Lekkie i zabawne, piękne bajeczne stworzenia - nimfy. Widzieli je starożytni Grecy. Ich domem jest natura: góry, lasy, rzeki, pola. Wszystko, co robimy, oddycha, wrze, wiruje dzięki ich niespokojnym wysiłkom. Są w każdym szepcie wiatru i szumie strumienia - boskich duchów matki Ziemi.

Kim są nimfy?

Nimfa - przetłumaczona z greckiej panienki, narzeczona. Rodzicami nimf są bóg Thunderer Zeus i Gaia (Ziemia). W czasach starożytnych ludzie bardzo uważali na przyrodę, uważając ją za żywą we wszystkich jej przejawach i formach. Nimfy - starożytne greckie niższe bóstwa, protekcjonujące źródło natury, w którym się osiedliły. Na początkowym etapie duchy nie miały nazw, ale niektóre z nich miały silny wpływ na życie bogów i ludzi, którzy stali się sławni. Zasadniczo, nimfy zostały nazwane po halo ich środowiska.

Jak wygląda nimfa?

Nimfa jest dzieckiem natury, które nie toleruje próżności i zatłoczonych miejsc. Ludzie wiedzieli, gdzie mieszkają nimfy, ale niewielu śmiertelników zobaczyło na własne oczy, jak wyglądają dziewice natury, i było przekonanie: widzieć, jak nimfa, którą zwykli ludzie mogą być ślepi, a jeśli jest naga, czeka na nieuchronną śmierć. Bajeczne nimfy są bardzo delikatnymi i delikatnymi stworzeniami. Źródła starożytnej greckiej mitologii opisują pojawianie się nimf:

 • młode półnagie lub nagie piękności;
 • długie, płynące strumienie włosów o różnych odcieniach, w które wplecione są kwiaty, muszle lub gałązki drzew;
 • skóra jest biała, różowa lub zielonkawa;
 • czarujący, jego oczy i łagodny, opalizujący śmiech czarujący człowiek.

Czym są nimfy?

Starożytni Grecy kojarzyli piękne dziewice natury z ich środowiskiem i aktywnością. Czym są nimfy:

 1. Nereidy to dziewice morskie.
 2. Oceanidy - duchy oceaniczne.
 3. Limnady to nimfy bagien i jezior.
 4. Naiadas to divy rzek i źródeł.
 5. Orestiada i Agrostina są już nimfami gór i wąwozów.
 6. Nanen, Napéi - dziewice dolin.
 7. Alseidy to nimfy z gajów.
 8. Driady, Hamadryady - zdrewniałe dziewczyny.
 9. Hadesy - duchy deszczu
czym są nimfy

Leśne nimfy

Las przeżywa swoje sekretne życie, aw umysłach starożytnych ludzi silne i potężne stuletnie drzewa, zwłaszcza dęby i jesiony, wyróżniały się na tle wszystkich innych, były pojemnikiem pięknej driadowej duszy. Lasowa nimfa jest ściśle związana z życiem jego drzewa, a jeśli driada może wybrać inne drzewo po jego śmierci, to hamadryads (niższe nimfy) zginęły wraz ze zniszczonym drzewem. W starożytnej Grecji wycięcie stuletniego drzewa uznano za bluźnierstwo i ukarano śmiercią. Zgodnie z legendą, nimfa z lasu Orsinoe urodziła kozich Pan z Hermes, który stał się bogiem dzikich zwierząt i pasterstwem dla Greków.

Nimfa rzek i jezior

Rzeka nimfa jest kapryśną i wrażliwą istotą. Naiadas osiada w strumieniach, małych strumyczkach i źródłach, nie żyją w stojącej wodzie. Delikatne stworzenia, które mogą umrzeć, gdy opróżniają źródło lub jego zaporę. Ludzie, którzy oddawali cześć pierwiastkowi wody, na każdy możliwy sposób starali się uspokoić dziewczęta wodne, dlatego budowali oni świątynie i nimfy (kompleksy z fontannami). Nad brzegami rzek i jezior pozostawiono chleb, naczynia z mlekiem, ser, zwierzęta ofiarne. Naiad Syring, uciekając przed szykanowaniem Pana, zamienił się w trzcinę, ale Bóg go odciął i zrobił świetną fajkę, która rozkoszowała się uchem.

Denna boginka

Nimfa morza na płótnach starożytnych artystów jest przedstawiona z muszlą w pobliżu macicy. Nereidy - córka boga Nerei czczona przez Greków, patrona morskich podróżników i nimfy Doridy. Według różnych źródeł liczyły się od 50 do 100. Poddawanie się spokojnym elementom morza - Nereidy prowadzą wymierne życie, prowadzą tańce na dnie morza, w nocy mogą wyjść na powierzchnię ziemi i śpiewać, tańczyć z nimfami sushi. Znane nimfy morskie:

 1. Galatea - jej opowieść o nieszczęśliwej miłości śpiewa poeta Philoxenus w swojej pracy Cyklop. Nereid zakochał się w Akidzie, syncie Semitidy, nimfie, ale Polifem Cyklop, który również był głęboko zakochany w Galatei, w gniewie oderwał kamień z wulkanu Etna i zmiażdżył nieszczęśliwych. Biedna nimfa zamieniła krew kochanka w rzekę Aqeed.
 2. Amfitryt jest żoną pana mórz Posejdona. Była wielbiona przez Greków na równi z mężem i przedstawiana z nim na wozie ciągniętym przez traszki.
 3. Panopeya to morska diva, do której marynarze zwracali się podczas silnych burz, aby zyskać ochronę i ochronę.
leśna nimfa

