Znane miejsce turystyczne w Laos jest uważane za małe, ale bardzo malownicze miasteczko Phonsavan. Znajduje się na północy kraju, w pobliżu granicy z Wietnamem, wysokość nad poziomem morza wynosi 1200 m. Wśród podróżnych, Phonsavan znany jest przede wszystkim z tego, że znajduje się w centrum Dolina dzbana . Okolice miasta są naocznymi świadkami tzw. "Sekretów wojskowych" w Laosie, a na terenie miasta mieszkało wiele tradycyjnych plemion.

Ogólne informacje o mieście

Phonsavan jest wciąż dość młodym miastem. Został założony w 1975 roku, zamiast stolicy zniszczonej podczas wojny Xieng Khouang. Ze względu na swoją nowość planowane jest miasto Phonsavan o szerokim zakresie: długie i przestronne ulice łączą się z geometrycznie regularnymi formami budynków. Terytorium miasta jest stosunkowo niewielkie, ale mimo to jest stolicą prowincji Siankung. Przybliżona liczba mieszkańców miasta Phonsavan wynosi 37 508 osób.

Улицы города

Warunki klimatyczne

Dzięki łagodnemu łagodnemu klimatowi w Phonsavan, jest ciepło przez cały rok. Położenie geograficzne miasta sprawia, że ​​jest to jedno z najbardziej komfortowych miejsc pobytu w Laosie. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi + 20,5 ° C. Najcieplejszym miesiącem w roku jest czerwiec (średnia temperatura wynosi + 24 ° C), a najzimniejszym jest styczeń (+16 ° C). Najlepszym czasem na podróż do Phonsavan jest pora sucha trwająca od października do marca. Od kwietnia do września zaczyna sezony deszcze.

Природа Пхонсавана

Atrakcje w Phongsavan

Wszystkie wybitne miejsca tutaj są konwencjonalnie podzielone na naturalne i historyczne:

  1. Jeden z najbardziej znanych historycznych atrakcje Miastem jest Dolina Słoików . Ten obiekt w Phonsavan jest ogromnym polem z gigantycznymi kamiennymi dzbanami, których wiek waha się od 2500 do 3000 lat. Tysiące dzbanów wykonano z kamienia, którego nie ma na tym terenie, więc skądś przywieziono ten materiał. Ich znaczenie i pochodzenie nie zostały jeszcze ustalone.
  2. Долина кувшинов
  3. Główną naturalną atrakcją Pongsavan są gorące źródła Baw Nyai i Baw Yai , które są obok siebie. Nie są przeznaczone do kąpieli, ponieważ woda jest bardzo gorąca. Jednak jeśli zostaniesz w pobliżu hotele , możesz wziąć relaksującą kąpiel ze źródła. Ponadto w pobliżu Phongsavan znajduje się kilka pięknych wodospadów, takich jak wodospad Tad Ka w Nong Het, wodospad Tad Ka w Tajok i Tad Lang.
  4. Один из водопадов
  5. Jeśli pozwala na to czas, możesz odwiedzić tradycyjne wioski, które są w Laosie wokół Phonsavan. To nie jest miejsce, do którego przywykła większość podróżnych. Są to osady, w których nie ma atrakcji turystycznych i wszelkiego rodzaju rozrywki, tutaj wszystko jest nadal "naprawdę". Zapoznanie się z życiem starożytnych plemion będzie bardzo interesujące, a podróż do tradycyjnych wiosek jest lepsza z lokalnym przewodnikiem.
В традиционной  деревне

Rozrywka i rozrywka

Aby poznać pochodzenie tajemniczej Doliny Słoików w Phonsavan, zobaczyć z pierwszej ręki całe pociski i fragmenty min wydobywanych podczas wykopalisk, a także sprzęt wojskowy można znaleźć w Oficjalnym Centrum Informacji Turystycznej. Oprócz fascynujących wycieczki w Dolinie Słoików goście miasta mogą wybrać się na ekstremalną wycieczkę (Lao-Falang) na motocyklach. Wieczorem, w romantycznej scenerii, możesz usiąść w jednej z restauracji w Phonsavan.

Коллекция мин

Zakwaterowanie i zakwaterowanie

Hotele i hotele w Phonsavan obfitują. Nawet w szczycie sezonu goście miasta mogą znaleźć wygodne hotele w bardzo atrakcyjnej cenie. Vansana Plain Of Jars cieszy się szeroką popularnością wśród turystów, ponieważ znajduje się w pobliżu Doliny Słoików. Doskonałym ośrodkiem wypoczynkowym jest Phouviengkham Resort. Jeśli szukasz opcji na budżet, na pewno polubisz Chittavanh Hotel and Maly Hotel.

Отель Vansana Plain Of Jars

Restauracje i kawiarnie

Głodni turyści w Pongsavan na pewno nie zostaną. Wybór restauracji, barów, kawiarni i innych lokali gastronomicznych, w których przygotowywane są dania azjatyckie, europejskie, indyjskie, wietnamskie i inne, jest dość zróżnicowany. Możesz spróbować narodowych arcydzieł gotowania w restauracji Nisha, tutaj jest menu dla wegetarian. Miła atmosfera, pyszne jedzenie i doskonała pizza czekają na gości w restauracji Bamboozle Restaurant & Bar. Niedrogie jest posiadanie przekąski na rynkach miejskich.

Местное кафе

Zakupy

Dla tych, którzy lubią robić zakupy w Phonsavan, znajduje się duże centrum handlowe Legou, znakomity supermarket Golden Paradise Minimart i wiele sklepów z pamiątkami. Najbardziej popularnym miejscem handlu jest targ Hmong Sunday Market, na którym można kupić egzotyczne owoce, warzywa i grzyby, rzadkie zioła lecznicze. W trakcie znajdują się wielobarwne parasole z papieru morwy, wiklinowych koszy, tkanin z haftem miejscowej ludności i pamiątkowych łyżek z wojskowych odpadów.

Городской рынок в центре Пхонсавана

Usługi transportowe

Ponieważ Phonsavan to małe miasteczko, można spacerować po nim pieszo. Dla ogólnej wygody jest publiczność transport w postaci autobusów i wahadłowców. Jeśli planujesz podróż poza miasto, możesz wynająć odpowiedni transport. W Phonsavan jest kilka wypożyczalni, w których turyści mogą wypożyczyć rower (2,47 USD dziennie) lub motocykl (12,37 USD). Biura podróży oferują taką usługę, jak samochód z kierowcą za 61,85 USD.

Местные таксистыРайон Пхонсавана

Jak dostać się do miasta?

Możesz dotrzeć do Phonsavan na dwa sposoby. W pobliżu miasta znajduje się lotnisko Xiang Khouang, gdzie codziennie loty z Vientiane i inne miasta Laosu. Loty są obsługiwane przez Lao Airlines. Nie ma bezpośrednich połączeń z Rosji i innych krajów do Phonesavan. Ceny biletów lotniczych w Laosie według standardów azjatyckich są dość wysokie.

Аэропорт Xiang Khouang

Tańszą drogą jest autobus. Pomimo niewielkich odległości (na przykład od Luang Prabanga 109 km do Phonsavan), podróż może być dość długa, ponieważ przebiega krętymi górskimi drogami. Główny dworzec autobusowy znajduje się w zachodniej części miasta. Wszystkie loty, z wyjątkiem autobusów z Vientiane, odlatują wcześnie rano do Ponsavan iz powrotem.

Как добраться в Пхонсаван