Religia słowiańska jest charakterystyczna dla politeizmu, a wśród wielu bogów jest pewna hierarchia. Ludzie stawiają inaczej totemy budowali świątynie, świętowali i składali ofiary. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie pogańskie bóstwa można podzielić na dwie kategorie: słoneczną i funkcjonalną. Są inni pomniejsi patroni w różnych kierunkach.

Starzy rosyjscy bogowie i boginie

The Sun Gods Group obejmuje następujących patronów:

  1. Koń jest bogiem odpowiedzialnym za zimowe słońce. Reprezentował go jako mężczyznę w średnim wieku. Charakterystyczną cechą były czerwone policzki wyłaniające się z mrozu. Khors był przedstawiany jako zawsze smutny, co symbolizowało niemożność ocieplenia gruntu w zimie. Przywiązał tego boga ze zwierzętami. Podczas wakacji na cześć tego boga Słowianie pływali w dziurze, śpiewali pieśni i tańczyli.
  2. Yarylo - starożytny rosyjski bóg wiosennego słońca. Reprezentowali go jako młodego człowieka, który miał niebieskie oczy i złote włosy. Yarilo jechał konno lub chodził boso. Zgodnie z mitami, gdzie posunął się naprzód, pojawiły się kwiaty. Uważali go także za boga młodości i cielesnej rozkoszy.
  3. Dazhbog był patronem słońca i deszczu. Jego czas był uważany za lato, więc Słowian kojarzył deszcz, burze i inne zjawiska pogodowe z tym bogiem. Stary rosyjski bóg jechał po niebie w rydwanie. Dał ludziom ciepło i światło. Symbolami tego boga są ogień i broń. Dlatego często przedstawiano go jako wojownika w zbroi i broni, na przykład tarczy, włóczni lub miecza. Był reprezentowany przez mężczyznę w średnim wieku o wybitnych niebieskich oczach i długich złotych włosach.
  4. Svarog - patron jesiennego słońca. Uważano, że był rodzicem innych bogów. Svarog był blisko ludzi, więc nauczył je odpowiednio używać ognia, przetwarzania metalu, a także wytwarzania twarogu. Zupełnie zasłużenie wkracza do panteonu starożytnych rosyjskich bogów, ponieważ dał ludziom pług do uprawiania ziemi.

Funkcjonalni bogowie Słowian:

  1. Perun jest patronem błyskawic i wojowników. Był reprezentowany przez wysokiego mężczyznę o blond włosach i niebieskich oczach. Ten bóg starożytnej rosyjskiej mitologii umiejętnie zarządzał każdą bronią, a także był mistrzem kowalstwa. Perun przedstawiony z czerwonym płaszczem, który ostatecznie stał się symbolem książąt. Dzień tego boga został rozpatrzony 20 czerwca.
  2. Semargl jest bogiem śmierci, który również reprezentował ogień niebios. Jego obowiązki obejmowały ochronę słońca przed negatywem, który jest na ziemi. Słowianie często przedstawiali tego starożytnego rosyjskiego pogańskiego boga jako uskrzydlonego psa. Ludzie wierzyli, że Semargl był głównym obrońcą całej ludzkości i innych bogów przed siłami zła. Nawiasem mówiąc, nadal istnieją spory dotyczące nazwy i umiejętności tego bóstwa.
  3. Velez był Starzy rosyjscy bogowie i boginie patrona mądrości magii, a także uważał go za boga błyskawicy. Totemowe bestie tego boga to niedźwiedź, wilk i święta krowa. Veles był reprezentowany na różnych obrazach, więc często był nazywany "bóstwem-wilkołakiem". Ten bóg miał magiczne harfy, których muzyka fascynowała całe życie. Starożytni Słowianie wierzyli, że Vesel rządzi ludzkimi duszami.
  4. Stribog jest bóg, patron wiatru . Uważano, że był patronem ptaków i eterycznych duchów powietrza. Stribog miał moc kontrolowania pogody. Ptak Stratim jest fizyczną inkarnacją tego bóstwa. Reprezentowali go jako starca o siwych włosach. Zawsze miał w rękach złoty łuk. Mieszkał sam i nie komunikował się z innymi bogami, ale jednocześnie Stribog zawsze brał udział w bitwach z wrogami. Idole tego boga zostały umieszczone głównie w pobliżu zbiorników.