W trakcie ich rozwoju każda osoba nabywa indywidualne cechy osobowości, które stanowią jej strukturę i odróżniają człowieka od innych. Każdy zestaw takich właściwości jest oryginalny, ponieważ wszyscy reagujemy inaczej na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, których wpływ przyczynia się do powstawania osobowość .

Emocjonalność, jako własność osoby

Każdy wie, jak bezpośrednie są dzieci w przejawianiu swoich uczuć, ale gdy dorosną, obraz się zmienia, osobowość nabiera indywidualnych właściwości. Ktoś uczy się ukrywać prawdziwe uczucia lub naśladować je, ktoś staje się bardziej stabilny emocjonalnie, a ktoś nie może sobie z tym poradzić, stając się ofiarą częstych załamań nerwowych. Są też przypadki asyntoniczności - brak emocji. Wśród cech osobowości opisujących jego stronę emocjonalną wyróżniamy:

 1. Pobudliwość . Odzwierciedla chęć reagowania na bodźce psychiczne, jest odpowiedzialny za powstawanie wrażliwości, wrażliwości.
 2. Głębokość doświadczenia .
 3. Sztywność i labilność emocjonalna - stabilność i mobilność. Te właściwości odzwierciedlają zdolność osoby do odczuwania uczuć po zniknięciu bodźca (sztywność) i zdolność do szybkiego przystosowania się do zmieniającej się sytuacji (labilność).
 4. Odporność emocjonalna . Jest rozpatrywany w dwóch aspektach - sytuacyjnym (zdolność do stłumienia emocji) i osobistym (brak reakcji na bodźce emocjonalne).
 5. Ekspresja jest sposobem wyrażania własnych uczuć poprzez mimikę twarzy, gesty, intonację itp.
 6. Reakcja emocjonalna - stopień percepcji, poziom ludzkiej wrażliwości.
 7. Emocjonalny pesymizm i optymizm .

Całość indywidualnych cech określa rodzaj osobowości, który dziś wyróżnia cztery.

 1. Emocjonalny . Osoba tego typu jest łatwo wzburzona i podatna na wpływy, działania popełnione w stanie zakłóceń często powodują skruchę, ale niezmiennie się powtarzają.
 2. Sentymentalny . Dla takich osób kontemplacja własna jest osobliwa, oceniają świat poprzez własne reakcje emocjonalne, które są dla nich bardzo ważne. Uczucia takiej osoby skierowane są na jego własną osobę, może on robić złe rzeczy, roniąc szczere łzy.
 3. Namiętny . Ludzie tego typu są szybcy i wytrwali w osiąganiu celów, emocje zawsze biją klucz w ich życiu. Dają energię na 100%.
 4. Emocjonalne oziębłe . Ponieważ ten typ zimnego powodu jest osobliwy, osoba taka nie będzie w stanie zrozumieć doświadczeń innych, po prostu nie ma takiej zdolności.

Jest to współczesny pogląd na kwestię emocjonalnych właściwości osobowości i, oczywiście, nie są one ostatecznymi sformułowaniami, pole wciąż będzie ewoluować, odsłaniając ludzkie uczucia z nowych stron. Ogólnie rzecz biorąc, emocjonalność, jako własność osobowości, była rozważana przez Hipokratesa, tylko wtedy zdarzyła się w ramach jednego z rodzajów temperamentu - choleryka.

indywidualne cechy osobowości

Temperament jako cecha osobowości

Pojęcie temperamentu jest fundamentalne w opisie osobowości, ponieważ to właśnie ta własność jest fundamentem, wokół którego ustawiają się wszystkie pozostałe cechy. Wynika to z trwałości. temperament a także ze względu na jego wpływ na wiele cech ludzkiej osobowości - szybkość reakcji na bodźce, elastyczność, postawę, sposób wyrażania emocji itp. Znajomość temperamentu pozwoli ci przewidzieć rodzaj jego reakcji, ale nie powie ci, co zrobi dana osoba. Oznacza to, że ta właściwość powie tylko o sposobie zachowania, ale nie o konkretnych działaniach.