Strach - uczucie całkiem naturalne, które jest ważnym składnikiem instynktu samozachowawczego. Ale czasami to uczucie staje się niekontrolowane i całkowicie irracjonalne, takie lęki nazywa się fobiami. Mogą przyjmować absolutnie dziwaczne formy, a nawet wydawać się śmieszne dla innych ludzi. Na przykład, hipopotamów zeszpitalnych (fobia długich słów) nie może wydawać się problemem wartym uwagi. Ale tymczasem taki strach jest całkiem realny i niektórzy ludzie naprawdę cierpią z tego powodu.


Czym jest fobia?

Aby zrozumieć naturę strachu przed wymową długich słów, warto zrozumieć, czym jest fobia i dlaczego może ona powstać. Obsesyjny lęk w naszych czasach jest jedną z najczęstszych chorób neurotycznych. Liczba osób dotkniętych tą plagą rośnie z roku na rok.

Nie myśl, że to uczucie jest wymyślone i nie może być brane pod uwagę. Fobie są tak straszne, że gdy spotykasz obiekt powodujący strach, człowiek nie może kontrolować siebie. Uczucie strachu może prowadzić do ataków paniki i towarzyszą mu ataki mdłości, zawrotów głowy, a także zwiększone ciśnienie i szybkie tętno. Fobie są zawsze związane z pewnym obiektem, a ich główne niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie chcesz walczyć ze strachem, może on obejmować coraz większą liczbę przedmiotów i sytuacji, które mogą znacznie komplikować komunikację z ludźmi. Zaburzenia neurotyczne tego rodzaju nie dotyczą zdolności intelektualnych człowieka. Ludzie cierpiący na fobie mają tendencję do krytycznego podejścia do swojego stanu, ale nie znajdują siły, aby to kontrolować.

Badania nad tymi chorobami rozpoczęły się pod koniec XIX wieku, więc w tej chwili można mówić o dokładnej analizie tego zjawiska. Przyczyną fobii mogą być traumatyczne wydarzenia lub organiczne uszkodzenia mózgu. Dlatego leczenie dobierane jest indywidualnie, zgodnie z przyczyną, która wywołuje obsesyjny lęk.

Strach przed długimi słowami

Przedmioty fobii ciągle się zmieniają - niektóre odchodzą w przeszłości, a nowe pojawiają się, by je zastąpić. Obecnie istnieje ponad 300 rodzajów różnych obsesyjnych lęków. Imiona do nich są najczęściej podawane po łacinie dla nazwy przedmiotu, który wywołuje strach, dodając do niej przedrostek "fobia". Ale tak nie jest w przypadku strachu przed długimi słowami, które nazywa się hippopotomonstostesquippedalophobia. Z tego imienia nie można wywnioskować o nazwie strachu, raczej mówi o strachu przed hipopotamami. Co trudno nauczyć naukowców kierujących się taką nazwą strachu przed długimi słowami, może po prostu chcieli wymyślić słowo bardziej autentyczne? Potem świetnie poradzili sobie z zadaniem - w słowie 34 liter i najdłużej używanym w nowoczesnym rosyjskim.

Osoba cierpiąca na hipopotamy, która atakuje transofobię, próbuje pominąć czytanie i unikać złożonych i długich słów w rozmowie, odczuwając irracjonalny strach przed nimi. Psychologowie widzą dwie możliwe przyczyny tej fobii.

Niektórzy eksperci uważają, że przyczyny wielu dziwnych fobii, w tym strach przed długimi słowami, leżą w nadmiernym napięciu wewnętrznym i niepokoju. Negatywne emocje znajdują wyjście w postaci dziwnych lęków lub rytuałów, które pomagają utrzymać pewność siebie. Najczęściej fobie atakują ludzi, hippopotamonstostesquippedalophobia starając się utrzymać wszystko w swoim życiu pod kontrolą. Jeśli dana osoba nie jest pewna, że ​​poradzi sobie z wymową długich słów, zaczyna się ich bać.

Inni psychologowie uważają, że początków tej fobii należy szukać w dzieciństwie. Być może dziecko było bardzo zestresowane, gdy nie mógł odpowiedzieć na pytanie nauczyciela, lub jego rówieśnicy wyszydzali go, błędnym wypowiedzeniem słowa.

W każdym z tych przypadków wymagana jest kompetentna praca psychologa. Co więcej, strach przed długimi słowami nie wymaga leczenia, zwykle całkowicie zanika po kursie psychoterapii. Głównym warunkiem jest chęć pozbycia się fobii.