Strefa komfortu jest częścią przestrzeni życiowej, dając osobie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie ma zewnętrznych okoliczności, ale wewnętrzne ramy życia, w których dana osoba czuje się komfortowo. Najczęściej takie strefy są określane przez zwykłe wzorce zachowań. Jest to ustalony świat, do którego człowiek jest przyzwyczajony, gdzie wszystko jest znajome i stabilne, gdzie czuje się "swobodnie". Wszystko to wydaje się być kuszące i piękne, ale w rzeczywistości może stanowić poważne niebezpieczeństwo, zamieniając strefę osobistego komfortu w strefę stagnacji i więdnięcia. Problem polega na tym, że będąc w stanie relaksu, nie odczuwamy prawdziwych zmian w życiu i nie jesteśmy w stanie docenić wszystkich możliwości, jakie nam oferuje.

Jak rozszerzyć strefę komfortu?

Strefy komfortu są w stanie zwężać i rozszerzać. Jego zwężenie wskazuje na degradację jednostki. Osoba unika dorastania, zmniejsza poziom świadomości i staje się infantylny.

Każda osoba ma strefę komfortu psychicznego, która wychwytuje inną liczbę działań i ma pewne wymiary. Niektórzy ludzie wykonują codzienne czynności, które są niezwykłe dla innych. Na przykład, ktoś wylewa zimną wodę każdego dnia, podczas gdy dla innych jest to wyczyn, to znaczy, że twardnienie jest poza ich osobistą strefą komfortu. Aby go rozwinąć, konieczne jest wprowadzenie w habicie niezwykłych działań. Możesz więc wykonać dowolne działanie. Na przykład, chcesz nauczyć się nowego języka obcego - ucz się 10 słów każdego dnia, najpierw zmusisz się, wymyślasz wymówki, aby nie złamać fundamentów i konsekwencji życia, ale wkrótce ta okupacja stanie się nawykiem, a ekspansja strefy komfortu nadejdzie.

Jak wyjść ze strefy komfortu?

Życie zaczyna się poza strefą komfortu. Oto 10 wskazówek, które pomogą urozmaicić życie i wprowadzić go na nowy poziom możliwości.

  1. Zmień zwykłą codzienną rutynę. Naucz się postępować zgodnie z tym samym harmonogramem każdego dnia. Ale raz w tygodniu pozwól sobie na złamanie harmonogramu i zrobienie czegoś niezwykłego.
  2. Poznaj nowych ludzi. Doskonałym sposobem na wyjście poza strefę komfortu jest spotkanie z kimś. Może to być sąsiad, którego spotykasz na co dzień, ale nie znasz go, lub tylko świadka. Pamiętaj tylko, że istnieją pewne strefy komfortu w kontaktach z ludźmi, które mogą powodować dyskomfort dla tych ludzi.
  3. Wejście do instytucji edukacyjnej lub dołączenie do klubu. Może to być instytut, szkoła wyższa lub tylko kursy. Wybierz hobby do smaku i urozmaicić swoje życie.
  4. Nieplanowana podróż. Masz kilka wolnych dni? Hit the road! Wybierz miejsce docelowe, odbierz bagaż i uzyskaj nowe wrażenia.
  5. Nowe obowiązki. Podejmij nowy projekt w pracy. Przyjdź do jego realizacji kreatywnie. Twoim celem jest nie tylko urozmaicenie życia, ale także odniesienie sukcesu.
  6. Nowe dania. Przygotuj potrawę, której nigdy nie próbowałaś. Internet i książka kucharska do pomocy. Niezwykłe danie - nowe wrażenia.
  7. Zajęcia sportowe. Ćwiczenia mają korzystny wpływ na ludzkie zdrowie i poczucie własnej wartości. Jeśli już grasz w sport - jak wyjść ze strefy komfortu podwoić obciążenie.
  8. Stawanie się celem. Ustaw cel, który wymaga zmiany sytuacji lub od siebie. Nastrój, aby osiągnąć ten cel w określonym przedziale czasowym.
  9. Ekspansja horyzontów. Wybierz interesujący temat i wyszukaj informacje na jego temat. Od dawna interesuję się każdym pytaniem, teraz jest czas, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.
  10. Nowe hobby. Jeśli masz hobby - popraw to, jeśli nie - wymyśl. Twoja strefa komfortu znacznie się rozszerzy.