Strach przed brudem i drobnoustrojami - germofobia lub mizofobia przejawia się w postaci lęku przed możliwością zainfekowania przez drobnoustroje w kontakcie z inną osobą lub otaczającymi przedmiotami. Fobia dość poważne, ponieważ powoduje wiele problemów, które uniemożliwiają życie.

Przyczyny i objawy lęku

Psycholodzy dzięki licznym eksperymentom ustalili, że germofobia jest społeczną dolegliwością, która wynika z opinii ludzi, że brud jest nieodłączny w niższych stanach. Kolejna fobia strachu przed brudem może powstać z powodu osobistych negatywnych doświadczeń związanych z brudem.

Jeśli chodzi o objawy, mizofobia przejawia się w podwyższonym poczuciu niepokoju i strachu. Osoba staje się rozproszona i trudna do skupienia się na różnych rzeczach. Często obserwuje się skurcze mięśni i drżenie. Jeśli istnieje kontakt z brudnymi przedmiotami, często pojawiają się oznaki zaburzenia przewodu pokarmowego, nudności zawroty głowy itp. Ponadto występuje wzrost pulsu i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Leczenie psotności choroby

Do chwili obecnej istnieje kilka skutecznych technik radzenia sobie z istniejącą fobią:

  1. Biorąc leki . Leczenie farmakologiczne daje tylko tymczasowe wyniki i istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
  2. Hipnoza . Jedna z najskuteczniejszych metod, której celem jest relaks i zawieszenie pracy świadomej części mózgu. Pozwala to zainspirować pacjenta niezbędnymi informacjami.
  3. Metoda paradoksalnej intencji . Terapia ta jest stosowana na początkowych etapach i wiąże się ze spotkaniem ze swoim strachem. Osoba z fobią jest zdeterminowana, aby stworzyć skażone warunki.
  4. Psychoterapia . Komunikacja z profesjonalnym psychologiem jest stosowana, gdy sytuacja jest zaostrzona.