Wybór spokoju wakacje na Cyprze , koniecznie przyjrzyjcie się miastu Polis - pięknemu miejscu z cichymi i spokojnymi plażami, starożytnymi ruinami i dziewiczą naturą. Wokół miasta rosną drzewa migdałowe i plantacje tytoniu. Ponadto jest to wygodne miejsce, z którego można podróżować po wyspie Cypr .

Trochę o samym mieście

Polis absolutnie nie jest nieskręconym południowym kurortem, w nim nie ma absolutnie miejskiej próżności, żadnego hałasu, żadnego blasku. Miasto jest wymierzonym życiem, spokojne wieczory nie są zakłócane hałaśliwymi dyskotekami, a plaże są prawie puste. Odległość do nich od centrum wynosi około kilometra.

Polis zajmuje nieco ponad 10 kilometrów kwadratowych, jest domem dla około 3000 osób. Głównym zajęciem mieszkańców jest rolnictwo i rybołówstwo, ale niektórzy mieszkańcy miasta zajmują się turystyką.

W zatoce miasta często odbywają się zawody żeglarskie, aw jego centrum organizowane są duże jarmarki. Turyści lubią wędrować po starożytnych ulicach, organizuje się kilka tras zwiedzania.

Gdzie jest miasto Polis?

Polisa znajduje się w pięknym porcie Chrysochous w północno-zachodniej części wyspy Cypr. W pobliżu znajduje się półwysep Akamas o tej samej nazwie, słynący z tego kąpiel Afrodyta i rezerwy . Romans otoczenia składa się z gajów eukaliptusowych, wielu drzew migdałowych i palm i lazurowej bliskości Morza Śródziemnego.

Залив Хрисохус

Klimat i pogoda Polis

Na całym terytorium Cypr Dominuje komfortowy klimat śródziemnomorski. Słoneczne dni ponad 320, to przyczynia się do nastroju zarówno mieszkańców miasta, jak i wczasowiczów.

Przeciętne letnie temperatury stabilnie utrzymują się na poziomie około + 30 stopni w ciągu dnia, w nocy mogą spaść gwałtownie do + 18-19 stopni. W tym czasie opady występują niezwykle rzadko, możliwe jest ochłodzenie tylko w morzu. Zimą średnio zwykle nie mniej niż +13 stopni w ciągu dnia, w nocy - do +8.

Opady w większości przypadają w zimie kalendarzowej: od grudnia do lutego. A sezon pływacki rozpoczyna się w kwietniu i trwa zwykle do końca października.

Historia miasta

Terytorium współczesnego miasta prawie nigdy nie było puste. Pierwsze ślady znalezione przez ludzi przypisuje się epoce neolitu. Zanim wyspa została podbita przez Rzymian, Polis była najbardziej rozwiniętym miastem na wyspie.

W epoce Rzymian miasto nazywało się Arsonius, późniejsze kroniki wielokrotnie opisują jego historię pod nazwą Marion. W jego pobliżu powstały bogate złoża miedzi i złota, które przekształciły starożytne Polis w szybko rozwijające się centrum handlu z Afryką Północną i Grecją.

Dziś miasto Polis jest centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie, która obejmuje 23 wspólnoty.

Co mogę zobaczyć?

Jednym z najciekawszych miejsc w starożytnym mieście jest Muzeum Archeologiczne lub Muzeum Marion-Arsino, które szczegółowo opisuje całą historię życia tych miejsc w swoich zbiorach. Turyści są bardzo zainteresowani ruinami gruzińskiego monasteru prawosławnego w Galia, który na tych ziemiach powstał w średniowieczu.

Należy zwrócić uwagę na Kościół Agios Andronikos (Agios Andronikos) , ma atrakcyjne wykończenie zewnętrzne, a wnętrze pomalowane jest niesamowitymi freskami.

Nie mniej ważne i interesujące zabytki PolisPark Narodowy Akamas i Wioska Lachi , z której słynie tylko 5 kilometrów Łaźnia Afrodyty .

Археологический музейЦерковь Айос-АндроникосКупальня Афродиты

Plaże w Polis

Jeśli już ominąłeś wszystkie atrakcje spokojnego miasta, nie zapominaj, że życie w klubie lepiej jest szukać w sąsiednich osadach, a Polis jest miejscem rodzinnego odpoczynku.

Najlepsze plaże to plaże Dasoudi, Limnes i Lachi, mają szeroką linię brzegową, drobny piasek i czystą wodę. Plaże w Polis są bardzo popularne zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców, którzy również chcą pływać po pracy lub w weekendy.

Wszystkie plaże są wyposażone w służby ratownicze, wynajem transportu wodnego oraz niezbędny atrybut gier wodnych i plażowych dla gejów.

Пляжи Полиса

Gdzie mieszkać w Polis?

Ponieważ Polis nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym, modnym hotele poziom światowy nie jest tu budowany. Olbrzymi sezonowy przepływ turystów tutaj się nie zdarza, a hotele są znacznie mniejsze niż w innych miastach.

