Ataki paniki (PA) - powszechne zaburzenie psychiczne. Panika to przede wszystkim zaniepokojeni i podejrzliwi ludzie o wrażliwej mentalności. Kobiety są bardziej emocjonalne ze względu na swoją naturę, a więcej mężczyzn jest podatnych na panikę.

Czym są ataki paniki?

Ataki paniki (inne nazwy: napadowy napadowy lęk, kryzys wegetatywny, kardiochirurgia) - spontaniczne, nieracjonalne wystąpienie silnego lęku, któremu towarzyszą różne objawy autonomiczne i pobudzenie emocjonalne o różnej intensywności: od silnego stresu do paniki. Powstają w odpowiedzi na zewnętrzny czynnik stresu.

Naukowcy i lekarze wysuwają różne teorie dotyczące pojawienia się syndromu ataku paniki. Termin (PA) został wprowadzony przez amerykańskich lekarzy w 1980 roku. Według danych statystycznych, około 20% ludzi w populacji świata jest zaniepokojonych. Wskaźnik jest różny dla różnych krajów i grup etnicznych, na przykład w Ameryce przekracza 2%. Czym jest atak paniki? Osoba po raz pierwszy w obliczu przejawów zaburzenia jest zagubiona i nie jest gotowa, aby odpowiednio pomagać sobie lub swoim bliskim.

Ataki paniki - objawy

W klasycznym opisie objawy ataku paniki stanowią żywy obraz kliniczny. Atak może przebiegać bez wyraźnego stanu lęku, tylko z fizycznymi objawami, obecnie często jest to typowy rodzaj paniki "bez paniki". Niezależnie od przyczyn wystąpienia PA, prawdopodobne są następujące nagłe objawy fizjologiczne:

 • silny ból głowy z pulsacją (jeśli mierzysz ciśnienie będzie wysokie;
 • bóle klatki piersiowej;
 • silny brak powietrza, duszenie;
 • drżenie kończyn;
 • obfite (zimne) pocenie;
 • silne dreszcze;
 • niestrawność, jelita (ból, biegunka);
 • naruszenie koordynacji.

Mentalne manifestacje ataku:

 • niepokój (od niewielkiego, bolesnego do silnego ostrego);
 • strach przed śmiercią i prawdopodobieństwo utraty umysłu;
 • dezorientacja w przestrzeni;
 • obsesyjne negatywne myśli.
jak pozbyć się ataków paniki

Jak długo trwa atak paniki?

Czas trwania i intensywność światła oraz umiarkowanie ciężkie ataki paniki mogą wahać się od kilku minut rzadko do 1 godziny, sam atak trwa nie dłużej niż 15 minut i odnosi się bezpośrednio do "chaosu" w myślach i strachach, reszta czasu jest reakcją organizmu na duży przypływ adrenaliny. Silne ataki paniki pojawiają się i rozwijają z prędkością błyskawicy, trwającą ponad godzinę, towarzyszą im ciężkie, wyniszczające objawy.

Jakie są najniebezpieczniejsze ataki paniki?

Ataki paniki nie prowadzą do śmierci, chociaż mogą być wyniszczające. Konsekwencje ataków paniki poważnie pogarszają jakość ludzkiego życia. Każda stresująca sytuacja pozostawia ślad na psychice. Zdarzenie minęło, ale emocjonalny ładunek z przeszłości może zostać nałożony na inne sytuacje podobne lub niezwiązane ze sobą, stopniowo zmniejszając strefę komfortu. Na przykład, osoba boi się latać samolotami, odmawia latania i nagle odkrywa, jak atak paniki wyprzedza go podczas podróży w metrze lub innym transporcie.

Ataki paniki - przyczyny

Atak paniki badane przez różnych specjalistów, hipotezy i teorie są wysuwane, z których żadna nie dostarcza kompletnego, szczegółowego obrazu przyczyn stanu lęku pioruna. Cechy procesów fizjologicznych organizmu w połączeniu z psychologicznym składem osoby i czynnikami środowiskowymi są przyczynami paniki - wszystkie razem lub osobno. Prawdopodobne hipotezy:

 1. Predyspozycje genetyczne.
 2. Specyfika procesów metabolicznych (hipoteza katecholaminowa) - kora nadnercza produkuje i uwalnia do krwi nadmiar hormonów adrenaliny, norepinefryny.
 3. Choroby somatyczne:
 • Układ sercowo-naczyniowy (stenokardia, niedokrwienie serca, zawał mięśnia sercowego);
 • układ hormonalny (szczególnie choroba tarczycy, zaburzenia miesiączkowania );
 • choroba psychiczna (schizofrenia, psychoza);
 • onkologia (guz pheochromocytoma nadnerczy);
 • zatrucie alkoholem i narkotykami.
 1. Stany fizjologiczne: początek menstruacji, okres dojrzewania, ciąża, a zwłaszcza poród mogą wyzwalać proces tworzenia PA.
ataki paniki

Ataki paniki i IRR

Dystonia naczyniowo-naczyniowa (VVD), choroba opisywana przez rosyjskich lekarzy radzieckich, jest powszechną diagnozą wśród populacji. VSD - jest dysfunkcjonalną wadą pracy autonomicznego układu nerwowego. Ataki paniki w IRR są częstym i definiującym objawem choroby, co może wskazywać na psychologiczne i neurologiczne przyczyny zaburzenia.