Niebo nimfy

Nimfy są pięknem natury, inspirowane przez ludzi. Plejady niebiańskie dziewczęta to córki Tytana Atlanty i oceaniczne nimfy Pleiona. Początkowo służyli bogini polowania Artemis, towarzyszył jej w podróżach. W późniejszym okresie starożytni Grecy przekształcili je w niebiańskie nimfy. Ich imiona są na zawsze wytrawione pod tą samą nazwą konstelacji Plejady:

 • Maya;
 • Sterop;
 • Electra;
 • Taygeta;
 • Alcyone;
 • Keleno;
 • Merope

Istnieją różne mity na temat transformacji sióstr:

 1. Plejady, zasmucone losem Atlanty, aby utrzymać na sobie całe niebo, postanowiły popełnić samobójstwo, aby być blisko swojego ukochanego ojca.
 2. Atlas, który brał udział w bitwie z bogami, został pokonany i na zawsze skazany na karę za podparcie całego ciężaru firmamentu. W przypadku braku tytanu myśliwy Orion zaczął ścigać i zabiegać o córki. Plejady zwróciły się do bogów o pomoc, a Zeus pożałował ich, zamieniając się w siedem gołębi pod warunkiem, że przyniosą mu niebiański napój - ambrozję.
 3. Kolejny mit mówi, że po prześladowaniach Oriona Zeus pomógł Plejadom - zamienił je w konstelację, a Orion został ukarany przez przekształcenie się w konstelację Oriona, w przebraniu którego ściga Plejady, ale nigdy ich nie dogonił.
nimfa morska

Nimfy w górach

Góry, groty, wąwozy i jaskinie są domem dla jeszcze jednego rodzaju nimf - Orestiad lub Oread. Diabły górskie są przedstawiane jako siedzące w medytacji na skałach, patronowane przez górników i pasterzy. Znanym przedstawicielem psa jest piękna nimfa Echo, według legendy, przeklęta przez kochankę Olympusa - Bohater . Żona Zeusa złapała Echa, że ​​odwróciła uwagę Hery, podczas gdy jej mąż bawił się i oszukiwał ją z nimfami. Hera odebrała głos i nie mogła najpierw mówić, ale tylko echo ostatnich dźwięków słów tych, którzy mówili.

Nimfy - mitologia

Niższe bóstwa nimfy nie są nieśmiertelne w przeciwieństwie do bogów, ale ich żywotność może sięgać nawet 7000 lat, co w przedstawieniu osoby wygląda jak nieśmiertelność. W mitologii piękne dziewice natury, będące niższymi rangą bogów, nadal z nimi współpracują, wywierają na nie wpływ i uczestniczą w boskich świętach i radach. W sojuszach między nimfami a bogami rodzą się bohaterowie, nowi bogowie i istoty mitologiczne. Grecy obdarowali nimfy różnymi supermoce :

 • uczciwi (nie zawsze) władcy losu;
 • patronka pasterzy i bydła;
 • Ci, którzy mają moc dawania ludziom daru foresightu i poezji;
 • przewidzieć przyszłość;
 • wyleczone rany;
 • wysłali szaleństwo, ślepotę lub wściekliznę tym, którzy są okrutni wobec natury.

Nimfy w mitologii słowiańskiej

Słowiańska nimfa w rosyjskim folklorze to syrena, nakrycie głowy lub sierść. Te starożytne duchy natury, w przeciwieństwie do starożytnych greckich nimf, nie są całkowicie przyjazne i często otwarcie wrogie ludziom. W życiu panny miały gorzki los: zostali zabici przez ludzi, zmarli przedwcześnie, zanim doszli do ślubu. Syreny wśród Słowian kojarzyło się z kultem płodności, a było święto Rusalii, wierzono w dzisiejszych czasach, że syreny i małe kobiety prowadzą tańce - nie można pracować w polu, ponieważ w gniewie mogły deptać wszystkie uprawy.

piękna nimfa

Nimfa w mitologii greckiej

Nimfy starożytnej Grecji wywierały ogromny wpływ na bogów, czasami zastępowały je matkami, inne stawały się żonami, a bogowie słuchali ich opinii - nie można kłócić się z naturą. Najważniejsze z nich uznano za nimfy źródeł wody, co jest zrozumiałe - woda jest źródłem życia. Nimfy, znane i odciśnięte w mitologii greckiej:

 1. Kinosura - stała się żywicielką Zeusa, ukrywając się przed nią na Górze Krety podczas prześladowań ojca Kronosa. Zeus, czując wdzięczność umieścił ją na niebie w postaci konstelacji Ursa Minor.
 2. Daphne - mit Apolla i nimfy Daphne jest jednym z najbardziej popularnych i ukochanych przez Greków. Świetlisty bóg Apollo wyśmiał Erosa swoim łukiem i strzałami, za co postanowił nauczyć go lekcji i uderzył w strzałę miłości dla górskiej dziewczyny Daphne, a jej serce zadało strzałę odrzucenia. Apollo, płonący uczuciami, zaczął ścigać nimfę, a Daphne modliła się do matki Gee, by zmieniła swój wygląd - pojawiło się drzewo laurowe. Bóg światła, na pamiątkę swego umiłowanego, ogłosił laur z jego świętym drzewem. Na posągach dawnych rzeźbiarzy - wieniec laurowy jest jednym z atrybutów Apolla.
 3. Nimfy Dodon (hyads) - wychowały i pielęgnowały boga winiarstwa i całą roślinność Dionizosa. W dowód wdzięczności Dionizos poprosił czarodziejkę Medeę, aby stała się na zawsze młoda. W innej wersji Zeus umieścił je na niebie w postaci otwartej gwiezdnej gromady Hadesów. We współczesnej Grecji nadal uważa się, że gdy gromada w Hyaderze stanie się widoczna, jest to początek pory deszczowej.