Osoba nie ma zdolności pamiętania, co się z nim stało u zarania swego życia, w bardzo wczesnym niemowlęctwie. Dzieje się tak dlatego, że pojemność pamięci jego mózgu jest minimalna. Ale w dorosłej, w pełni ukształtowanej pamięci ludzkiego mózgu jest dość obszerna. Wraz z wiekiem zwiększa się ilość pamięci, ale w starszym wieku pamięć może być osłabiona. Proces ten tłumaczy się tym, że z wiekiem osoba przestaje dążyć do nowej wiedzy i jej przyswojenia, nie ma stałego szkolenia pamięci. Aby temu zapobiec, osoba w każdym wieku potrzebuje szkolenia i rozwoju pamięci i uwagi. Rozważmy bardziej szczegółowo, jak rozwinąć pamięć i uwagę oraz jakie są na to wymagania.


Jak rozwinąć pamięć i uwagę u dzieci?

Zacznijmy od dzieci. Nawet jeśli już się z tego wyłoniliśmy, zbędne byłoby pomaganie w szkoleniu i poprawie pamięci i uwagi dla naszych dzieci. W młodym wieku najbardziej pomocne są gry, które rozwijają pamięć i uwagę. Jednak gry na rozwój pamięci lub uwagi, rozwijać nie tylko te dwie właściwości. Każda gra edukacyjna pomaga małemu człowiekowi trenować i poprawiać myślenie, percepcję, reakcję i inne funkcje umysłowe.

Najczęstszymi grami do rozwijania uwagi i pamięci oraz ćwiczeń do szybkiego myślenia są techniki poprawy pamięci wzrokowej, najpotężniejsze u ludzi. Mogą to być gry wideo "Znajdź różnicę" lub, przeciwnie, "Znajdź te same przedmioty". Lub mogą to być obrazy z narysowanymi na nich przedmiotami, które dziecko powinno zapamiętać, po czym można rozpoznać tylko sylwetkę obiektu. Równie ważny jest rozwój pamięci słuchowej. Zapamiętaj swoje wiersze i baśnie z dzieckiem, przeczytaj je na głos i poproś o przypomnienie. Możesz również rozwinąć pamięć dotykową (sensacje), pamięć silnika i inne typy.

Trening pamięci i uwagi u dorosłych

Istnieje wiele metod rozwijania pamięci i uwagi dla dorosłych, które możemy wykonywać codziennie i niezależnie. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo tym sposobom rozwijania uwagi i pamięci. Przede wszystkim musisz trenować uważność, uważna osoba ma znacznie lepszą pamięć. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską, patrz na pasażerów wokół ciebie, pamiętaj ich mimikę twarzy, kolor włosów i oczu, ubranie, wiek. Po kilku dniach staraj się zapamiętać i opisać szczegółowo to, co zobaczył.

Każdego dnia rozwijamy pamięć, myślenie, uwagę, nie zdając sobie z tego sprawy, ale warto to zrobić świadomym wysiłkiem. Bardzo dobrym sposobem byłoby studiowanie języka obcego, czytanie kursów prędkości, kursów komputerowych lub księgowych. Bez wątpienia będą dla ciebie użyteczne, a jednocześnie - jest to nowa informacja, do której dąży twój mózg, zmuszając dział pamięci do jej zapamiętania i przyswojenia.

Pobudzaj mózg, poprawiając w ten sposób pamięć i uwagę treningową na kilka sposobów wymienionych poniżej:

  1. Odwiedź nowe miejsca, komunikuj się z nowymi ludźmi.
  2. Kup nowe perfumy lub olejki eteryczne, zorganizuj sesję aromaterapii.
  3. Gry dotyczące rozwoju pamięci, uwagi
  4. Biorąc prysznic lub wykonując inne domowe obowiązki, zamknij oczy i spróbuj zrobić wszystko z pamięci, to również znacznie zwiększy wrażliwość innych zmysłów.
  5. Zwiększ ruch i ćwiczenia lewą ręką, jeśli jesteś praworęczny i vice versa. To sprawi, że połowa mózgu odpowiedzialna za "niepracującą" rękę będzie pracować ciężej.
  6. Możesz nauczyć się nie tylko nowego języka, ale także Braille'a lub języka migowego. Poprawi to wrażenia dotykowe i rozwinie pamięć silnika.
  7. Czytaj nowe książki, czasopisma lub gazety, oglądaj programy telewizyjne, na których wcześniej nie zwracałeś uwagi, ucz się nowych rzeczy.
  8. I wreszcie, spróbuj myśleć nieszablonowo i twórczo, rozwijaj mózg, spraw, by działał w nieznanych wcześniej kierunkach!