Ataki paniki w nocy

Ataki paniki we śnie charakteryzują się także nagłą siłą i powodują, że ciało gwałtownie przechodzi w stan czuwania. Panika w nocy często pojawia się w tle. głód tlenu mózg (brak powietrza, słaba pozycja ciała podczas snu). Inne czynniki:

 • traumatyczne sytuacje w ciągu dnia lub pewnego czasu;
 • Niezwykłe lub nieznane miejsce do spania (w obcym mieście, kraju);
 • koszmary;
 • nagły strach przed duszeniem.

Ataki paniki z kacem

Alkohol jest uważany za "środek przeciwdepresyjny", który jest dostępny dla ludzi, pomagając stłumić objawy lęku i niepowodzenia. Nadchodzi czas, kiedy kolejna szklanka napoju alkoholowego nie oszczędza, a rano ataki paniki po alkoholu przedstawiają się jako żywe symptomy: strach przed śmiercią i prawdopodobieństwo oszalałości. W przyszłości ataki są naprawiane i występują, nawet jeśli osoba nie piła dzień wcześniej.

Ataki paniki w osteochondrozy szyjnej

Osteochondroza i ataki paniki - mogą być ze sobą powiązane. Kręgosłup szyjny wyposażony jest w duże tętnice, których nadmierna kompresja prowadzi do niewystarczającego dopływu tlenu do mózgu. Dzieje się tak - w wyniku różnych urazów kręgów szyjnych, ich przemieszczenia, tworzenia się kości. Leczenie osteochondrozy jako główna choroba, ułatwia stan człowieka.

Ataki paniki - co robić?

Pomoc w atakach paniki, zanim dana osoba trafi do specjalisty, opiera się na samopomocy lub pomocy bliskich. Co powinien zrobić człowiek, gdy po raz pierwszy poczuje atak paniki? Konieczne jest uspokojenie. Jest kilka sposobów na relaks, skupia się na zewnętrznych przedmiotach, obiektach, skupieniu się na oddychaniu i liczeniu. Techniki oddychania:

 • wolniejsze wdychanie i wolniejszy wydech w zamknięte dłonie, torebka papierowa;
 • leżenie w łóżku: obserwacja i liczenie na wdychanie i wydychanie (oddychanie w żołądku).

Ataki paniki, jeśli dogonisz się podczas snu, musisz włączyć słabe światło, pić zimną wodę i wietrzyć pomieszczenie. Po ataku możesz pić ciepłą wodę i wrócić do łóżka. Pozytywne wyzwania w odpowiedzi na negatywne myśli mogą pomóc poradzić sobie z paniką. Pomoc specjalistów jest konieczna, jeśli ataki wracają i stają się częste.

Jak leczyć ataki paniki?

Zespół ataku paniki może wystąpić w przypadku innych chorób. Jako pozbyć się ataków paniki , jeśli rozum jest psychologiczny? Psychoterapeuta przepisuje (zależnie od nasilenia objawów) indywidualną terapię z użyciem środków uspokajających i uspokajających. Pozytywnie udowodniono w leczeniu nerwicowych zaburzeń lękowych: poznawczej terapii behawioralnej i ciała. Osoba studiuje w grupie lub indywidualnie - techniki relaksacyjne, medytacyjne i oddechowe.

ataki paniki

Jak samemu pozbyć się ataków paniki?

Ludzie mogą nie zawsze szukać wykwalifikowanej pomocy. Jak radzić sobie z atakami paniki na własną rękę i co zrobić w przypadku nagłego ataku? Psychoterapeuci polecają:

 1. Monitoruj stan, prowadząc dziennik, w którym intensywność manifestacji paniki należy oceniać w skali 10-punktowej. Wpis w dzienniku dla sytuacji, które pociągały za sobą emocjonalne wybuchy i działania, które pomogły wydostać się z ataku:
 • medytacja;
 • świadome oddychanie;
 • rozmowa z ukochaną osobą;
 • pamiętaj o liczbach zespolonych.
 1. Zdrowe odżywianie.
 2. Właściwy tryb dnia (pełny sen i odpoczynek).
 3. Umiarkowane ćwiczenia to dobre zapobieganie nawrotom.