Ten pięciogwiazdkowy hotel jest tylko jeden - Hotel Anassa , koszt codziennego życia w nim - 300 euro. Hotel położony jest nad brzegiem Morza Śródziemnego i oferuje szeroki zakres usług, w tym m.in. i płatne, w tym na przykład spacer po jachcie. Hotel posiada własną, ogrodzoną plażę, która jest zamknięta dla nieznajomych.

Отель Anassa Hotel

Zasadniczo w Polis działają proste hotele dwu- i trzygwiazdkowe. Średni koszt pokoi w nich wynosi około 50 € i jest to bardzo dobry stan w porównaniu z innymi cenami hoteli na Cyprze.

Jednym z ulubionych miejsc wielu turystów jest trzygwiazdkowy kompleks hotelowy Nicki Holiday Resort . Składa się z trzech osobnych budynków otoczonych pięknym ogrodem. Kompleks hotelowy przyjmuje turystów o średnim dochodzie, ale nie znajduje to odzwierciedlenia w zestawie standardowych usług. W razie potrzeby otrzymasz parking, przechowalnię bagażu i opiekę nad dziećmi. Spokojny hotel idealnie wpasowuje się w harmonijne rodzinne wakacje w Polis.

Отель Nicki Holiday Resort

W centrum miasta Hotel Marion czeka na swoich turystów, miłośników architektury antyku i architektury. Wiele atrakcji znajduje się zaledwie kilka kroków od hotelu. Jest to komfortowy hotel trzygwiazdkowy, przeznaczony dla rodzin i gości z małymi dziećmi.

Отель Marion Hotel

W projektowaniu hoteli i pokoi panuje duch starożytności, antyczne motywy, marmur, kolumny, tradycyjne meble są używane wszędzie.

Gdzie zjeść przekąskę w Polis?

Terytorium Cypru jest tak pełne licznych restauracji, że po prostu niemożliwe jest zatrzymanie wyboru w kilku zakładach. Kawiarnie, tawerny i restauracje znajdują się wzdłuż całego wybrzeża Polis, na pewno znajdziesz coś do smaku. Szefowie kuchni oferują szeroki wybór specjałów, owoców morza i lokalnych napojów. W menu na Cyprze jest duża obfitość zieleni, owoców i warzyw. Historycznie, kuchnia śródziemnomorska łączyła wpływy kuchni francuskiej, arabskiej, meksykańskiej, ormiańskiej, tureckiej i innych.

Jednym z popularnych i malowniczych miejsc, gdzie można zjeść smaczne i obfite, jest rodzinna restauracja Moustakallis Tavern . Menu oparte jest na kuchni greckiej, ale są też europejskie klasyczne potrawy i grill. Przyjazny personel, są rosyjskojęzyczni kelnerzy. Niezwykle duże porcje popularnych meze rybnych, tylko świeże produkty i bardzo przytulna atmosfera - tajemnica popularności instytucji zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców.

Ресторан Moustakallis Tavern

Rodzinną atrakcją jest restauracja Finikas (Finikas) . Jest dogodnie zlokalizowany w samym centrum Polis w budynku, który został zbudowany nawet 150 lat temu w pierwszym hotelu. W menu znajdziecie tylko tradycyjne dania kuchni cypryjskiej, grill i owoce morza, które uzupełnią przyjemną kartę win. Muzyka na żywo grana jest w restauracji Finikas, a ludowe tańce na Cyprze i w Grecji cieszą oko.

Ресторан Finikas

Zakupy w Polis

Plac miejski w Polis to tradycyjne miejsce zakupów i spotkań towarzyskich, na nim znajdują się pamiątki i dawne sklepy z rękodziełem, różne sklepy i tawerny. Sprzedają pyszne miód i dżem. Na obrzeżach miasta w wiosce Latchi znajduje się centrum handlowe, w którym można kupić praktycznie wszystko, od mrożonych ryb po biżuterię.

Улица, ведущая к рыночку

Transport Polis

Na Cyprze usługi autobusowe są bardzo dobrze rozwinięte. Jest to najbardziej niedrogi format do przenoszenia.

Jeśli chcesz, możesz wziąć samochód do wynajęcia , ale do tego, przynajmniej, musisz mieć ukończone 25 lat i mieć doświadczenie bezproblemowej jazdy przez co najmniej 3 lata. Cypryjczycy są bardzo odpowiedzialni za reputację wyspy, więc wszystko związane z bezpieczeństwem jest ściśle ograniczone. Drogi wyspy są dobrej jakości, wszystkie ruchy wykonywane są z minimalną stratą czasu i przynoszą przyjemność.

Jak dostać się do Polis na Cyprze?

W mieście obok polityki Pafos jest najbliższym międzynarodowym lotniskiem, które akceptuje bezpośrednie loty ze wszystkich krajów Europy, Rosji i krajów WNP.

Dalej autobusem publicznym przez pół godziny dotrzesz na lotnisko do Polis, cena biletu wynosi 5 €. Możesz zamówić transfer lub zamówić taksówkę.