z wiekiem.

Czym są gry z uwagą i pamięcią?

Wśród gier rozwojowych poświęconych uwagi i pamięci znajduje się kilka kategorii:

 • zapamiętywanie słów i kombinacji liczb;
 • Gry wizualne do wyszukiwania obrazów, skojarzeń, analogii i przeciwieństw;
 • trening w zakresie widzenia peryferyjnego;
 • ćwiczenia rozwoju przestrzennego pamięci i koncentracja uwagi;
 • obliczenia arytmetyczne i problemy;
 • gry na zmianę uwagi;
 • zadania logiczne.

Gry poprawiające pamięć i uwagę u dzieci

Zdolność koncentracji u dzieci zależy od wieku. Tak więc dzieci w wieku przedszkolnym mogą opóźnić uwagę na jednym obiekcie na nie więcej niż 7-10 minut. Im dziecko jest starsze, tym bardziej rozwija się ta umiejętność, która jest brana pod uwagę przy ustalaniu procesu edukacyjnego w szkole. Gry dla pamięci, obserwacji i uwagi dla przedszkolaków:

 1. Znajdź zmianę . Dziecko rysuje obraz i odwraca się. W tym czasie osoba dorosła zwraca jej uwagę na drobne szczegóły i zachęca dziecko do zmiany. Gra trenuje koncentrację.
 2. Mecz zapałek . Dorosły układa figurkę zapałek na stole i daje dziecku na to spojrzenie. Wtedy dziecko, odwracając się, powinno spróbować ułożyć podobną kombinację.
 3. Opisz sąsiada . Dzieci bawią się razem przez pewien czas, a następnie każdy z nich ma za zadanie opisać szczegółowo ubrania swojego sąsiada, nie patrząc na niego. Rozwój obserwacji i uwagi.
 4. Gra w przyciski . Dwoje dzieci otrzymuje dwa zestawy przycisków 6-7 sztuk z różnicą tylko jednego przycisku. Dzieci powinny jak najszybciej znaleźć dokładnie te przyciski, które nie pasują. Podobnie możesz rozmieścić przyciski w określonej kolejności, a następnie poprosić dziecko, aby umieściło je w tej samej kombinacji.

Wśród gier dostępnych w domu dla rozwoju pamięci i zwiększania koncentracji uwagi u dzieci można zauważyć zagadki, tabele Schulte, kombinacje jadalne-niejadalne, cyfrowe i literowe z pamięcią lub jedną brakującą liczbą (literą).

Tabele Schulte:

gry dla rozwoju pamięci i uwagi1gry dla rozwoju pamięci i uwagi2gry dla rozwoju pamięci i uwagi3

Gry do treningu pamięci i uwagi dla dorosłych

Jeśli dziecko musi być porwane przez rozgrywkę, aby lekcja mogła się odbyć dobrowolnie, wówczas dorosły może wytrenować pamięć w życiu codziennym zgodnie ze swoim własnym świadomym pragnieniem. Spośród najbardziej dostępnych sposobów trenowania pamięci, psychologowie oferują wspomnienia wizualne.

W transporcie publicznym, w kawiarni lub na spacerze, szybko popatrz na przypadkowego towarzysza podróży lub sąsiada, a następnie spróbuj odzyskać z pamięci wszystkie szczegóły jego ubrania i akcesoria. Doskonały trening pamięciowy, urządzenia peryferyjne wzrok i pomagają rozwinąć uwagę tabeli Schulte, gdzie konieczne jest znalezienie liczb w kolejności odliczania tak szybko jak to możliwe.

Trudniejszy wariant treningu mózgu, ale także matematyczne krzyżówki i sudoku są bardziej skuteczne w jego rozwoju. Zapamiętywanie łańcuchów słów, które nie są ze sobą powiązane w znaczeniu, jest doskonałą metodą do treningu pamięci. Na przykład musisz poprosić kogoś o napisanie na kartce kilku bloków składających się z 4-5 słów, logicznie niepowiązanych:

  gry dla rozwoju pamięci i uwagi
 1. Zostań malinem, muszlą, słoniem, śrubokrętem.
 2. Kissel, kwiat, kałuża, krajobraz, dobrobyt.
 3. Kolor, przysłówek, smak, okulary, glina.

Spójrz na arkusz 30-40 sekund, a następnie z pamięci, zagraj wszystkie kombinacje. Podobne gry można wymyślić za pomocą serii cyfrowej. Skuteczną i przydatną metodą uczenia pamięci jest nauka języków obcych, zapamiętywanie wierszy, rozwiązywanie arytmetycznych problemów przykładów.